youtube

YouTube vznikol pred 17 rokmi. Viete, aké bolo prvé video?

Krátky dokument o sloních chobotoch od svojho zverejnenia nazbieral vyše 229 miliónov zhliadnutí a visí pod ním viac ako 11 miliónov komentárov.

YouTube nedávno oslávil 17 rokov od svojho vzniku. Dnes je táto služba, ktorá funguje pod záštitou Google, jednou z najobľúbenejších video platforiem. Ľuďom umožňuje zabiť prebytočný čas sledovaním svojho obľúbeného obsahu, nech už je hocijakého charakteru. Viete však, aké bolo vôbec prvé video, ktoré na ňu bolo zavesené?

O nahratie vôbec prvého videa na YouTube sa zasluhuje v tom čase 25-ročný Jawed Karim. Trvá len 19 sekúnd a nesie názov “Me at the zoo”. Ako naznačuje samotný názov, video zachytáva mladého Jaweda v ZOO v San Diegu, ktorý poukazuje na to, že slony majú pozoruhodne dlhé choboty (prekvapivo).

Nečakaný úspech

Vek videa je skutočne cítiť, a to nielen na kvalite obrazu, ale aj na absencii akýchkoľvek strihov alebo iných postprodukčných úprav. Jawed v tom čase taktiež nemal ako vedieť, že sa z mladého projektu raz stane gigantická platforma, na ktorej môžu tvorcovia videí nielen zabávať svojich sledovateľov, ale aj si z nej zarobiť peniaze. Netušil ani to, že jeho video v nasledujúcich rokoch nazbiera stovky miliónov zhliadnutí.

TIP REDAKCIE
Platba úsmevom či mávnutím? Mastercard chystá veľkú inováciu!

Mesiac po tom, ako nahral svoje video, YouTube prešiel do verejnej beta verzie. V tom čase Jawed platformu opustil a začal študovať magisterský stupeň informatiky na Stanfordskej univerzite. V roku 2006 však získal akcie v hodnote desiatok miliónov dolárov, keď YouTube odkúpil softvérový gigant Google za 1,65 miliardy dolárov.

Jawed sa stal spoluzakladateľom rizikového fondu Youniversity Ventures (dnes YVentures), z ktorého benefitovali aj známe mená ako Airbnb a Reddit.

Krátky dokument o sloních chobotoch od svojho zverejnenia nazbieral vyše 229 miliónov zhliadnutí a visí pod ním viac ako 11 miliónov komentárov.