RECENZIA Honor 400 Lite: Keď jasne vidno silné aj slabé stránky

Honor 400 Lite je cenovo dostupný smartfón, ktorý má silné aj slabé stránky. Ktoré prevažujú? Odpoveď je celkom jasná.

20 min
Honor 400 Lite
Honor 400 Lite | Zdroj: Roman Drexler (Techbyte.sk)
V skratke
  • Honor 400 Lite je stále nový budgetovo orientovaný smartfón
  • Už na prvý pohľad učaruje dizajnom. Ako je však na tom jeho používanie v praxi?
  • Odpoveď nielen na túto otázku sa dočítate v nasledovnej recenzii
Honor 400 Lite
7.7 Záver
Hodnotenie

Niet žiadnych pochýb o tom, že Slováci milujú moderné technológie. Špecificky však milujú technológie, ktoré sú nielen moderné, ale aj cenovo výhodné. Tento „mindset“ pritom vidno hlavne na rebríčkoch najpredávanejších smartfónov, ktoré nám poskytujú poprední telekomunikační operátori – prevládajú v nich lacnejšie telefóny. A na jeden taký sa spoločne pozrieme aj v tejto recenzii. Konkrétne si rozoberieme novinku Honor 400 Lite, ktorú som v poslednej dobe aktívne testoval.

Honor 400 Lite: Predstavenie zariadenia

Honor 400 Lite, ako ste už asi pochytili, je smartfón z nižšej cenovej kategórie. Predstavený bol začiatkom mesiaca, pričom na Slovensku si ho možno zadovážiť za 279 eur. Na výber je z troch farebných prevedení – sivého, čierneho a zeleného.

Výrobca v rámci predstavenia uviedol, že Honor 400 Lite prepája pokročilé funkcie umelej inteligencie (AI), výkonnú mobilnú fotografiu, ako aj štýlový dizajn a pohlcujúci displej. Znie to lákavo, no to preto, lebo to tak má znieť. Kľúčové je, či toto tvrdenie dokazuje zážitok z používania zariadenia v praxi. A keďže som s ním strávil nejaký ten čas, myslím si, že vám môžem ponúknuť (svoj) verdikt.

Ako už býva zvykom, hodnotenie smartfónu rozporcujem na viacero častí, aby ste si mohli zistiť podrobné informácie o všetkom, čo vás môže zaujímať.

Honor 400 Lite
Honor 400 Lite | Zdroj: Roman Drexler (Techbyte.sk)

Honor 400 Lite: Dizajn a konštrukcia

Začneme tým, čo každý zákazník vidí a cíti ako prvé – konštrukčným prevedením. Nakoľko Honor 400 Lite spadá do nižšej cenovej triedy, mnohí by si mysleli, že v ruke bude pôsobiť ako lacná hračka. Dobrá správa – nie je to tak.

Honor 400 Lite má skutočne kuriózne telo. Prvé, čo ma prekvapilo, je hmotnosť. Som zvyknutý na to, že cenovo dostupnejšie zariadenia sú ľahké ako pierko, no tento kúsok v dlani naozaj cítiť. Samozrejme, nie je ťažký ako iPhone 16 Pro Max či Samsung Galaxy S25 Ultra, no váži dostatočne na to, aby nepôsobil krehko či nekvalitne – 171 gramov.

Milo ma prekvapil aj dizajn, konkrétne na zadnej strane. Neviem, ako sú na tom ostatné verzie, no čierna určite mnohých očarí. Honor siahol po matnom poťahu, ktorý sa nielenže pohodlne drží, ale aj odvádza fantastickú prácu v skrývaní odltačkov prstov. Inak povedané, musíte sa naozaj veľmi snažiť, aby ste na ňom videli „capkanice“, teda ak ho cielene nenakloníte proti svetlu.

Samozrejme, súčasťou zadnej strany je aj foto modul, ktorý má de facto dve vrstvy. Prvá vrstva má tvar štvorca a slúži ako základňa, druhá má tvar trojuholníka a poskytuje útočisko dvom snímačom a LED svietidlu. Osobne nie som človek, ktorý by preferoval extravagantné tvary, no v tomto prípade to Honor vymyslel celkom dobre.

Presúvame sa na bočné hrany, ktoré sú taktiež matné. Určite chválim rozhodnutie zaobliť rohy, vďaka čomu sa telo „nevrýva“ do dlane, a teda sa podohlne používa aj dlhší čas. Hlavné tlačidlo a tlačidlá na ovládanie hlasitosti sú umiestnené na pravej hrane, a to v rozumnej výške, čo znamená, že na ne pohodlne dočianu aj tí, ktorí (rovnako ako ja) trpia menšími dlaňami.

