Huawei po tom, ako v marci predstavil vlajkový model P60 Pro pre domáci čínsky trh priniesol novinku aj do Európy. Na predstavení v nemeckom Mníchove ukázal, že to s telefónmi vzdať nechce, ba naopak, vylepšuje sa vo všetkých smeroch.

Na starý kontinent pritom prináša „len“ špičkovú verziu P60 s prívlastkom Pro, ktorej cieľom je zaútočiť na najlepšie fotomobily súčasnosti. Rozdať si to chce s vlajkovými modelmi od Apple, Samsungu a ďalších výrobcov.

Vzhľadom na to, že Huawei stále nemá prístup ku Google službám, v základnom nastavení na ňom nenájdete žiadne Google aplikácie. Vďaka šikovným aplikáciám, ako napríklad GBox, to však možné je a je to ľahšie, než kedykoľvek predtým.

Špecifikácia

 • Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 4G
 • EMUI 13.1
 • 6,67″ 120Hz OLED displej
 • 8 GB RAM
 • 256/512GB úložisko
 • Nano memory slot
 • 88 W káblové nabíjanie
 • 50 W bezdrôtové nabíjanie
 • Fotoaparáty:
  • 48 Mpx f/1.4-f/4.0 hlavný senzor s OIS
  • 48 Mpx f/2.1 zoom senzor s OIS
  • 13 Mpx f/2.2 ultraširokouhlý senzor
  • 13 Mpx f/2.4 selfie
 • Wi-Fi 6
 • Bluetooth 5.2
 • 161 x 74,5 x 8,3 mm
 • 200 g
 • Čierny alebo Rococo Pearl (na fotkách)
Huawei P60 Pro
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Huawei P60 Pro: Dizajn a kvalita spracovania

Jedna oblasť, v ktorej Huawei vždy vynikal, bol dizajn. Jeho telefóny nikdy neboli nudné a nikdy sa nebál trochu riskovať. Hneď na prvý pohľad je zjavné, že rovnakú stratégiu pri tvorbe dizajnu využil aj pri P60 Pro. Jeho zadná strana pripomína mramor, pričom špeciálna technológia, ktorú nasadil pri výrobe zaručuje, že každý jeden kus je unikátny. Naozaj, porovnávali sme testovacie vzorky a zadný kryt sa líšil na každom z nich.

Prevedenie Rococo Pearl je k dispozícii aj na Slovensku a subjektívne, vyzerá najlepšie. Hoc ani čierna verzia nie je kvalite prevedenia nič dlžná.

P60 Pro je na pohľad aj dotyk čistokrvný prémiový telefón. Vďaka zaobleným rohom sa drží príjemne a vďaka hmotnosti 200 gramov je aj príjemne ťažký (alebo ľahký).

Na zadnej strane sa nachádza veľký fotomodul, ktorému vládne hlavný senzor. Je to trochu iné riešenie, než známa „dvojplatnička,“ ktorá dominovala celej zadnej strane. Tento rok Huawei zmenil rozmiestnenie na jeden obrovský hlavný senzor, ktorému po hornej a dolej strane robia spoločnosť doplnkové senzory. Fotomodul síce vyčnieva, no nie je to tak výrazné, ako by ste mohli čakať.

Okrem toho na zariadení nájdete ešte USB-C port, reproduktory, tlačidlo na vypnutie/zapnutie a zmenu hlasitosti a slot pre SIM kartu a nano pamätovú kartu. Tu si treba dať pozor, Huawei používa vlastné riešenie, microSD do slotu nepasuje.

Navyše, ako pravá vlajková loď, P60 Pro ponúka vďaka certifikácii IP68 odolnosť voči prachu aj vode. Celkovo tak ide o telefón, ktorý má vynikajúcu výbavu a oku lahodiaci dizajn. Či sa tieto kvality potvrdia aj po zapnutí zistíme nižšie.

Huawei P60 Pro
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Huawei P60 Pro: Displej

Prednú stranu zaberá 6,67-palcový zahnutý displej s rozlíšením 2 700 x 1 220 pixelov. Ide o podobný panel, akým sa hrdí iPhone 14 Pro. Na kvalitu, ktorú nasadil Samsung v modeli Galaxy S23+ však bohužiaľ nemá.

V skutočnom svete, v ktorom sa nezaoberáte malými číselkami v tabuľke so špecifikáciami ale displej vyzerá nádherne. Je jasný, krásne farebný a rýchly. Huawei v nastaveniach už z výroby povolil funkciu Always on display, ktorá aj pri vypnutom displeji zobrazuje čas, notifikácie a podobne dôležité informácie. Samozrejme, ak sa vám nepáči, môžete si ju vypnúť.

