Samsung na Slovensko priniesol nový rad zariadení s prívlastkom „FE“. Mnohí pritom netušia, čo sa za týmito dvoma písmenkami skrýva a hneď na začiatku môžeme prezradiť, že najmä ušetrené peniaze, keďže zážitok z týchto zariadení je na mimoriadne vysokej úrovni.

Rad zariadení Samsung Galaxy FE, tiež označovaný ako Fan Edition, vznikol ako pocta najväčším fanúšikom výrobcu. Samsung si veľmi dobre uvedomuje, že nie všetci zákazníci majú záujem o tie najdrahšie modely, a tak pripravil špeciálnu sériu, ktorá do výrazne lacnejších modelov preniesla tie najdôležitejšie kvality vlajkových lodí. Spočiatku to bol len telefón, dnes už s označením FE kúpite rôzne ďalšie veci.

Samsung Galaxy S23 FE
Zdroj: Samsung

Samsung Galaxy S23 FE: V čom je iný a v čom rovnaký?

Začnime tým najdôležitejším – telefónom. V čom je verzia „FE“ iná od klasickej verzie bez tohto prívlastku? Je to najmä cena, ktorú Samsung nastavil na 699 €. Tam to ale nekončí.

Obe zariadenia sú si vizuálne veľmi podobné, no aj tak trochu iné. Galaxy S23 FE má väčší, až 6,4“ displej (oproti 6,1“ na S23) a je o čosi ťažší (209 gramov). Dobrou správou je, že obe zariadenia majú kovový rám prekrytý ochranným sklom a obe sú IP68 certifikované. Do FE verzie sa tak skutočne prenieslo veľa vlastností z vlajkových lodí, no to ani zďaleka nie je všetko.

Samsung Galaxy S23 FE
Zdroj: Samsung

Stačí sa pozrieť na displej, ktorý je nielen väčší, ale aj rovnakého „kalibru“. Ponúka totiž FHD+ rozlíšenie so 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Navyše, ide o rovnaký Dynamic AMOLED 2X panel, ktorý je vychýrený úžasnou reprodukciou farby a špeciálne aj absolútnou presnosťou.

Vo výbave S23 FE sa nachádza procesor Snapdragon 8 Gen 1, ktorý je stále považovaný za jeden z najlepších procesorov pre smartfóny. O výkon tak budete mať postarané na niekoľko rokov. S procesorom spolupracuje 8 GB operačná pamäť RAM a 128 GB úložisko, teda rovnako ako v prípade S23.

Samsung Galaxy S23 FE
Zdroj: Samsung

Oba telefóny navyše ponúkajú veľmi podobné fotoaparáty. Tri senzory na zadnej strane sú zložené z hlavného snímača, ultraširokouhlého snímača a 3-násobného zoom objektívu. Mierne sa líšia jedine v tom, že S23 má 10 Mpx zoom objektív, zatiaľ čo S23 FE má 8 Mpx. Malá daň za to, že ušetríte, čo poviete?

No a to najlepšie na záver – S23 FE perfektne spolupracuje so všetkými zariadeniami v ekosystéme Samsung. Len nedávno pribudli absolútne novinky, ktoré sú cenovo rovnako zaujímavé ako samotný S23 FE.

Samsung Galaxy Buds FE
Samsung Galaxy Buds FE | Zdroj: Samsung

Samsung Galaxy Buds FE

Extrémne populárnou kategóriou produktov, ktoré by si mnohí priali aj pod stromčekom sú tzv. TWS slúchadlá. TWS znamená True Wireless (skutočne bezdrôtové) a práve do tejto kategórie spadajú aj nové slúchadlá Galaxy Buds FE. Ide síce o cenovo dostupnejší model, stále však ponúka špičkové parametre pre široký okruh zákazníkov.

Spoľahnúť sa tak môžete na vynikajúci zvuk s mohutnými basmi, systém aktívneho potláčania okolitého hluku (ANC) a technológiu Ambient Sound, ktorá cez zabudované mikrofóny sprostredkuje to, čo sa deje okolo teba.

Samsung Galaxy Buds FE
Zdroj: Samsung

Zo všetkých slúchadiel Galaxy Buds má práve model FE navyše najlepšiu výdrž batérie. Na jedno nabitie sú slúchadlá schopné hrať až 8,6 hodiny, pričom v kombinácii s puzdrom sa výdrž batérie predĺži až na 30 hodín.