Spodná hrana je vyhradená pre klasickú zostavu komponentov, presnejšie slot pre SIM kartu, USB-C konektor pre nabíjanie a prenos súborov a výstup pre reproduktory.

Na chvíľku sa však ešte vrátime na pravú hranu, keďže sa tu nachádza ešte jedno dôležité tlačidlo. Toto tlačidlo má podlhovastý tvar a je zarovno konštrukcie, teda nevyčnieva. A na čo slúži? Jeho poloha je silnou nápovedou – ide o tlačidlo, ktorého stisnutím vyvoláte aplikáciu fotoaparátu.

Keď tak urobíte, získava ďalšie funkcionality. Jeho stlačením vyhotovíte fotografiu alebo spustíte nahrávanie videa, zatiaľ čo jemným stisnutím dotykovej plochy môžete prispôsobiť ostrenie. Potiahnutím doprava alebo doľava potom môžete upraviť priblíženie (zoom).

Honor 400 Lite
Honor 400 Lite | Zdroj: Roman Drexler (Techbyte.sk)

Za mňa ide o šikovnú funkciu, ktorá rozhodne nájde svoju klientelu. Funguje spoľahlivo a dokáže ušetriť kopu času i námahy. Hoci by som ocenil, keby sa nachádza bližšie k spodnej hrane, jeho umiestnenie nekritizujem. Ako som už spomenul, mám menšie dlane, takže som občas musel trochu ponaťahovať prsty, aby som naň dočiahol. Veľmi dobre si ale uvedomujem, že toto nie je problém, ktorým by trpel každý.

Ostáva nám teda už len predná strana, ktorá je vyhradená displeju. Tu už je unikátnych čŕt menej. Rámiky sú hrubé tak akurát, pričom spodná časť mi príde o trochu „tlstejšia“ ako zvyšok obvodu. To ale v prostredí mid-range smartfónov nie je niečo nevídané. Viac prekvapil pilulkový výrez, ktorý sa zvyčajne aplikuje v prípade, keď má telefón dva selfie objektívy. Honor 400 Lite však má len jeden.

A vtedy mi to došlo. Vizuál tohto telefónu je tak trochu kópiou prémiových iPhonov. A rozhodne nevychádzam len z plochých bočných hrán. Tie sú totiž štandardom de facto všade. Vychádzam skôr z rozloženia fotoaparátov – keby nebolo dodatočnej trojuholníkovej podsady, modul by vyzeral podobne ako ten, ktorý môžeme vidieť na iPhone Pro a iPhone Pro Max. Ďalším podozrivým prvkom je zmienený pilulkový výrez pre selfie fotoaparát, ktorý dokonca podporuje akúsi vlastnú odrodu funkcie Dynamic Island.

Napokon to dokazuje aj (taktiež už spomenuté) tlačidlo pre AI fotoaparát. To svojou funkcionalitou aj prevedením pripomína tlačidlo Camera Control z nových iPhonov.

Je teda celkom jasné, kde Honor čerpal inšpiráciu. No je to problém? Ani nie. Koniec koncov, kopírovanie nápadov nie je vo svete smartfónov žiadnou prelomovou novinkou. Navyše, Honor 400 Lite má stále kopu iných prvkov, ktoré ho robia unikátnym.

Dôležité je, že konštrukcia pôsobí elegantne a solídne. Matná úprava zadnej strany odvádza skvelú prácu v skrývaní odtlačkov prstov, tlačidlá sú responzívne a „klikavé“. Celkovo sa telefón používa veľmi pohodlne.

Honor 400 Lite: Displej

Hoci hovoríme o smartfóne z nižšej cenovej kategórie, parametre displeja na papieri vyzerajú veľmi štedro. A rozhodne ma teší, že mnohé z nich platia aj v praxi.

Panel má uhlopriečku 6,7 palca, čím sa Honor 400 Lite zaraďuje medzi tie väčšie modely. Vďaka tenkej konštrukcii je však pohodlne použiteľný aj v prípade, že máte k dispozícii len jednu ruku, za čo som vždy rád. A rád som rozhodne aj za rozlíšenie, ktoré činí 1 080 x 2 412 pixelov. V prepočte ide o hustotu 394 pixelov na palec, čo síce nie je najviac na trhu, no na ostrosti obsahu to nijak necítiť. Videá, fotky, filmy, hry – to všetko si môžete vychutnať plnými dúškami.