Displej prekrýva vrstva krycieho skla Kunlun Glass. Ide o alternatívu k výrazne známejšiemu riešeniu Corning Gorilla Glass. Po vyše dvoch týždňoch používania som na telefóne nenašiel jediný škrabanček. Spadnúť mi ale nespadol, takže v tomto smere som ho radšej ďalej netestoval.

Displej okrem toho ponúka až 120 Hz obnovovaciu frekvenciu, ktorú dokáže upraviť v rozmedzí od 1 Hz do 120 Hz pre čo najlepšiu optimalizáciu batérie.

Huawei P60 Pro: Výkon

Huawei P60 Pro poháňa špičkový procesor Snapdragon 8+ Gen 1, teda skoro rovnaký ako ten, ktorý môžeme nájsť aj v Galaxy Z Flip 4, Xiaomi 12s Ultra a ďalších zariadeniach. S výkonom mu pomáha aj 8 GB operačnej pamäte RAM a 256 GB úložisko.

Píšem, že skoro rovnaký, pretože rovnaký bohužiaľ nie je. Čipu totiž chýba 5G modem, čo znamená, že sa pripojíte len do 4G siete. To na Slovensku zatiaľ veľký problém nie je, keďže pokryté ani zďaleka nie sú všetky mestá a aj tie, ktoré sú zatiaľ nedosahujú plný potenciál 5G. Ani zďaleka.

Telefón som podrobil niekoľkým základným benchmarkovacím aplikáciám. Výsledky v rýchlosti nájdete nižšie:

 • Geekbench 5 (Multi-core): 4 077
 • Aztec Open high: 49 fps
 • Aztec Vulkan high: 52 fps
 • PC Mark (batéria): 14h, 52m
 • Nabíjanie (30 minút): 91 %
Huawei P60 Pro
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Huawei P60 Pro: Fotoaparáty

Dostávame sa ku hlavnému chodu. Je totiž zjavné, že P60 Pro je telefón, ktorý bol od úplného začiatku koncipovaný ako fotomobil. Zvyšok výbavy mu v dosiahnutí čo najlepších výsledkov len dopomáha. Sám výrobca sa na predstavení chválil tým, ako jeho novinka vyhrala prvé miesto v rebríčku DxOMark, ktorý porovnáva najlepšie fotomobily sveta.

Pravdou je, že mal pravdu, hoc rozdiely už nie sú tak obrovské ako kedysi. Telefóny dnešnej doby už fotia aj natáčajú na veľmi vysokej úrovni a rozoznať ich medzi sebou je niekedy nadľudský výkon.

Každopádne, nižšie vám ukážem, ako fotí. Je to jeden z tých telefónov, pri ktorých sa nemusíte báť či fotíte cez deň, v noci, za šera, selfie foťákom či širokouhlým senzorom. Výsledky sú natoľko konštantne vynikajúce, že sa budete musieť veľmi snažiť, aby ste ho donútili odfotiť vyslovene zlý záber, za ktorý by mohol telefón.

Najväčšia výhoda P60 Pro oproti konkurencii je výkon v situáciách, keď telefón nemá k dispozícii toľko svetla, koľko by potreboval. V tomto smere ďaleko za sebou necháva aj nový Galaxy S23 Ultra, o iPhonoch nehovoriach. P60 Pro je jednoznačne kráľom nočnej fotografie.

Huawei P60 Pro
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Huawei P60 Pro: Batéria

Huawei P60 Pro čerpá energiu z 4 815 mAh batérie, ktorá v našich testoch dokázala zariadenie napájať dlhšie než mnohé iné konkurenčné modely. Pri relatívne náročnom dni by som mohol telefón teoreticky nabíjať až druhý deň na obed. Pri menej náročnom (menej videa, menej hier) ho stačí k nabíjačke pripojiť kľudne raz za dva dni.

Na jedno ale upozorním, P60 Pro je, zdá sa, veľmi citlivý telefón k energeticky náročným úlohám. Ako príklad uvediem fotoaparát a natáčanie videí. Zatiaľ čo pri bežnom používaní telefón strácal percento po percente každú polhodinu, pri fotení a natáčaní sa percentá vytrácali výrazne rýchlejšie.

Dobrou správou ale je, že v balení sa na rozdiel od Apple a Samsungu aj naďalej nachádza nabíjačka. Nie je to pritom len taká obyčajná nabíjačka. Zvláda nabíjanie pri výkone 88 W a navyše, čínski inžinieri konečne vyriešili problém, na ktorý som upozorňoval niekoľko rokov. K nabíjačke totiž viete pripojiť nielen USB C, ale aj USB A kábel. Aké šikovné, však?

