Európska komisia (EK) opätovne uvažuje nad zavedením vyššej dane z tabakových výrobkov. Tento návrh bol na stole už v minulosti, no stretol sa s odporom. Teraz to EK skúša znova a chce presadiť dvojnásobnú daň. Znamenalo by to, že na Slovensku by krabička cigariet stála okolo 12 až 13 eur.
Ako upozornil portál tlačovej agentúry SITA, plánované dvojnásobné dane by pocítili najmä krajiny s nižšími príjmami. Výnimkou by teda nebolo ani Slovensko.
EÚ chce zvýšiť daň z tabakových výrobkov
Európska komisia začala opäť uvažovať o zavedení dvojnásobnej dane na tabakové výrobky. Tento návrh pretláča Holandsko, pričom niečo podobné bolo na stole už v roku 2022. Vtedy ale táto iniciatívna dostala stopku. S akými ohlasmi sa návrh stretnete tentoraz, to by sme sa mohli dozvedieť v najbližšom období.
Plány Európskej únie zvýšiť daň z tabakových výrobkov odhalil v roku 2022 denník Financial Times. V tom čase malo ísť o harmonizované zvýšenie daní vo všetkých členských krajinách EÚ. Sadzby z cigariet mali vzrásť o 100 percent, z cigár a cigaríl až o 900 percent. Návrh zákona myslel aj na ďalšie tabakové výrobky, z ktorých daň by vzrástla o 445 percent. Sadzby sa mali zároveň upravovať o infláciu, čím by sa ceny cigariet priblížil k tým, ktoré majú aktuálne najbohatšie krajiny sveta.
Najviac sa to dotkne Slovenska
Ako sme naznačili v úvode, plánované zvýšenie dane z tabakových výrobkov by ovplyvnilo hlavne krajiny s nižšími príjmami, nevynímajúc Slovensko. Holandsko, ktoré teraz zvyšovanie daní pretláča, už v súčasnosti predáva krabičku cigariet za 12 až 13 eur. Podobne je na tom napríklad aj Francúzsko. Pre Slovensko by však plošné zvýšenie dane z tabakových výrobkov znamenalo, že cena cigariet pôjde výrazne hore. To znamená, že aj na Slovensku by fajčiari platili za jednu krabičku cigariet zhruba podobnú sumu (12 až 13 eur).
Ako uvádza portál agentúry SITA, proti návrhu vyjadrili nesúhlasný postoj krajiny s nižším zdanením tabaku alebo tie, ktoré majú veľké investície v tabakovom priemysle. Ohradili sa napríklad Taliani, Gréci, Rumuni, Luxemburčania alebo Maďari. Podľa portálu EUreporter zvyšovanie daní neúmerne ovplyvní najchudobnejšie a nové krajiny EÚ. Ceny cigariet na Slovensku rástli štyri roky po sebe a ak Európska komisia napokon presadí tento návrh, extrémnemu zdražovaniu sa Slováci nevyhnú ani v ďalších nasledujúcich rokoch.