Digitálna éra nie je plná len príležitostí, ale aj nebezpečných nástrah. Technologický pokrok, žiaľ, možno využiť aj na nečisté úmysly, ktoré často končia odcudzenými súkromnými dátami či peniazmi. O krádež týchto cenností sa pritom môže postarať softvér, o ktorom ani neviete, že ho máte vo svojom smartfóne. Pracuje nepozorovane, no efektívne.
Ako informuje magazín Mobilizujeme.cz, týmto softvérom je tzv. stalkerware. Názov asi hovorí sám za seba, no mnohí sa isto aj napriek tomu pýtate, o čo ide.
Stalkerware je softvér, ktorého úlohou je z úzadia smartfónu pozorovať jeho používateľa. Nehovoríme však (len) o odpočúvaní či tajnom natáčaní cez selfie kameru. Pokročilý stalkerware dokáže sledovať úplne všetko, čo na svojom telefóne robíte. Sleduje vaše dotyky, používané aplikácie, komunikáciu či polohu. Všetko toto sú citlivé informácie, ktoré v nesprávnych rukách môžu narobiť veľkú paseku.
Ako zistíte, že vás niekto špehuje?
No i keď sa tento zákerný špión snaží byť čo najviac nenápadný, existujú spôsoby, akými ho možno odhaliť. To, že máte v telefóne spyware, viete zistiť napríklad na základe pozorovaní správania svojho smartfónu. Zdá sa vám, že je pomalší, prípadne niekedy úplne zamŕza? Menia sa vám niektoré nastavenia, hoci ste si stopercentne istí, že ste s nimi nemanipulovali? Objavujú sa vám na domovskej obrazovke neznáme ikony? Chodia vám čudné upozornenia? Toto všetko sú indikátory toho, že váš telefón je nakazený spywareom.
Čo sa s tým dá robiť?
Keď už vieme, ako prítomnosť tohto škodcu identifikovať, prichádza rad na ďalšiu dôležitú otázku – ako sa ho zbaviť? Tento proces nie je veľmi náročný, no vie byť poriadne nepríjemný. Avšak ešte predtým, ako sa ho rozhodnete zo svojho telefónu definitívne vymazať, dôkladne porozmýšľajte nad tým, či vám ho do telefónu náhodou nenainštaloval niekto z vášho okolia, teda či nešlo o cielený útok.
Ak zistíte, že vinník je skutočne niekto, koho osobne poznáte, môžete ho skúsiť osobne konfrontovať, prípadne sa obrátiť na políciu.
Ak vinníka nezistíte a myslíte si, že vám nehrozí žiadne väčšie nebezpečenstvo, môžete sa pustiť do „liečby“. Tú je možné realizovať uvedením svojho telefónu do núdzového režimu. To aktivujete dlhým stlačením hlavného tlačidla (tlačidlo pre zapnutie/vypnutie). Po chvíli by sa vám mala zobraziť možnosť prechodu no núdzového režimu.
V tom následne skontrolujte všetky aplikácie, ktoré máte v telefóne nainštalované. Ak odhalíte neznámu aplikáciu, vymažte ju. V prípade, že si nie ste istí, či ste danú aplikáciu inštalovali vy sami, vyhľadajte si ju na internete. Ak sa dočítate, že aplikácia spôsobovala problémy aj iným, asi viete, čo treba spraviť.
Odstránenie všetkých podozrivých či neznámych aplikácií by malo pomôcť. Alternatívne ešte môžete skúsiť obnovu do továrenských nastavení, no tým sa pripravíte o všetky dáta. Áno, môžete si ich zálohovať, no zdĺhavému nastavovaciemu procesu sa nevyhnete.
Dbajte na bezpečnosť
Keď je hrozba zažehnaná, poistite sa, aby sa situácia už v budúcnosti neopakovala. Nastavte si na telefóne čo najsilnejšie zabezpečenie a všade, kde to ide, aktivujte dvojfaktorové overenie. Taktiež sa vyvarujte sťahovaniu aplikácií, ktorým plne nedôverujete. A samozrejme, nikdy nenechávajte svoj odomknutý telefón bez dozoru.