TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Benzín aj nafta po týždňoch zlacňovania zdraželi. PREHĽAD nových cien
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Benzín aj nafta po týždňoch zlacňovania zdraželi. PREHĽAD nových cien

Niekoľkotýždňový pokles cien pohonných hmôt sa zastavil. V minulom týždni zdraželi benzín aj nafta, hoci len mierne.

21. júna 2024 13:52
Roman Drexler
21. júna 2024
Zdieľať
4 min
Zdieľať
V skratke
  • Čerpacie stanice zasiahla letná sezóna
  • Ceny benzínu a nafty prestali klesať
  • Štatistici zaznamenali mierne zdraženie

V priebehu posledných týždňov sa ku nám z čerpacích staníc dostávali prevažne dobré správy. Ceny pohonných hmôt, a to nielen tých „tradičných“ totiž preukázateľne klesali. V medzičase však začala letná sezóna, ktorá sa prejavila presne tak, ako odborníci očakávali. Cenový pokles zastavil.

Ako píše server oPeniazoch.sk, ceny pohonných látok prestali klesať približne v polovici júna. Vyplýva to z údajov, ktoré publikoval Štatistický úrad Slovenskej republiky (ŠÚ SR). Naopak, spotrebiteľské ceny benzínu typu Natural 95 v minulom týždni mierne stúpli.

Dôvodom, ako už bolo spomenuté, je s vysokou pravdepodobnosťou začiatok letnej sezóny. Tá tak po piatich týždňoch ukončila kontinuálny cenový pokles pohonných hmôt. Je však pravda, že prémiový benzín typu Natural 98 pokračoval v zlacňovaní už ôsmy týždeň po sebe, teda s jednou výnimkou, pričom jeho cena klesla na najnižšiu hodnotu zaznamenanú za posledných 5 mesiacov.

Benzín/nafta
Ilustr. obr. | Zdroj: Pixabay

Za koľko sme tankovali?

Počas minulého týždňa sme tankovali liter benzínu Natural 95 v priemere za 1,580 eura, čo predstavuje minimálny medzitýždňový nárast, konkrétne o tretinu percenta. Cena za liter nafty dosahovala priemerne 1,477 eura, čo bolo v porovnaní s predošlým týždňom viac o pol centa. Cena za Natural 98, ako už bolo spomenuté, klesla, a to o 0,2 centa za liter.

Pokiaľ ide o plyny, liter LPG sa predával za 0,683 eura, zatiaľ čo CNG sa predával za 1,601 eura na kilogram. Lacnejší bol plyn LPG, ktorého kilogram vychádzal v priemere na 1,551 eura. Rovnako zlacnej aj bioLNG, a to o 2,5 centa na 2,552 eura za kilogram.

V prípade vodíka sa cena nezmenila, kilogram sa predával priemerne za 21,6 eura. Rovnaký scenár sa odohral aj pri elektrine pre elektromobily, pre ktoré bol 1 kWh energie dostupný za 0,41 eura.

Čo sa týka medziročného porovnania, štatistici ponúkajú dobré správy len pri štandardnom benzíne Natural 95 a plyne LPG. Natural 95 sa predával za rovnakú cenu ako pred rokom. Nafta bola drahšia, a to konkrétne o 3,1 percenta. Drahší bol aj prémiovejší Natural 98, hoci len mierne (o 0,8 percenta). Cena plynu CNG bola v medziročnom porovnaní vyššie až o 6,8 percenta, zatiaľ čo plyn LNG bol drahší o 5,9 percenta. Naopak, cena LPG plynu medziročne klesla o 1,9 percenta.

Neprehliadnite

potvrdené, peniaze
POTVRDENÉ: V roku 2025 nezdražie ani plyn, ani teplo!
AKTUÁLNE: Štát nám povie, kde nakúpime najlacnejšie potraviny. Kontroverzný projekt dostal ZELENÚ!
Dobré správy: Fialový OnePlus 6T bude dostupný aj pre náš región
Štát stále nemá dosť: Po konsolidácii príde ĎALŠIA. Fico naznačil, čo máme čakať
Dobrá správa: Slováci dostanú od štátu viac PEŇAZÍ. Takto zistíte, o koľko (KALKULAČKA)

Ako sú na tom susedia?

Čo sa týka porovnania so susednými krajinami, lepšie je na tom napríklad Česká republika. Podľa webu mBenzin.cz sa tu liter Natural 95 tankuje v priemere za 1,53 eura, zatiaľ čo liter nafty tu vychádza na približne 1,45 eura. Lepšiu situáciu majú aj v Poľsku, kde Natural 95 aj nafta stoja 1,48 eura na liter. Drahšie je Rakúsko, kde natankovanie litra benzínu stojí 1,6 eura a litra nafty 1,59 eura.

V Maďarsku je liter benzínu dostupný v priemere za 1,5 eura, zatiaľ čo liter nafty tu natankujete za zhruba 1,53 eura. Ukrajina je na tankovanie spomedzi všetkých susedných štátov suverénne najlacnejšia, nakoľko tu liter benzínu i nafty stojí iba 1,35 eura.

Treba však poznamenať, že nevieme, ako veľmi aktuálne sú ceny uvádzané webom mBenzin.cz, preto vám ich odporúčame brať len orientačne.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok Čínske elektromobily EÚ Európske clá na čínske elektromobily môžu mať vážnu dohru. Peking posiela drsný odkaz
Ďalší článok OBROVSKÝ úspech pre Slovensko: Vyrastie u nás stavba, aká v Európe nemá obdoby!

Najčítanejšie

peniaze, bankovky, mince, euro, príspevok
Finančná správa oznámila tvrdé kontroly. Ľudí čaká nepríjemná návšteva aj pokuty
5. decembra 2025
peniaz, peniaze, euro, bankovky, DPH, konsolidácia
Ľuďom na účty príde vyše 270 €. O peniaze treba požiadať do konca roka
5. decembra 2025
Palivo, nafta, benzín
Končí veľká sieť čerpacích staníc. Všetky preberie konkurencia
6. decembra 2025
Rýchlostný radar, cestné kamery
Nové radary sú neúprosné, vodičom rozdávajú pokutu za pokutou. Tu ich nájdete
6. decembra 2025

Najnovšie články

  • Čo sa to deje? Končí ďalších 140 čerpacích staníc. Výpoveď môže dostať vyše 500 zamestnancov
  • Toto sú autá, ktoré zlodeji na Slovensku kradnú najčastejšie. Zoznamu kraľuje jedna značka
  • Toto štát pri konsolidácii zabudol spomenúť. Od roku 2028 na nás čaká tvrdá realita
  • Slovákom sa rúcajú sny o vyšších platoch. Realita v roku 2026 bude podľa odborníka drsnejšia
  • Zaviedli prísne pokuty. Vstup do tohto mesta bez povolenia vás môže vyjsť takmer 730 eur

Bude sa vám páčiť

Čerpacia stanica, tankovanie

Čo sa to deje? Končí ďalších 140 čerpacích staníc. Výpoveď môže dostať vyše 500 zamestnancov

7. decembra 2025
Slovensko, peniaze, ekonomika, poplatok, Slováci, konsolidácia, štát

Vláda si opäť požičia od občanov. Rezort financií pripravuje novú emisiu dlhopisov

5. decembra 2025
tankovanie, benzín, nafta

Klasický benzín a nafta skončia. Padol definitívny dátum zákazu

4. decembra 2025
Čerpacia stanica, tankovanie

Aj slovenskí vodiči môžu tankovať lacné palivo za 68 centov. Treba splniť túto podmienku

4. decembra 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

Viac z nášho portfólia

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?