UFS 4.0 úložisko od Samsungu je tu: Medzigeneračný rozdiel je doslova šialený!

V prvých smartfónoch sa môže objaviť začiatkom budúceho roku.

Samsung dnes obohatil svoje portfólio o nový typ úložiska, ktoré bude obývať smartfóny budúcnosti. Reč je o štandarde Universal Flash Storage vo verzii 4.0, respektíve UFS 4.0, ktorý oproti terajšej generácii v podobe UFS 3.1 ponúka priam šialený posun vpred.

Čo sa týka výkonu, UFS 4.0 používajúci technológiu V-NAND 7. generácie sľubuje rýchlosť čítania až 4 200 MB/s, čo je dvojnásobok kapacity aktuálneho štandardu. Lepšia je aj rýchlosť zápisu, ktorá sa posunula z 1 200 MB/s na 2 800 MB/s. V tomto prípade je tak pokrok viac než 2-násobný, hoci podľa Samsungu je tempo zapisovania rýchlejšie len 1,6-násobne, píše Neowin.

Obrovský medzigeneračný skok možno zaznamenať napríklad aj pri šírke pásma, ktorá po novom dosahuje 23,2 Gb/s. Opäť je reč o dvojnásobnom zlepšení v porovnaní s UFS 3.1. Okrem toho ponúka takmer o polovicu efektívnejšie narábanie s energiou. Nový typ pamäte je tak nielen rýchlejší, ale aj úspornejší.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Slovenská pošta hlási poplach. Za 2 € si vraj môžete kúpiť náhodnú nedoručenú zásielku

Čo sa týka maximálnej kapacity, Samsung tvrdí, že UFS 4.0 príde vo viacerých veľkostných prevedeniach do nanajvýš 1 TB, teda aspoň zatiaľ. Veľkovýroba nového štandardu má odštartovať v treťom štvrťroku 2022, čo znamená, že do prvých zariadení sa dopracuje niekedy začiatkom 2023.