Vďačiť však za to možno nielen rozlíšeniu, ale aj tomu, že Honor siahol po technológii AMOLED, ktorá sa vystatuje veľmi precíznou reprodukciou farieb. Sú sýte a aj dosť kontrastné, čo mne osobne vyhovuje. Ak ste na tom inak, môžete si v nastaveniach prispôsobiť farebný režim aj teplotu.

Honor 400 Lite
Honor 400 Lite | Zdroj: Roman Drexler (Techbyte.sk)

Pri farebnom režime je na výber medzi:

  • Normálnym zobrazením – farby sú menej výrazné, pričom biela chytá trochu žltkastý odtieň.
  • Jasným zobrazením – farby sú jasnejšie a kontrastnejšie. Toto zobrazenie je na smartfóne predvolené.

Pri teplote farieb je na výber medzi:

  • Predvolenými farbami – akási rovnováha medzi teplými a studenými odtieňmi.
  • Teplými farbami – silnejší dôraz na teplejšie odtiene.
  • Studenými farbami – silnejší dôraz na studenšie odtiene.

Ak vám nevyhovuje ani jeden z týchto režimov, môžete si teplotu prispôsobiť manuálne – prostredníctvom dostupnej palety.

Opomenúť tiež nemôžem podporu pre obnovovaciu frekvenciu až 120 Hz, ktorá zabezpečuje elegantnú plynulosť. Ani v tejto oblasti som si nevšimol žiadnych výraznejších problémov. Plynulosť sa takmer vždy udržiavala na maximálnej hranici. Zásekov či spomalení bolo len zopár, no to pripisujem skôr obmedzeniam procesora, nie displeja. O tom ale trochu neskôr.

Na záver musím pochváliť jas, ktorý bez akýchkoľvek pochýb ulahodí aj tým náročnejším používateľom. Honor deklaruje strop na úrovni až 3 500 nitov. Hoci neviem dokázať, že to tak naozaj je, obsah je pohodlne čitateľný za akýchkoľvek podmienok. Dokonca ani na priamom slnku som nemal potrebu si na displej tieniť druhou rukou.

Vyzerá to tak, že v rámci kapacít displeja Honor veľmi nešetril. Je jasný, plynulý aj ostrý. Samozrejme, chýbajú mu niektoré funkcie či komponenty, ktoré môžeme vidieť na drahších telefónoch (napríklad LTPO vrstva), no tento model drahý rozhodne nie je, takže mu to dokážem odpustiť.

Viac mi prekážal snímač odtlačkov prstov, ktorý na môj vkus až príliš často reagoval nesprávne. Nezriedka som musel prst k snímaču priložiť viackrát, než sa telefón konečne odomkol. Väčšinu času síce fungoval správne, no určite nie je to záruka.

Honor 400 Lite: Výkon

Konečne sa presúvame do interiéru zariadenia, kde nás zaujímajú hlavne štyri komponenty, a to procesor, úložisko, operačná pamäť a batéria.

V rámci výkonu zohráva hlavnú úlohu čip Dimensity 7025 Ultra od spoločnosti MediaTek. Inými slovami, výkon je dobrý. Nie je perfektný, nie je zlý, je jednoducho dobrý, čo je v tejto cenovej triede bežným javom. Procesor je založený na 6-nanometrovom výrobnom procese, čo samo o sebe napovedá, že treba rátať s určitými kompromismi.

Honor 400 Lite
Honor 400 Lite | Zdroj: Roman Drexler (Techbyte.sk)

Dobrou správou však je, že tieto kompromisy nie sú veľké. Osobne som trochu „rozmaznaný“ z vlajkových lodí, takže rozdiel určite cítim. No na druhú stranu – všetko, čo som telefónu nakázal, zvládol. Poradil si s menej aj viac náročnými aplikáciami, dokonca aj s miernym multitaskingom. Áno, niektoré ťažšie procesy, ako napríklad spracovanie fotky alebo videa, môžu chvíľu trvať, no nie je to nič hrozné.

Aby som to zjednodušil, na bežné používanie má procesor v Honor 400 Lite postačujúce kapacity. Pokiaľ telefón zvyčajne používate len na odpisovanie na správy, surfovanie po webe, scrollovanie TikToku a občas na zachytenie nejakej tej fotky, pravdepodobne nebudete mať žiadny problém. Obmedzenia sú viditeľné až pri intenzívnejšom multitaskingu s náročnejšími aplikáciami. Ani raz sa mi však nestalo, že by telefón spomalil či sa zasekol tak, že by bol nepoužiteľný.