Každopádne, po úplnom vybití som telefón pripojil k nabíjačke a počkal 30 minút na to, ako vysoko sa vyšplhá indikátor batérie. Na moje veľmi milé prekvapenie na displeji svietilo viac ako 90 % batérie. To je za polhodinu na kábli veľmi milé prekvapenie.

Zariadenie tiež ponúka 50 W bezdrôtové a 7.5 W reverzné nabíjanie. To len pre prípad, ak máte na stole bezdrôtovú nabíjačku, resp. ak by ste potrebovali nabiť slúchadlá a podobne.

Huawei P60 Pro: Softvér

Najväčšia slabina Huawei P60 Pro je bohužiaľ jeho softvér. Už to ale nie je tak bezradné ako tomu bolo po iné roky. Oveľa viac, než chýbajúce Google služby mi na telefóne prekážali haldy nepotrebných aplikácií a používateľské rozhranie oficiálneho obchodu AppGallery. Ten je plný reklám, je často neprehľadný a hlavné tlačidlo na lište s navigáciou vám zobrazí májový horoskop? Prečo? Na to pozná odpoveď asi len Huawei.

Každopádne, ak dokážete prehliadnuť tieto nedokonalosti a nainštalujete si aplikáciu GBox, razom zistíte, že 99 % aplikácií, ktoré potrebujú Google služby, nainštalujete aj na Huawei. Jediné, ktoré nefungovali boli, neprekvapivo, Google Pay a Android Auto. Pri nich Google nasadil výrazne prísnejšiu ochranu, ktorú sa vývojárom zatiaľ nepodarilo obísť.

Pripomeniem, že GBox nie je oficiálnou aplikáciou Huawei a samotná firma ho oficiálne (žmurk) neodporúča. Pravdou ale je, že bez neho by hodnota telefónu klesla na polovicu. Pri šťastí.

Softvér je ale „živá bytosť“ a neustále sa vyvíja. Dvojnásobne to platí pri Huawei, ktorý za pár rokov dokázal nielen vytvoriť AppGallery, ale aj pracoval s vývojármi populárnych aplikácií, ktoré na telefóne fungujú natívne.

Pri pohľade späť na celý systém musím konštatovať, že P60 Pro je telefón vhodný pre takých ľudí, ktorým nevadí „hrať“ sa s telefónom. Inštalovať, experimentovať, hľadať ideálne riešenia. Pre bežných ľudí, ktorí chcú mať neobmedzený a ničím nerušený prístup k svojim obľúbeným aplikáciám? Systém Huawei je o krôčik zložitejší.

Huawei P60 Pro
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Verdikt

Aby som nechodil okolo horúcej kaše – Huawei P60 Pro je naozaj krásny, kvalitne zostrojený a bohato vybavený telefón. Pri cene 1 199 € by sme ale nič iné nečakali. Za prémiovú cenu musíte čakať prémiové všetko. Fotoaparát je skutočne najlepší, aký som mal možnosť vyskúšať. Z tohto pohľadu je to ideálna voľba pre kohokoľvek, kto chce zachytiť život okolo seba v čo najvyššej kvalite.

Výhrady nemám ani voči výkonu, ktorý je špičkový a dokonca ani voči výdrži batérie. Tá je tiež na lepšej úrovni, než som čakal. Softvér, hoc lepší než pred rokom či dvoma, stále pre väčšinu ľudí môže predstavovať prekážku, ktorá bude príliš vysoká na to, aby ju jednoducho prekročili.

Huawei to mohol zachrániť nižšou cenou, ktorá by bola pre ľudí dostatočne veľkým lákadlom, aby sa naučili skákať vyššie. Za 1 199 € už ale kúpite akýkoľvek telefón od akéhokoľvek výrobca. Aj od takých, ktorí ponúkajú 5G konektivitu a plný prístup ku Google aplikáciám.

Huawei P60 Pro
Hodnotenie
Zhrnutie
Huawei P60 Pro je naozaj krásny, kvalitne zostrojený a bohato vybavený telefón. Pri cene 1 199 € by sme ale nič iné nečakali. Za prémiovú cenu musíte čakať prémiové všetko. Fotoaparát je skutočne najlepší, aký som mal možnosť vyskúšať. Z tohto pohľadu je to ideálna voľba pre kohokoľvek, kto chce zachytiť život okolo seba v čo najvyššej kvalite.
Displej
85
Dizajn a konštrukcia
95
Výkon
90
Fotoaparáty
93
Batéria
95
Softvér
60
Pozitíva
Krásny dizajn
Perfektný fotoaparát
Rýchle nabíjanie
Negatíva
Vysoká cena
Softvér
86
Hodnotenie