Vyvíjajú vlak budúcnosti, ktorý môže “ísť donekonečna”. Energiu si dobíja gravitáciou

Fortescue má na vývoj prvého “nekončeného vlaku” v nasledujúcich dvoch rokoch vynaložiť finančné prostriedky vo výške 50 miliónov amerických dolárov, pričom verí, že časom sa dopracuje aj do komerčnej sféry.

Spoločnosti a krajiny po celom svete sa usilujú o dosiahnutie uhlíkovej neutrality alebo aspoň o minimalizáciu svojej uhlíkovej stopy. Táto snaha je zvyčajne sprevádzaná prechodom na obnoviteľné zdroje energie, čo často býva nielen časovo, ale aj finančne náročná záležitosť. No čo ak by sme vám povedali, že obnoviteľné zdroje nie sú jediným spôsobom, ako realizovať uhlíkovú neutralitu? Postačiť k tomu môže aj tak “jednoduchá” vec, ako je gravitácia.

Australská strojárska spoločnosť Fortescue Future Industries oznámila vývoj prvého nekonečného vlaku na svete – Infinity Train. Namiesto toho, aby sa vlak spoliehal na energiu z obnoviteľných zdrojov, bude sa nabíjať pomocou gravitácie. O téme informuje BGR.

Inými slovami, vlak sa bude schopný nabíjať priamo za pohybu. Spoločnosť Fortescue tvrdí, že kapacita batérie sa bude obnovovať pomocou gravitačnej sily počas klesajúcich úsekov železničnej siete. To znamená, že nebude potrebovať absolútne žiadne napájanie káblom či dopĺňanie paliva.

TIP REDAKCIE
WhatsApp bol vždy zadarmo, teraz bude aj platený: Kto zaň bude platiť?

Fortescue má na vývoj prvého “nekončeného vlaku” v nasledujúcich dvoch rokoch vynaložiť finančné prostriedky vo výške 50 miliónov amerických dolárov, pričom verí, že časom sa dopracuje aj do komerčnej sféry.

Nekonečný vlak s nulovými emisiami

V súčastnosti spoločnosť využíva 54 lokomotív, na ktorých prevádzku v roku 2021 spotrebovala až 82 miliónov litrov nafty. Práve Infinity Train môže túto spotrebu nielen drasticky zredukovať, ale časom ju aj úplne eliminovať. Fortescue chce nulové emisie dosiahnuť do roku 2030.

“Vlak Infinity Train sa pripojí k zelenej flotile spoločnosti Fortescue a prispeje k tomu, aby sa Fortescue stala významným hráčom na rastúcom globálnom trhu s ekologickými priemyselnými dopravnými zariadeniami, čo prinesie veľkú hodnotu pre našich akcionárov,” uviedol v oznámení Dr. Andrew Forrest AO, zakladateľ a predseda predstavenstva spoločnosti.