TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: AKTUÁLNE: Slováci majú nádej. Základný poplatok môže klesnúť!
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2024 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

AKTUÁLNE: Slováci majú nádej. Základný poplatok môže klesnúť!

Kľúčový poplatok slovenských domácností môže napokon klesnúť. Požaduje to združenie, ktoré funguje už od roku 1998.

2. októbra 2024 12:45
Roman Drexler
2. októbra 2024
Zdieľať
5 min
Aktuálne, peniaze, zdražovanie
Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)/úprava redakcie
Zdieľať
V skratke
  • Štát sa snaží skonsolidovať verejné financie
  • Urobiť tak chce aj spôsobmi, ktoré ľuďom nie sú dvakrát po chuti
  • Po novom sa búria aj teplári, žiadajú nižšiu DPH

Štát plánuje od budúceho roka výrazne zdvihnúť viaceré nevyhnutné náklady slovenských domácností. Žiaľ, nechýbajú medzi nimi ani náklady na energie, ktoré má poznačiť najmä ukončenie plošného dotovania. V tejto súvislosti sa Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT) rozhodol požiadať vládu, aby preradila dodávky tepla a teplej vody do zníženej sadzby DPH, kam bola preradená aj elektrická energia. Téme sa venuje denník Teraz.sk.

SZVT tvrdí, že uvíta akúkoľvek pomocnú ruku zo strany vlády, ktorá by viedla k stlmeniu nárastu cien energií. Popritom zdôrazňuje, že ak dôjde k zníženiu DPH na elektrickú energiu, mala by sa znížiť aj DPH na dodávky tepla zo systémov centrálneho zásobovania teplom (CZT). Tie by podľa súčasných plánov od budúceho roka mali podliehať vyššej dani. Štát aktívne diskutuje o navýšení základnej sadzby DPH z 20 percent na 23 percent, o čom sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze.

Neprehliadnite

Peniaze, štát, dôchodok, ceny
AKTUÁLNE: Štát kuje ďalší prísny zákon. Chce drasticky zdvihnúť pokuty (+ sumy)
Elektromobil
Elektromobily majú na Slovensku „skrytú“ výhodu. Závidia nám ju aj v zahraničí
banky hackli
AKTUÁLNE: Allegro vstupuje na slovenský trh. Chce ponúknuť nízke trhy, predávať u nás budú aj Poliaci

Teplári vraj nevidia dôvod v tom, aby boli domácnosti napojené na centrálny systém diskriminované, konkrétne oproti domácnostiam, ktoré na vykurovanie a ohrev vody využívajú elektrickú energiu.

Opierajú sa aj o údaje Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, podľa ktorých ročné náklady domácností v roku 2022 dosiahli 655 eur na byt. Ide o cenu zahŕňajúcu DPH. V roku 2023 dosahujú tieto náklady bez dotácií oveľa vyššej sumy, a síce 1 098 eur na byt. Plošné dotovanie má skončiť od budúceho roka, čo znamená riziko výrazného predraženia energií.

To znamená, že slovenské domácnosti budú čeliť vyšším nákladom na teplo a teplú vodu aj bez toho, aby došlo k zvýšeniu DPH. Len kvôli vyššej dani môžu ročné výdavky domácností na teplo a teplú vodu stúpnuť o 30 až 35 eur. Treba pritom podotknúť, že systémy CZT aktuálne využíva približne 761-tisíc domácností na Slovensku, čo v prepočte vychádza na zhruba 2,4-milióna obyvateľov.

Poplatok za teplo
Ilustr. obr. | Zdroj: Getty Images

Nižšia DPH na elektrinu a niektoré potraviny

Ako bolo spomenuté, elektrická energia má od nového roka podliehať zníženej sadzbe DPH. Konkrétne by mala klesnúť zo súčasných 20 percent na 19 percent. Napriek tomu sa ale očakáva cenový nárast.

Priplatiť by sme si potom mali aj za plyn. Podľa analýzy ÚRSO, ktorá bola založená na aktuálnych trhových podmienkach, si najmenej priplatia odberatelia tarify D1, ktorí využívajú plyn iba na varenie, a to zhruba 1 euro. Ročne by im mohli náklady na plyn stúpnuť o asi 14 eur. Tí, ktorí používajú plyn aj na ohrev vody, by si mali mesačne priplatiť približne 16 eur, ročne okolo 192 eur. Najvýraznejší nárast sa očakáva pri tarife D3, ktorá zahŕňa aj vykurovanie, a to o 38 eur mesačne, resp. 456 eur ročne.

