EÚ čakajú drastické zmeny: Celý blok čelí masívnemu tlaku, TOTO sa môže veľmi rýchlo stať

Analytici predpovedajú negatívne dôsledky nových amerických ciel na ekonomiku Európskej únie.

2 min
Zdroj: Pixabay/úprava redakcie
V skratke
  • Zavedenie 25 % amerických ciel môže znížiť rast eurozóny o 0,3 %
  • Recipročné opatrenia zo strany EÚ by mohli pokles prehĺbiť až na 0,5 %
  • Predošlé clá z roku 2018 spôsobili straty aj samotným Spojeným štátom

Zavedenie nových amerických ciel na európsky dovoz by podľa analýz Európskej centrálnej banky (ECB) mohlo výrazne oslabiť ekonomiku eurozóny. Americké clá na úrovni 25 % môžu v prvom roku znížiť ekonomický rast EÚ približne o 0,3 %. Situácia by sa však mohla ešte zhoršiť, ak by sa Európska únia rozhodla na kroky Spojených štátov odpovedať rovnakým spôsobom.

Podľa odhadov by recipročne zavedené európske clá na americký dovoz prehĺbili ekonomický pokles až na úroveň približne 0,5 %. Táto situácia by mohla viesť k zdraženiu mnohých produktov, narušeniu dodávateľských reťazcov a strate konkurencieschopnosti európskych výrobcov.

Minulosť ukazuje riziká ciel

Spojené štáty už majú skúsenosti s negatívnymi dôsledkami protekcionistických opatrení. Počas prvého funkčného obdobia Donalda Trumpa v roku 2018 zaviedli clá na oceľ a hliník. Analýzy potvrdili, že tieto kroky mali negatívne dlhodobé dopady aj na americkú ekonomiku. Clá poškodili približne 142-tisíc pracovných miest a negatívne ovplyvnili rastové perspektívy krajiny.

Odborníci preto upozorňujú, že obchodná vojna nemusí mať víťazov, pretože straty pocítia ekonomiky na oboch stranách Atlantiku.

Európa potrebuje podporu, aby obstála

Podľa priemyselných expertov by Európska únia mala reagovať nielen clámi, ale najmä systematickou podporou vlastného priemyslu. Európske továrne totiž už dnes čelia výrazne vyšším nákladom na energie v porovnaní s konkurentmi v Amerike alebo Ázii. Situáciu komplikujú aj prísne ekologické normy, ktoré zvyšujú výrobné náklady.

Priemyselní lídri preto apelujú na európskych politikov, aby prijali opatrenia na podporu konkurencieschopnosti európskych firiem a minimalizovali negatívne dopady obchodného konfliktu so Spojenými štátmi.

Zdieľaj tento článok