Poteší vás aj elegantný a ergonomický dizajn, vďaka ktorému sú navyše veľmi pohodlné aj pri dlhšom nosení. V balení sa nachádzajú tri veľkosti silikónových nadstavcov, vďaka čomu do ucha sadnú naozaj každému.

No a to najlepšie samozrejme na záver, Galaxy Buds FE si môžete kúpiť už za 109 €.

tab s9 fe jpg

Samsung Galaxy Tab S9 FE

Zábave či tvoreniu s tabletmi je možné venovať sa doma, v práci, v škole alebo napr. v parku. Používateľ pri tom ocení špičkový displej s uhlopriečkou 10,9“ (S9 FE) alebo 12,4“ (S9 FE+) a plynulou obnovovacou frekvenciou 90 Hz. Na priamom slnku príde, podobne ako pre S23 FE, vhod technológia Vision Booster, ktorá optimalizuje farby a kontrast podľa okolitých svetelných podmienok.

Tablety sa taktiež pýšia skvelou odolnosťou, o čom svedčí certifikácia IP68. Tab S9 FE+ taktiež disponuje objemnou batériou, ktorá dokáže prehrávať video po dobu až 20 hodín na jedno nabitie. To znamená dostatok času na prácu aj zábavu bez nutnosti hľadať elektrickú zásuvku.

Samsung Galaxy Tab S9 FE
Zdroj: ER

Na zaznamenávanie nápadov a písanie poznámok výborne slúži obľúbené dotykové pero S Pen, taktiež s certifikáciou IP68, ktoré je súčasťou základného balenia oboch tabletov. Podobne ako modely Galaxy Tab S9, aj cenovo dostupnejšie verzie ponúkajú celý rad kreatívnych nástrojov a funkcií, medzi ktorými nechýbajú populárne aplikácie Goodnotes, LumaFusion, Clip Studio Paint a ďalšie. Vhod rozhodne príde aj priestorné úložisko, ktorého kapacita je po novom až dvojnásobná. A čo navyše, pomocou pamäťovej karty (microSD) je možné úložný priestor rozšíriť až na 1 TB.

Samsung Galaxy Smarttag2
Zdroj: Nextpit

Samsung Galaxy SmartTag2

Na čo slúži takýto malý prívesok? Ide o jedno z najšikovnejších zariadení vôbec a mnohým ľuďom, ktorí ho nemali na kľúčoch či v kabelke, by v prípade ich straty pomohli s ich dopátraním. Lokalizačný prívesok si jednoducho spárujete so svojim telefónom, nastavíte mu meno a pridelíte predmet, ku ktorému je fyzicky pripojený a máte hotovo.

SmartTag2 začne automaticky odosielať svoju polohu nielen prostredníctvom vášho telefónu, on sa dokáže zabezpečene pripojiť k telefónom okoloidúcich a požiadať ich, aby vám vo vašom mene dali vedieť, kde sa práve nachádza. Tento proces je úplne automatizovaný a preto výborne funguje aj v prípadoch, keď dôjde ku strate alebo nebodaj ku krádeži. SmartTag2 vyhľadáva Samsung zariadenia v okolí a využíva ich na to, aby sa vám „ozval“ s aktuálnou polohou.

Samsung Galaxy Smarttag2
Zdroj: Samsung

Nová generácia SmartTag2 navyše prichádza s prepracovaným systémom uchytenia. Jeho súčasťou je veľké kovové oko, ktoré jednoducho môžete pripojiť ku kľúčom alebo si ho len tak hodiť do kabelky. Samozrejme, existuje aj niekoľko rôznych krytov, ktoré jeho funkcionalitu ešte viac rozšíria, no veľmi šikovný je aj bez nich.

Jeden prívesok Samsung Galaxy SmartTag2 stojí 39,90 €, balenie štyroch kusov 129,90 €. To, čo vám môže zachrániť však často býva nenahraditeľné.

Samsung ekosystém a jeho najväčšia výhoda

Ekosystém Samsungu je veľmi pestrý a čo je jeho najväčšou výhodou je hlavne to, že si tieto zariadenia medzi sebou dobre rozumejú. Možno máte záujem len o telefón a o pár mesiacov by ste k nemu chceli aj slúchadlá. Ak si zvolíte riešenia od Samsungu, budete mať istotu, že využijete ich potenciál naplno.