TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
    Facebook Twitter Instagram
    TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
    Facebook Twitter Instagram
    • Domov
    • Tech
    • Recenzie
    • Veda
    • Elektromobilita
    • Domácnosť
    • Gaming
    TECHBYTE.skTECHBYTE.sk

    V týchto krajinách vám na elektromobil prispejú tisícky eur. Slovenské stimuly sú na bode mrazu

    V Holandsku vám prispejú takmer 9 000 eur.
    ‍ Roman Drexler7. marca 2023
    Zdroj: Pexels/Pixabay/úprava redakcie

    Jedným zo základných stavebných kameňov pre úspešný rozmach elektromobily sú štátne dotácie. Viaceré krajiny Európy si túto skutočnosť veľmi dobre uvedomujú a svojim obyvateľom na kúpu elektromobilu nemajú problém prispieť aj tisícky eur. Žiaľ, nájdu sa aj také krajiny, ktoré záujemcom o elektrické vozidlo neprispejú ani cent.

    Najnovší prehľad krajín s najvyššími dotáciami na nákup elektromobilov prináša analytická spoločnosť Dataforce, na čo upozornil server fDrive.cz. Konkrétne sa sústredila na porovnanie objemu dotácií v niekoľkých krajinách západnej Európy, pričom zahŕňala dotácie na nákup, daňovú úľavu z nákupu, ako aj úľavu z cestnej dane.

    Najviac pomáha Holandsko, Nemecko skončilo tretie

    Absolútne najväčšie stimuly poskytuje Holandsko, a to vo výške až 14 383 eur. Na samotný nákup prispieva čiastkou 2 950 eur, zatiaľ čo v rámci daňovej úľavy z nákupu ponúka až 8 884 eur. Čo sa týka cestnej dane, pri tej záujemcov odbremeňuje o 2 549 eur.

    V rámci dotácií sa aktívne činí aj Francúzsko, ktoré ponúka príspevok vo výške až 7 773 eur – 5 000 eur na nákup, 2 773 eur na daňovú úľavu z nákupu. Na treťom mieste sa v prieskume umiestnilo Nemecko, ktoré záujemcov o elektromobil dotuje čiastkou vo výške 4 987 eur – 4 500 eur na nákup, 487 eur na úľavu z cestnej dane.

    Dataforce - stimuly/dotácie na nákup elektromobilov
    Zdroj: Dataforce

    Slovensko sa nemá čím chváliť

    A čo také Slovensko? Ako sme písali v samostatnom článku, Slovensko je jednou z mála krajín v celej Európskej únii (EÚ) ktoré neponúka akékoľvek stimuly na nákup elektromobilov. A to je celkom problém, keďže Slováci na tom nie sú veľmi dobre ani z hľadiska priemernej mzdy. Od nového roku dokonca elektromobily nie sú zvýhodňované ani v rámci diaľničných poplatkov.

    Stimuly zo strany štátov zohrajú v nasledujúcich rokov kľúčovú úlohu. EÚ chce od roku 2035 zakázať predaj vozidiel so spaľovacím motorom. To znamená, že každé nové auto bude musieť byť elektrické, ak teda dovtedy nevznikne alternatívna cenovo dostupná forma pohonu s nulovými emisiami.

    dotácia elektromobil kúpa slovensko stimul
    PredchádzajúciOnlyFans odzvonilo: AI dokáže vygenerovať “dokonalé” modelky
    Ďalší AKTUÁLNE: Slovensko testuje nový bezpečnostný prvok už aj na autobusoch. Toto môže byť v budúcnosti povinné!
    Najnovšie články
    crash bandicoot

    Crash Bandicoot: Crash Team Rumble je takmer tu. Vieme kedy príde a ako si ho zahrať aj v predstihu

    24. marca 2023
    Anycubic Kobra Go

    Anycubic Kobra Go: Špičková 3D tlačiareň, ktorou si môžeš aj privyrobiť za takúto nízku cenu? To sa často nevidí!

    24. marca 2023

    Slováci milujú smart domácnosť: Tento bezdrôtový vysávač povysáva aj pozmýva, stojí len 156 €!

    24. marca 2023
    odstávka služieb

    POZOR: Slovákom chodia správy o dlhoch na daňovom úrade. Na toto v žiadnom prípade nereagujte!

    24. marca 2023

    MIMORIADNE: Hackeri napadli jeden z najväčších technologických kanálov na YouTube, prišiel o všetok obsah!

    23. marca 2023
    TECHBYTE.sk
    Facebook Twitter Instagram YouTube TikTok
    • Kontakt
    • Reklama
    • O nás
    • Cookies
    • Podmienky používania
    © 2023 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

    Napíšte niečo a stlačte Enter pre spustenie hľadania. Stlačte Esc pre zrušeniel.