TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Drahšie budú nielen energie, ale aj potraviny. Štát zavedie novú daň, šialene si priplatíme
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Drahšie budú nielen energie, ale aj potraviny. Štát zavedie novú daň, šialene si priplatíme

Štát sa chystá zaviesť daň z cukru, ktorá spôsobí zdraženie nielen sladených nápojov, ale aj ochutených mliek či proteínov.

Roman Drexler - Redaktor
10. mája 2024
Zdieľať
3 min
Zdieľať
V skratke
  • Štát chce zaviesť daň z cukru
  • Dotkne sa sladených nápojov aj koncentrátov s obsahom cukru alebo sladidla
  • Do štátneho rozpočtu má v prvom roku priniesť až 85 miliónov eur

Zdá sa, že na Slovensku všetko akosi zdražuje. Nemáme lacné pohonné hmoty, pričom od budúceho roka sa očakáva aj výrazné zdraženie plynu a elektriny. Žiaľ, to zrejme stále nie je všetko. Štát totiž plánuje zaviesť novú daň z cukru, kvôli ktorej sa predražia aj niektoré potraviny, vrátane sladených nápojov, ochutených mliek či dokonca proteínov, informuje server Startitup.sk.

Vláda má týmto krokom riešiť stupňujúci sa problém s obezitou Slovákov. Poniektorí odborníci sú však iného názoru, rovnako ako veľká časť občanov. Zmena totiž povedie k výraznému nárastu cien vybraných produktov, a to dokonca aj tých, ktoré sú bežne konzumované športovcami. Odkazujeme tým napríklad na zmienené proteíny. Priplácať si pritom nebudeme málo.

Peniaze, euro, bankovky, mince
Ilustr. obr. | Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Daň ako finančná injekcia

Skôr to vyzerá tak, že sa štát snaží vytvoriť nový zdroj príjmu do svojho rozpočtu a pomôcť s konsolidáciou verejných peňazí. Rezort financií predpokladá, že daň do štátneho rozpočtu len v prvom roku prinesie finančné prostriedky v objeme až 85 miliónov eur, pričom v ďalšom roku to má byť ešte viac, konkrétne 117 miliónov eur.

Vzťahovať sa bude na ochutené nealkoholické nápoje, energetické nápoje, tekuté i tuhé koncentráty s obsahom cukru alebo sladidlá, ale aj na mliečne nápoje. Jej výška má dosahovať od 15 centov do 4,30 eura za liter, resp. kilogram.

Vláda údajne nebude robiť rozdiely medzi zdravým a nezdravým príjmom cukru, aby sa nevytvorila prílišná administratívna záťaž pre výrobcov a predajcov.

Štát chystá daň z cukru, dotkne sa sladených nápojov
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos

S rozhodnutím štátu nesúhlasí napríklad Únia potravinárov. Tá má obavy, že slovenskí spotrebitelia budú kvôli nej uprednostňovať produkty zo zahraničia, teda že dôjde k zvýšeniu cezhraničného nákupu. Naopak, odborníci na výživu ju podporujú s argumentom, že ak dôjde k zníženiu spotreby sladených nápojov a koncentrátov, prinesie to len prospech.

Zdražia aj základné potraviny a zdravé produkty

Problémom je, že kvôli dani maj zdražieť aj niektoré potraviny, ktoré sa všeobecne považujú za základné, ako napríklad ochutené a jogurtové mlieka. Tie síce obsahujú cukor, no treba podotknúť, že aj ten je potrebný pre správne fungovanie ľudského tela a vývin u detí. Samozrejme, v správnom množtsve.

Zúria však najmä športovci, keďže kvôli dani majú zdražieť aj rastlinné alternatívy mlieka či proteínové nápoje, ktoré sa bežne konzumujú po cvičení či iných fyzicky vyťažujúcich aktivitách. Pripomíname pritom, že hlavným účelom novej dane, teda aspoň tým propagovaným, je podpora zdravšej životosprávy obyvateľstva.

Neprehliadnite

aktuálne, O2
AKTUÁLNE: O2 má parádnu novinku. TOTO poteší úplne každého zákazníka
Huawei sa smeje Apple: Náš Mate 20 Pro môže nabíjať iPhone!
Vodiči, POZOR: Polícia nebude oddychovať ani počas sviatkov. Oznámila mimoriadnu akciu
Apple sa bude snažiť vyrovnať Samsungu: Toto plánuje pre iPhone 13
Odborníci sú zhrození: To, čo robí štát, nemá obdoby, ľudia prichádzajú o TISÍCE

V tomto smere neskrýva pohoršenie ani Branislav Gröhling, predseda SaS. Ten podľa HNonline.sk s odvolaním na TASR uviedol, že ak si športovci zakúpia balenie proteínového prášku o hmotnosti 5 kg, v prípade dane vo výške 4,30 eura si aj s daňou z pridanej hodnoty priplatia až 26 eur.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok Do pol roka budeme vedieť či sme vo vesmíre sami. Vedci si začínajú byť istí
Ďalší článok Sledovanie TV Prima na Slovensku spustí nové TV stanice. Naladiť si budeme môcť aj Prima Cool SK! (PREHĽAD)

Najčítanejšie

peniaze, bankovky, mince, euro, DPH, daň
3 000 € príde rovno na účet: Štát schválil štedrý príspevok, prvá splátka príde v apríli
16. februára 2026
kuracie mäso
Slovenské reťazce údajne predávajú kuracie mäso s ochorením. Upozornili na to aktivisti
16. februára 2026
Mimoriadne, peniaze, štát, zákon, DPH, transakčná daň, pokuta
Štát prekvapil aj odborníkov. Chce odoberať majetok ľudí, zadrží aj vodičské preukazy
15. februára 2026
Nvidia
NVIDIA údajne predstaví nové RTX karty až v roku 2028. Nemá dosť čipov, môže za to AI
15. februára 2026

Najnovšie články

  • Pozor na falošné Sportisimo. Reťazec varuje pred okamžitou stratou peňazí
  • Bizarný krok Apple: Nový MacBook bude lacnejší než iPhone
  • Slováci stratia prístup k TV staniciam. Telekom za ne chce viac peňazí
  • EÚ bude prísnejšie regulovať drony. Modely nad 100 gramov budú musieť vysielať polohu
  • Alza pri Bernolákove otvorila mega sklad. Súčasne dokáže vybaviť 100 kamiónov

Bude sa vám páčiť

Euro, peniaze, bankovky

Štát chce vedieť, odkiaľ máte peniaze. Mnohým ročne vezme až 3 600 €

17. februára 2026
peniaze, bankovky, mince, ošetrovné

Nestíhate zaplatiť daň? Všetko, čo potrebujete vedieť o odklade daňového priznania

17. februára 2026
Lidl

Lidl sťahuje z predaja vanilkový cukor od Dr. Oetker. Odporúča, aby ste ho nejedli

17. februára 2026
Štát, sociálna poisťovňa, poisťovňa, podvodníci

Sociálna poisťovňa sprísnila pravidlá vyplácania. Veľká skupina sa už k peniazom nedostane

16. februára 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

Viac z nášho portfólia

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?