TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Apple prišiel na spôsob, ako zo skladacích smartfónov odstrániť viditeľný zhyb. Škoda, že nám to zatiaľ môže byť jedno
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2024 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Apple prišiel na spôsob, ako zo skladacích smartfónov odstrániť viditeľný zhyb. Škoda, že nám to zatiaľ môže byť jedno

11. marca 2024 11:57
Roman Drexler
11. marca 2024
Zdieľať
42 min
Zdieľať

Skladacie smartfóny sú stále relatívne mladým segmentom, ktorý sa ešte má čo učiť – ešte je tu niekoľko nedokonalostí a problémov, ktoré výrobcovia postupne riešia. Mnohé z nich sú pritom estetického charakteru – napríklad viacero modelov, dokonca aj tie so Samsungu, stále má viditeľný zhyb na displeji, konkrétne v mieste, pod ktorým sa nachádza pánt. Konkrétne túto „chybičku krásy“ sa však jednému z výrobcov údajne podarilo odstrániť. Paradoxne pritom ide o výrobcu, ktorý v segmente skladacích smartfónov ešte nepôsobí.

Kapitoly článku:

  1. Skladacie smartfóny a ich progres
  2. Samsung kraľuje, Apple vyčkáva
  3. Čo sa deje v zákulisí?
  4. Ešte si počkáme

Efektívne riešenie pre zhyb na ohýbateľnom displeji prináša spoločnosť Apple, informuje Patently Apple. Naznačuje to jej nedávno registrovaný patent, ktorý zobrazuje spôsob, akým by sa mohli skladacie smartfóny budúcnosti definitívne rozlúčiť s priehlbinou v mieste pántu.

Skladacie smartfóny a ich progres

Hoci skladacie smartfóny ešte stále čaká dlhá cesta, treba uznať, že v priebehu posledných rokov zásadne pokročili. Prvé kúsky mali kopu chýb, dokonca aj tie od Samsungu. Môžeme si spomenúť na obdobie, kedy vyšiel prvý Galaxy Z Fold, ktorý sa stretol so značnou kritikou kvôli kazivému displeju, i keď sa neskôr zistilo, že na vine boli používatelia, ktorí z ohybného panelu odliepali niečo, čo vyzeralo ako ochranná fólia. V skutočnosti však išlo o vitálnu súčasť displeja.

Prečo ale takýto telefón vôbec vznikol? Odpovedí môže byť viacero. Výrobcov možno nudil vtedajší stav trhu, kedy sa inovácie v nových tradičných formátoch postupne spomaľovali, a tak sa ho pokúsili takto oživiť. A my sa rozhodne nesťažujeme, nakoľko skladacie smartfóny oproti tým „tehlovým“ ponúkajú kopu skvelých benefitov, predovšetkým z hľadiska produktivity. Displeje skladacích smartfónov sa dajú ohýbať, teda môžu byť väčšie, čo utvára viac priestoru pre aplikácie, dokonca aj viacero aplikácií súčasne. A keďže sa dajú ohýbať, môžu byť skladované v konštrukciách, ktorých rozmery sa pohodlne zmestia aj do vrecka.

Samsung kraľuje, Apple vyčkáva

Asi nebudeme klamať, keď povieme, že aktuálne je lídrom v odvetví skladacích smartfónov juhokórejský Samsung. Tento výrobca má na konte už päť generácií modelu Galaxy Z Fold, ktorý pravidelne sprevádza „véčkový“ Galaxy Z Flip. V skutočnosti však v tomto segmente vystupuje oveľa viac známych mien, vrátane Oppo, OnePlus, Vivo, Phantom, Honor či Huawei. Asi jediným známym menom, ktoré chýba, je Apple.

Apple sa na rozdiel od veľkej časti svojej konkurencie nerád okamžite vrhá do prelomových inovácií. Radšej si počká, kým konkurenti novú vec otestujú a ak sa ukáže byť prínosná, ponúkne ju aj on. Túto stratégiu v minulosti uplatnil už niekoľkokrát. A očividne to platí aj o skladacích smartfónoch.

Zdroj: 科技美学 (YouTube)

Dávnejšie špekulácie uvádzali viacero termínov, kedy Apple môže vydať svoj prvý skladací telefón. Všetky z nich sa však napokon ukázali byť nepravdivé, keďže na ohýbateľný iPhone stále čakáme. A žiaľ, čakať budeme aj naďalej. Známy analytik Ming-Či Kuo, ktorý má na konte mnoho úspešných predpovedí, hovorí, že Apple nevydá skladací iPhone ani v najbližších rokoch.

Čo sa deje v zákulisí?

Je však takmer isté, že Apple na skladacom smartfóne pracuje. Len si jednoducho dáva na čas. Podľa článku od denníka The Information z februára tohto roku má kalifornský gigant vyvíjať minimálne dva prototypy skladacieho smartfónu, pričom obidva vraj majú „véčkový“ formát. Ten sa ukazuje byť čoraz populárnejší, má ho napríklad Galaxy Z Flip od Samsungu, Motorola Razr či Find N2 Flip od Oppo.

