Vesmírna sonda Kosmos-482, ktorú vypustil do vesmíru Sovietsky zväz v roku 1972, ukončila svoju púť. Po dlhých 53 rokoch dopadla na Zem a podľa ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos sa zrútila do Indického oceánu západne od indonézskeho hlavného mesta Jakarta.
Ako uvádza portál Teraz.sk s odvolaním sa na agentúru DPA, vesmírna sonda vstúpila do zemskej atmosféry o 8:24 h. (SELČ). Európska vesmírna agentúra (ESA) zároveň predpokladá, že sonda sa už nenachádza na obežnej dráhe, pretože radarové systémy ju nad Nemeckom v pravidelnom čase o 9:32 h. (SELČ) nezaznamenali.
Vesmírna sonda dopadla na Zem
Pád sovietskej sondy na Zem sa očakával, no nebolo jasné, kam presne spadne. Pokojne mohla zasiahnuť aj obývanú časť Zeme a spôsobiť škody na majetku alebo životoch. Sonda Kosmos-482 však spadla do vôd Indického oceána a stalo sa tak v sobotu 10. mája 2025. Na Zem sa vrátila po dlhých 53 rokoch. Roskosmos dodal, že vstup sondy do atmosféry bol riadený automatizovaným systémom. Ako sme načrtli, vesmírne zariadenie na prieskum Venuše bolo vypustené 31.marca 1972. Na Venušu sa však nikdy nedostalo, pretože pre poruchu horného stupňa zostalo vo vysokej eliptickej obežnej dráhe okolo Zeme. Odvtedy sa postupne k našej planéte približovalo a až teraz došlo k jeho zrúteniu.
Sonda s hmotnosťou pol tony
Sonda mala priemer viac ako jeden meter a vážila takmer pol tony. Pád na Zem sa 10. mája očakával, pričom odborníci predpokladali, že zariadenie prežije pád vcelku. Sonda bola totižto vyrobená z mimoriadne odolného materiálu, ktorý mal zabezpečiť úspešný vstup do atmosféry Venuše. A hoci materiál by svojou odolnosťou vstup prežil, sonda sa na Venušu nikdy nedostala. Po dosiahnutí zemskej orbity sa sonda pokúsila o štart smerom k Venuši, no rozpadla sa na štyri časti. Dve z týchto častí zostali na nízkej obežnej dráhe Zeme a do 48 hodín sa zrútili na juh Nového Zélandu. Zvyšné dva kusy sa dostali na vyššiu obežnú dráhu. Ako je známe, teraz Kosmos-482 skončil vo vodách Indického oceánu.