Ceny energií momentálne vytvárajú vrásky na čele mnohým Slovákom, a to predovšetkým kvôli plánu štátu ukončiť ich plošné dotovanie od budúceho roku. Viac sa to dotkne plynu, no do určitej miery by mala zdražieť aj elektrina. Je však pravda, že konkrétne na drahú elektrinu sa Slováci sťažujú už dlhšie, hoci podľa údajov Eurostatu na tom nie sme až tak katastrofálne, teda aspoň z pohľadu štatistík za druhú polovicu minulého roka.
Z výsledkov analýzy vyplýva, že v druhej polovici roka 2024 sa priemerné ceny elektrickej energie pre domácnosti v rámci Európskej únie (EÚ) držali na stabilnej úrovni. Dokonca mierne klesli, a to na 28,72 eura za 100 kWh, oproti 28,89 eura v prvej polovici roka. Štatistici však upozorňujú, že napriek tomuto miernemu poklesu ostali ceny elektriny výrazne vyššie než pred energetickou krízou v roku 2022.

Zaujímavosťou tiež je, že hoci priemerné ceny klesli, podiel daní na celkovej cene elektriny sa zvýšil, a to z 24,3 percenta na 25,1 percenta, čo malo byť spôsobené viacerými úpravami v daňovom zaťažení.
Hoci sa celkové náklady na energiu a jej dodávku v porovnaní s rokom 2023 znížili, náklady na prenosové a distribučné siete vzrástli až v 18 členských štátoch, čo viedlo k celkovému zvýšeniu sieťových nákladov v EÚ o 8,9 percenta medziročne.
Elektrina nestojí všade rovnako
Ďalšou pozoruhodnou skutočnosťou je, že medzi jednotlivými členskými štátmi panovali výrazné rozdiely v cenách elektriny pre domácnosti. Najviac mastné faktúry hlásilo Nemecko, kde domácnosti platili 39,43 eura za 100 kWh. Nasledovali Dánsko s cenou 37,63 eura a Írsko s cenou 36,99 eura. Na opačnom konci rebríčka sa ocitlo Maďarsko s cenou len 10,32 eura, Bulharsko s cenou 12,17 eura a Malta s cenou 13,01 eura.
V jednotlivých štátoch potom došlo k výrazným pohybom aj po prepočte do národných mien. Napríklad v Portugalsku po aplikovaní tejto podmienky vzrástla cena elektriny pre domácnosti medziročne o 14,2 percenta, vo Fínsku o 13,6 percenta a vo Francúzsku o 12,9 percenta. Naopak, v Lotyšsku klesla o 17,8 percenta, v Holandsku o 14,3 percenta a v Belgicku o 12,3 percenta.
Napokon možno porovnať nákladovosť elektriny aj za využitia parity kúpnej sily (PPS), ktorá zohľadňuje rozdiely v cenových hladinách. V takom prípade majú najvyššie ceny elektriny pre domácnosti Česká republika (41,00 PPS), Cyprus (35,70 PPS) a opäť Nemecko (35,23 PPS). Na opačnej strane spektra nájdeme Maltu (14,33 PPS), Luxembursko (15,39 PPS) a Maďarsko (15,45 PPS).
A čo ceny pre podniky?
V segmente podnikateľských odberateľov sa ceny elektriny v EÚ v druhej polovici roka 2024 taktiež ustálili, pričom vo väčšine krajín došlo k zníženiu cien. Priemerná cena bez DPH dosiahla 18,99 eura za 100 kWh, čo predstavuje len mierne zvýšenie oproti 18,67 eura v prvej polovici roka. Tento vývoj signalizuje zastavenie predchádzajúceho klesajúceho trendu, ktorý pretrvával viac ako jeden a pol roka.
Podiel neprenosných daní a poplatkov na konečnej cene pre podnikateľských odberateľov mierne klesol zo 16,6 percenta na 15,9 percenta. V porovnaní s druhou polovicou roku 2023 zaznamenalo pokles cien až 19 členských štátov, zatiaľ čo šesť krajín hlásilo ich nárast.
Medzi najvýraznejšie medziročné poklesy patrili Rakúsko (-18,8 percenta), Francúzsko (-16,3 percenta) a Belgicko (-16,1 percenta), čo bolo spôsobené najmä nižšími nákladmi na energiu a jej dodávku. Naopak, k najvýraznejším nárastom došlo v Portugalsku (+14,7 percenta), Česku (+11,8 percenta) a Dánsku (+9,8 percenta), kde sa na zdražení podieľali predovšetkým vyššie sieťové náklady a postupné rušenie daňových úľav a dotácií.
Ako je na tom Slovensko?
Ako ste si mohli všimnúť, Slovensko sa neobjavilo pri ani jednom kritériu porovnania. To znamená, že na tom nie sme ani najhoršie, ani najlepšie.
Najviac smerodajné je porovnanie s využitím PPS, pričom v tom sa Slovensko umiestnilo skôr priaznivo. Z okolitých (porovnávaných) štátov sú na tom lepšie len Maďarsko a Rakúsko. Zatiaľ čo pre Slovensko platí hodnota 22,12 PPS, v zmienených dvoch susedných štátoch je to 15,45 PPS (Maďarsko) a 21,5 PPS (Rakúsko). Česko je na tom takmer 2-násobne horšie s cenou 41 PPS, no radovať sa veľmi nemôžu ani Poliaci, nakoľko pre tých platí hodnota 34,67 PPS.

Z pohľadu štatistiky teda cena elektriny pre Slovensko nie je drahá. To však neznamená, že sa to nemôže v dohľadnej budúcnosti zmeniť. Hoci sú energie kľúčovým faktorom každého hospodárstva, minulosť nám viackrát ukázala, že ich ceny vedia byť celkom premenlivé.