Spoločnosť Meta predstavila novú aplikáciu Meta AI, ktorá chce konkurovať zabehnutým hráčom v oblasti umelej inteligencie. Meta AI sa nedávno stala súčasťou aplikácií, ktoré patria tejto spoločnosti, a mnohým používateľom tento krok prekáža. Umelá inteligencia im je totižto nútená nasilu. Meta AI je súčasťou WhatsAppu, Facebooku, Messengera aj Instagramu a teraz si túto AI môžete stiahnuť aj ako samostatnú aplikáciu. Tá je dostupná pre operačné systémy Android a iOS.
Meta tvrdí, že jej umelá inteligencia sa môže stať vašim virtuálnym asistentom. Bude poznať vaše preferencie a zapamätá si aj kontext, pričom odpovede prispôsobí každému používateľovi podľa jeho požiadaviek. Treba dodať, že Meta AI zatiaľ nerozumie slovenčine, ale očakáva sa, že časom dostane podporu aj tento jazyk.
Meta AI ako samostatná aplikácia
Aplikácia Meta AI je postavená na platforme Llama 4 a používateľ môže s umelou inteligenciou komunikovať prostredníctvom textu aj hlasu. Aplikácia obsahuje kanál Discover, kde sa používatelia môžu inšpirovať tým, ako túto AI používa niekto iný. Firma vo svojom blogovom príspevku uvádza, že aplikácia je dostupná aj pre jej okuliare s umelou inteligenciou, čo otvára brány k ďalším možnostiam použitia.
Meta tvrdí, že hlasový režim jej novej samostatnej aplikácie je vylepšený a používateľom prináša bezproblémovú interakciu, ktorá pôsobí prirodzene. Odpovede sú osobnejšie, relevantnejšie a majú konverzačnejší tón. Nechýbajú ani ďalšie funkcie, ktoré sú známe z iných konkurenčných chatbotov. Napríklad generovanie a úprava obrázkov. Spoločnosť použila duplexnú rečovú technológiu, čo používateľom prináša prirodzenejší hlasový zážitok, ktorý je vycvičený na konverzačnom dialógu. Umelá inteligencia teda generuje hlas priamo namiesto čítania textových odpovedí. Spoločnosť tiež uviedla, že hlasový režim Meta AI zatiaľ nemá prístup k webu a nevie pristupovať k informáciám v reálnom čase.
Konkurencia pre ChatGPT?
Vydanie samostatnej aplikácie Meta AI môže byť konkurenciou pre ChatGPT, Gemini alebo Perplexity. Trh pomerne rýchlo zaplavujú rôzne aplikácie, ktoré ponúkajú výhody umelej inteligencie, avšak ChatGPT od OpenAI si naďalej drží vedúcu pozíciu. Meta AI chce pomáhať používateľom riešiť problémy, zorientovať sa v každodenných otázkach či lepšie pochopiť okolitý svet. Meta stavia na tom, že svoju umelú inteligenciu vyškolila na používateľoch Facebooku a ďalších jej produktoch. Preto tvrdí, že táto AI je iná než konkurenčné platformy. Odpovede sú maximálne personalizované, čím sa zvyšuje používateľský zážitok.
Ako sme naznačili v úvode, Meta AI je taktiež súčasťou smart okuliarov Ray-Ban Meta. Firma zlúčila novú aplikáciu Meta AI s aplikáciou Meta View, čo umožní používateľom začať konverzáciou pohodlne priamo z okuliarov. Aktualizáciu dostalo tiež webové rozhranie Meta AI, pričom pribudli hlasové interakcie a nový kanál Discover. Webové rozhranie bolo optimalizované pre väčšie obrazovky a pribudli aj nové možnosti v rámci generovania a úpravy obrázkov. Kým sa však Meta AI nenaučí slovenčinu, väčšina slovenských používateľov zrejme siahne radšej po konkurenčných riešeniach, ktoré so slovenským jazykom nemajú problém.