Plynulosť chodu zariadenia je teda uspokojivá, pod čo sa však podpisuje nielen procesor, ale aj operačná pamäť a úložisko. Honor zvolil kapacitu 256 GB pre úložisko a 8 GB alebo 12 GB pre RAM, čo je celkom štedrá ponuka. Nejde o najvyššie štandardy, avšak drvivá väčšina zákazníkov si to zrejme nevšimne.

Musím ale upozorniť, že ak plánujete sťahovať veľké množstvo aplikácií, ukladať veľké súbory a aktívne fotiť či točiť videá, možno budete potrebovať cloudové úložisko, keďže telefón nemá slot pre microSD kartu.

Honor 400 Lite: Batéria

Ak v niečom Honor 400 Lite skutočne vyniká, tak je to výdrž. Napriek tenkej konštrukcii totiž v sebe ukrýva článok o veľkosti až 5 230 mAh.

V tomto smere de facto nemám čo vytknúť. Telefón s prehľadom vystačí aj na dva dni aktívnejšieho používania, čo okrem samotnej kapacity článku pripisujem aj menej náročnému procesoru a dôkladnej optiamlizácii softvéru.

Osobne som telefón na nabíjačku pripájal čo dva dni. Úplne to stačilo. Áno, dokážete ho vyšťaviť aj v priebehu jedného dňa, no to by si pýtalo skutočne intenzívne používanie. Na aktivity, ktoré bežne vykonávajú ľudia zaujímajúci sa o tento segment smartfónov, má Honor 400 Lite šťavy viac než dosť.

A keď sa vám batéria „konečne“ vybije, k dispozícii je vám podpora pre nabíjanie výkonom 35 W. Nie je vám však k dispozícii nabíjací adaptér – balenie ho neobsahuje – takže si ho budete musieť zadovážiť samostatne (ak ho už nemáte doma, napríklad po predošlom smartfóne).

Honor 400 Lite
Honor 400 Lite | Zdroj: Roman Drexler (Techbyte.sk)

Honor 400 Lite: Fotoaparáty

Fotografia sa v priebehu posledných rokov stala alfou a omegou takmer každého jedného smartfónu, a to bez ohľadu na cenu. Je ale úplne jasné, že čím je dané zariadenie lacnejšie, tým menej peňazí výrobca investoval do snímačov a softvéru. Niekedy sú kompromisy akceptovateľné, inokedy až príliš veľké. Ako je na tom Honor 400 Lite?

Celkom fajn. Kompromisy tu rozhodne nájdeme, no nie všade v rovnakej miere. Celkovo je smartfón vybavený tromi objektívmi – dva sú vzadu, jeden je vpredu.

Najskôr sa pozrieme na zadnú zostavu, ktorú korigujú:

  • 108 Mpx hlavný snímač obrazu s clonou f/1,8, clonou f/1,8 a podporou pre automatické zaostrovanie (PDAF),
  • 5 Mpx ultraširokouhlý senzor s clonou f/2,2.

Pokiaľ ide o hlavný fotoaparát, ten produkuje celkom solídne výstupy. Poteší ostrosť aj kalibrácia farieb, hlavne ak mu dáte dostatok svetla. Fotenie za jasných slnečných dní je určite najlepším scenárom.

Nevýhodou je chýbajúca stabilizácia obrazu, v dôsledku čoho môžu byť niektoré zábery rozmazané. Skôr to ale pocítite na videách, konkrétne keď sa pri ich točení pohybujete. Obraz je výrazne roztrasený, čo asi nebude každému po chuti.

Akonáhle svetla ubúda, kvalita klesá, a to celkom výrazne. Celkom ma zarazilo, že hoci telefón disponuje dedikovaným nočným režimom, nech som sa snažil akokoľvek, nefungoval. Fotenie v noci tak bolo prakticky nemožné. Neviem, či nedošlo k určitej chybe na mojej strane, no myslím si, že nie. Predsa len sa mi také niečo ešte nestalo. Skôr predpokladám, že chyba môže byť v softvéri.

Zdroj: Roman Drexler (Techbyte.sk)

Ultraširokouhlý fotoaparát je taktiež celkom v poriadku. Áno, rozlíšenie len 5 Mpx je naozaj cítiť, no na bežné použitie sú zábery postačujúce. Viac než slabé detaily môže nemilo prekvapiť celkom výrazný color-shifting – farby sú bledšie, no nie je to hrôza.

