TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: AKTUÁLNE: Štát vydal mimoriadne varovanie. TOTO z Lidl okamžite vráťte, peniaze dostanete aj bez bloku
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

AKTUÁLNE: Štát vydal mimoriadne varovanie. TOTO z Lidl okamžite vráťte, peniaze dostanete aj bez bloku

Hygienici vykonali kontrolu v Lidli a v jednom výrobku objavili látku, ktorá tam nemala byť. Obchodník musí tento produkt stiahnuť z trhu.

Lucia Bihuncová
12. marca 2025
Pozor, peniaze, útoky
Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)/úprava redakcie
Zdieľať
V skratke
  • Lidl uviedol, že predmetný výrobok preventívne stiahol z predaja
  • Nevyhovujúcim výrobkom bola XXL Francúzska paštéta (Pikok)
  • Hygienici v nej objavili glutén (lepok), pričom táto zložka nebola uvedená na obale

Na pultoch predajní Lidl sa objavil nevyhovujúci výrobok, ktorý teraz obchodník musí stiahnuť z predaja. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky (ŠVPS SR).

Ako uvádza ŠVPS SR, regionálni inšpektori vykonali vo februári tohto roka úradný odber vzorky z predmetného výrobku. Následne bolo zistené, že výrobok nie je v súlade s Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1169/2011 z 25. októbra 2011 o poskytovaní informácií o potravinách spotrebiteľom.

Neprehliadnite

Mimoriadne, EÚ
EÚ nám ide po krku: Zavedie TVRDÚ daň, ktorá predraží obľúbené potraviny (čo čakať)
Steam v novom kabáte: Čo bude nové?
Lidl
AKTUÁLNE: Lidl úplne ZRUŠÍ službu, ktorú poznáme roky

Fancúzska paštéta s lepkom

Nevyhovujúcim výrobkom je XXL Pikok Francúzska paštéta 400 g s dátumom spotreby do 19. marca 2025. V odobratej vzorke sa totižto nachádzal lepok, ktorý nebol uvedený na obale výrobku. Výrobca tým porušil nariadenia a spotrebiteľov mohol uviesť do omylu. Ako uvádza ŠVPS SR: „Vo vyšetrovanom výrobku bola metódou ELISA testom zistená prítomnosť gluténu, pričom táto skutočnosť nie je deklarovaná v zložení výrobku ani označením „veľmi nízky obsah gluténu“ na etikete výrobku. Zistený obsah gluténu: 30,93 mg/kg.“

Na základe zistení inšpektor uložil spoločnosti Lidl opatrenie, ktoré nariadilo zabezpečiť stiahnutie daného produktu z trhu a zároveň informovať príslušné kontrolné orgány o vykonaných opatreniach. „Spoločnosť LIDL Slovenská republika s.r.o. je povinná po ukončení sťahovania nevyhovujúceho produktu z trhu zaslať na príslušný orgán informáciu o celkovom množstve stiahnutého produktu a o spôsobe jeho likvidácie,“ doplnila ŠVPS SR.

Pikok Francúzska paštéta
Zdroj: ŠVPS SR

Čo je problémom?

Ako sme naznačili, spotrebitelia mohli byť uvedení do omylu, čo je v rozpore s nariadením. Podľa nariadenia „informácie o potravinách nesmú uvádzať do omylu, najmä ak ide o vlastnosti potraviny, a to hlavne jej charakter, identitu, vlastnosti a zloženie.“ 

Niektorí ľudia majú na glutén (lepok) neznášanlivosť alebo alergiu. Najznámejším ochorením spojeným s gluténom je celiakia, autoimunitná choroba, pri ktorej glutén spôsobuje poškodenie tenkého čreva. Existuje aj neceliakálna gluténová senzitivita a alergia na pšenicu, ktoré môžu vyvolávať rôzne tráviace aj netráviace ťažkosti. Ak ste si predmetný výrobok zakúpili a máte problémy s lepkom, radšej ho nekonzumujte. V prípade, že vám lepok nerobí problémy, výrobok by žiadnym spôsobom nemal ohrozovať ľudské zdravie. Lidl uviedol, že predmetný výrobok už z preventívnych dôvodov stiahol z pultov predajní.

Google News Pridajte si TECHBYTE.sk ako preferovaný zdroj informácií na Google Pridať
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

Peniaze, bankovky, dôchodku, mzdy, živnostník, novela zákona o DPH, transakčná daň, príspevok, dávky, životné minimum, daňové priznanie, DPH
Státisícom Slovákov stúpnu platy. Štát odklepol dôležitú zmenu (platné od 1. januára 2027)
9. augusta 2026
Vodičský preukaz, kód 78
EÚ natvrdo: Kto nechce prísť o vodičský preukaz, musí splniť dôležitú podmienku
10. augusta 2026
Vlastníctvo áut má skončiť: Budeme si ich prenajímať, navrhli sumu 149 eur mesačne
9. augusta 2026
Peniaze, penzisti, dôchodok, 13. dôchodok, rodičovské dôchodky, dôchodková prognóza
Dôchodky chcú zvýšiť hneď 2-násobným tempom. Dovoľuje to zákonná výnimka
10. augusta 2026

Najnovšie články

  • Mnohým Slovákom bude na účet chodiť viac peňazí. O koľko? (platné od 1. januára 2027)
  • Treba vám bezpečnostnú kameru? Stačí starý telefón. Tento trik funguje vždy a je úplne zadarmo
  • Máte tento Galaxy smartfón? Samsung sa pripravuje na jeho koniec. Kúpili si ho tisíce Slovákov
  • EÚ praskli nervy: Prikázala Slovensku, aby sa podvolilo, inak budú problémy
  • EÚ vraj má po roku 2030 natvrdo brzdiť autá cez satelit. Brusel vysvetlil, čo naozaj plánuje

Bude sa vám páčiť

Potraviny sú najdrahšie za 3,5 roka. Toto všetko môže Slovákom výrazne zdražieť

11. augusta 2026
POZOR, tankovanie, benzín, nafta

Tankovali ste na týchto čerpačkách? Inšpekcia našla nevyhovujúce palivo, na zozname aj známa sieť

9. augusta 2026
Finančná správa

Finančná správa má geniálnu novinku. Šikovne pomôže ľuďom, ktorí to potrebujú najviac

6. augusta 2026
potraviny, pozor, falšované potraviny, nevyhovujúci výrobok, syry, SOI

Na lacnejšie potraviny zabudnite: Obchody aj na Slovensku začnú prepisovať ceny, tentokrát za to nemôže vláda

6. augusta 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.