Neprehliadnite

mimoriadne, EÚ
Používate tento telefón? Máte smolu! Kvôli EÚ nedostanete KĽÚČOVÉ aktualizácie
MacBook Air
AKTUÁLNE: Apple chystá lacný MacBook. Svojimi parametrami zaskočí konkurenciu
Smartfóny
Verili by ste, že už je to 18 rokov? Tento smartfón zmenil celý svet. A mení ho aj dnes

Oneskorený debut skladacieho smartfónu Apple zrejme má viacero príčin. Údajne sa medzi nimi nachádzajú aj technické problémy s vonkajšími displejmi, ktoré sa vraj dajú veľmi jednoducho poškodiť.

Vnútorné displeje mu však zrejme idú. Ako už bolo spomenuté vyššie, Apple si nechal patentovať technológiu, ktorá kompletne eliminuje zhyb v strede ohýbateľného displeja. Nová metóda sa má opierať o zástup chemických reakcií a rôzne typy materiálov. Patent bol publikovaný americkým úradom USPTO.

„Udelený patent spoločnosti Apple opisuje elektronické zariadenie, ktoré môže byť vybavené skladacím krytom, ktorý umožňuje zariadenie skladať a rozkladať okolo osi ohybu. V skladacom puzdre môže byť namontovaný ohybný displej. Ohybný displej môže mať sústavu pixelov tvoriacu zobrazovací panel. Zobrazovací panel môže byť nakonfigurovaný tak, aby sa pri skladaní zariadenia ohýbal pozdĺž osi pohybu,“ uvádza patent.

Zdroj: USPTO/Patently Apple

Apple vraj uvažuje nad tým, že na tenšiu vrstvu displeja nad pántom nanesie polymér v kvapalnom skupenstve, ktorý následne vytvrdí, a to buď ultrafialovým svetlom, teplom, katalyzátorom alebo inými technikami.

„Prítomnosť drsnej štruktúry na povrchu môže pomôcť priľnúť polyméru k zobrazovacej krycej vrstve (14CG). Textúra môže tiež pomôcť vytvoriť postupnú zmenu efektívnu indexu lomu pri prechode vrstvy (14CG) na polymér, čím pomáha pri indexových diskontinuitách, ktoré by mohli viesť k odrazom svetla na rozhraní sklo-polymér.“

Ešte si počkáme

Žiaľ, hoci technológia Apple na „vyhladenie“ zhybu nad pántom vyzerá naozaj sľubne, nateraz pre nás nič extra neznamená. Ako sme už spomenuli vyššie, skladací iPhone je stále v štádiu prípravy a s vysokou pravdepodobnosťou v tomto štádiu ešte nejaký čas zotrvá.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok Nothing Phone (2a) Ikonický, vybavený, dostupný: Oplatí sa kúpa Nothing Phone (2a)?
Ďalší článok Čip, procesor Revolúcia na obzore? Tento startup sľubuje čipy so 100-násobne lepšou efektivitou, než akú ponúkajú súčasné CPU

Najčítanejšie

daň, peniaze, peňaženka, Slovensko, dôchodky
Ministerstvo potvrdilo to, čoho sa všetci obávali. Veľká časť Slovákov zaplače (čo sa deje)
1. júla 2025
Peniaze, bankovky, euro, daň, banka, dôchodky
Štát masívne zvýši cenu dôležitého poplatku o vyše 220 %. Skončí katastrofou, varujú experti
1. júla 2025
mimoriadne, hacker
TIETO zariadenia vás potajomky špehujú a ani o tom netušíte. Mnohí Slováci ich majú doma
1. júla 2025
blesková správa, TV, stanice
Slováci získajú 3 kódované TV stanice ÚPLNE zadarmo. TAKTO sa k nim dostanete
1. júla 2025

Najnovšie články

  • TOTO je desať najpredávanejších áut sveta. Rebríčku dominuje jedna značka (ZOZNAM)
  • Štát zásadne predĺžil intervaly STK: Potešia sa TISÍCE ľudí (ako často stačí chodiť)
  • Štát TVRDO zakročí voči veľkej skupine Slovákov: Pripravuje veľkú novelu, ktorú mu prikázala EÚ
  • AKTUÁLNE: Expanzia reťazca Biedronka na Slovensku je v ohrození (čo sa deje)
  • POZOR: Za TOTO hrozí pokuta až 170 €. Väčšina šoférov netuší, čo dopravná značka symbolizuje

Bude sa vám páčiť

Mám rád Apple, no TOTO už začína byť podozrivé…

29. júna 2025
Peniaze, euro, bankovky, mince

Nemáte ho náhodou doma? Za TENTO starý telefón si hravo kúpite byt v Bratislave alebo dom v okolí

28. júna 2025
Apple, pozor

Apple chce KONEČNE dobehnúť konkurenciu. Zvažuje preto akvizíciu známej AI firmy

25. júna 2025

POZOR: TOTO nastavenie na mobile si OKAMŽITE vypnite! Určite ho máte zapnuté, no predstavuje HROZBU

24. júna 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?