Pri selfie snímači (s rozlíšením 16 Mpx) platí takmer to isté, čo pri hlavnom objektíve. Keď má dostatočný prísun svetla, fotky sú kvalitné. Občasne robia problém len tmavé miesta, respektíve tiene.

Čo sa týka zoomu, ten je taktiež viac-menej postačujúci. Honor 400 Lite nemá dedikovaný teleobjektív, takže väčšie priblíženie je digitálne, čo znamená postupnú stratu detailov aj farieb.

Rozhodne ale musím (znovu) pochváliť tlačidlo AI fotoaparátu. Aj keď viem, odkiaľ bolo prevzaté, nemožno poprieť, že funguje naozaj spoľahlivo a efektívne. Po prvom stlačení sa zapne aplikácia fotoaparátu, po miernom pridržaní sa aktivuje ostrenie a po ďalšom stlačení sa vyhotoví fotka. Posúvaním prsta doľava alebo doprava (teda hore alebo dole) potom môžete prispôsobiť priblíženie.

Do tlačidla je tiež integrovaná funkcia Google Lens, vďaka čomu môžete rýchlym ťuknutím analyzovať objekty v zábere. Je to funkcia, ktorú využijete len v špecifických scenároch, no je fajn, že ju máte k dispozícii, keď treba.

Honor 400 Lite: Softvér

Presúvame sa k poslednej sekcii, ktorá je venovaná softvéru. Po tejto stránke mi Honor 400 Lite náramne vyhovoval. Používateľské rozhranie je intuitívne, farebné a prehľadné, takže s ním dokáže pohodlne nárabať úplne každý.

Vyzdvihnúť tiež musím kopu možností v rámci prispôsobenia. Môžete prispôsobiť štýl obrazovky, Always-on displej, motívy, ikony aj písmo. Nastaviť potom môžete aj to, aká skratka sa zobrazuje v pravom dolnom rohu na zamknutej obrazovke.

Samozrejme, nechýba ani hŕstka funkcií umelej inteligencie (AI), a to konkrétne:

  • Magický portál – ťuknutím hánkou na obrazovku aktivujete túto funkciu, po čom môžete zakrúžkovať konkrétny objekt. Ten následne môžete uložiť ako samostatnú fotografiu či zdieľať cez e-mail alebo na sociálnych sieťach. Podobne môžete narábať aj s textom.
  • Titulky AI a AI preklad – tieto funkcie ponúkajú prevod reči na text, syntézu reči a preklad textu, ako aj prepis a preklad zvuku médií a prepis konverzácií v reálnom čase.
  • Tlačidlo AI fotoaparátu – túto funkciu som de facto vysvetlil v predošlej sekcii.

Pozn. red.: Podrobnejšie sme funkciám dostupným v rámci systému Honor AI venovali v recenzii modelu Honor Magic7 Pro, ktorú nájdete na tomto odkaze.


Za zmienku tieš stoja dôkladne premyslené a spracované animácie, ktoré ešte viac pridávajú na plynulom chode zariadenia. A problémom rozhodne nie je ani stabilita – za celú dobu testovania som sa nestretol so žiadnou mylnou reakciou či padajúcimi aplikáciami. Všetko jednoducho fungovalo presne tak, ako malo.

Honor 400 Lite: Verdikt

Honor 400 Lite je veľmi zaujímavý smartfón s bojaschopnou cenovkou. Jeho najsilnejšími stránkami sú dizajn, konštrukčné spracovanie, displej a batéria. Naopak, na určité kompromisy sa treba pripraviť v oblasti fotografie a výkonu.

V konečom dôsledku ale môžem povedať, že v podstate nebolo nič, čo by tento telefón vyložene nevzládal, teda okrem nočného režimu. Displej ponúka plnohodnotný zážitok z akéhokoľvek obsahu, batéria vám vydrží aj na dva dni, výkon postačí na všetky bežné úkony, zatiaľ čo fotoaparáty, aj keď nie za všetkých podmienok, ponúkajú slušné výstupy.

Keď si to všetko dáme do pomeru k cene, získavame veľmi lákavú ponuku, ktorá rozhodne stojí aspoň za zváženie.

Honor 400 Lite
Hodnotenie
Záver 7.7
Dizajn a konštrukcia 8
Displej 8
Výkon 7
Batéria 9
Fotaparáty 6
Softvér 8
Zdieľaj tento článok