Späť k zníženej sadzbe dane, spadať by pod ňu mali aj niektoré základné potraviny. No háčik je v tom, že v súčasnosti do tejto kategórie spadá len veľmi málo potravín. Väčšina tak bude podliehať zvýšenej 23-percentnej DPH. Znížená (5-percentná) daň by sa potom mala uplatňovať aj na knihy, učebnice, lieky a zdravotnícke pomôcky a gastro služby.

Typ tovaru alebo službySúčasná DPHNová DPH
Základná sadzba (väčšina)20 %23 %
Základné potraviny10 %5 %
Ostatné potraviny20 %19 %
Lieky a zdravotnícke pomôcky10 %5 %
Elektrická energia20 %19 %
Učebnice10 %5 %
Gastro služby10 %5 %
Knihy10 %5 %

Život bude drahší

Nie je to však len vyššia základná DPH, čo štát plánuje v budúcom roku zaviesť. Hovorí sa taktiež o zdražení dvoch obľúbených diaľničných známok, presnejšie 365-dňovej zo súčasných 60 eur na 90 eur a 1-dňovej zo súčasných 5,4 eura na 8,10 eura.

Ďalším bodom zoznamu je zavedenie transakčnej dane, ktorá sa bude vzťahovať na firmy, jednoosobové eseročky a podnikateľov (vrátane SZČO, resp. živnostníkov). Táto daň pozostáva z troch základných poplatkov, a to:

  • Sadzby vo výške 0,4 percenta z každej odoslanej elektronickej transakcie, maximálne do 40 eur
  • Sadzby vo výške 0,8 percenta z každého výberu hotovosti z bankomatu, bez limitu
  • Poplatku za platobnú kartu vo výške 2 eurá ročne

Povinnosť odvádzať transakčnú daň vedie k vzniku povinnosti umožniť zákazníkom platby kartou prostredníctvom platobného terminálu. Živnostníci zase budú musieť disponovať transakčným účtom, ktorého vedenie by malo stáť maximálne 5 eur mesačne.

Podrobnejšie si o všetkých náležitostiach transakčnej dane môžete prečítať v samostatnom článku, ktorý nájdete na tomto odkaze.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok Aktuálne, operátor AKTUÁLNE: Obľúbený operátor šokuje. Má kopu skvelých noviniek! (PREHĽAD)
Ďalší článok Peniaze, štát, dôchodok, ceny POZOR: Veľká banka si za výber hotovosti pýta aj 5 €. Šialené ceny pobúrili Slovákov

Najčítanejšie

Začala platiť NOVÁ daň: Ľudia budú platiť za KAŽDÝ kilometer, je jedno či majú benzín alebo elektromobil
21. augusta 2025
Elektromobil, elektromobily
Elektromobily narazili na kritický problém. Na toto EÚ vôbec nepomyslela
22. augusta 2025
Aktuálna správa
MIMORIADNE: Potvrdili HROMADNÝ útok. Ľudom odkazujú, aby boli pripravení na najhoršie (čo sa deje)
22. augusta 2025
Tankovanie, benzín, nafta, ceny benzínu
Vodiči, POZOR: Čerpacie stanice budú prepisovať ceny. Pred drahým tankovaním niet úniku
22. augusta 2025

Najnovšie články

  • Stalo sa to, čo mnohí vodiči nechceli: Čerpacia stanica prestala predávať benzín a naftu, obslúži len elektromobily
  • Vodiči, POZOR: Tieto motory vás môžu pripraviť o tisíce eur. Ktorým sa vyhnúť?
  • RECENZIA Samsung Galaxy Z Flip7: Kvalita, výkon aj kompaktnosť. Len keby za lacnejšie
  • Slovákom začali ponúkať prácu cez WhatsApp: O čo ide a dá sa naozaj zarobiť?
  • Slovákov čaká vesmírne divadlo. Mnohí si tento úkaz spájajú s koncom sveta (+ dátum)

Bude sa vám páčiť

Tankovanie, nafta, benzín, ceny pohonných látok

Stalo sa to, čo mnohí vodiči nechceli: Čerpacia stanica prestala predávať benzín a naftu, obslúži len elektromobily

23. augusta 2025

MIMORIADNE: Dodávky ropy na Slovensko stopli útoky, zásoby vystačia presne na 90 dní – čo bude potom?

22. augusta 2025
Tankovanie, benzín, nafta, ceny

MIMORIADNE: O pár mesiacov príde šok pre motoristov. Liter paliva má stáť 2 €!

22. augusta 2025
Mimoriadne, Slovensko

Slovensko plánuje TVRDÝ úder: Chce žalovať EÚ za jednu VEĽMI dôležitú vec

22. augusta 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?