Elon Musk: Elektromobil s dojazdom 1 000 km nepotrebujete. Hovorí o nevýhodách

Automobilka si zrejme chce ponechať takéto črty pre špičkové (a drahšie) modely.

Ak patríte medzi fanúšikov elektromobilov Tesla a verili ste, že automobilka na trh uvedie Model S s dojazdom 600 míľ (takmer 965 km), nové vyjadrenie šéfa automobilky vás zrejme sklame. Elon Musk tvrdí, že elektromobil s tak obrovským dojazdom mohol uviesť už pred rokom. Prečo tak teda neurobil?

Jeden z fanúšikov Tesly na Twitter zavesil príspevok, v ktorom odkazuje na čerstvý sedan Lucid Air s dojazdom 500 míľ (800 km). Doplnil, že Tesla bude prvá, ktorá začne s masovou výrobou tak kapacitného vozidla.

Tento príspevok Elonovi, samozrejme, neunikol a pomerne obsiahlo sa k nemu vyjadril. Vo svojej odpovedi napísal, že Tesla mohla vyrobiť Model S s dojazdom takmer 1 000 km už rok dozadu, no myslí si, že by to nespravilo produkt lepším. Práve naopak. “99,9 % času by ste niesli nepotrebnú hmotnosť batérie, čo zhoršuje zrýchlenie, ovládateľnosť a efektívnosť,” tvrdí vizionár. “Dokonca aj naše auto s dojazdom viac ako 400 míľ (640 km) je viac, ako takmer ktokoľvek využije.”

Väčšia batéria, menej nabíjania

Navýšenie kapacity batérií je snom obrovskej časti majiteľov elektromobilu. Predsa len, čím je batéria väčšia, tým menej treba nabíjať. Tento proces nie je taký rýchly ako tankovanie vozidiel so spaľovacím motorom, čiže ide o pádnu požiadavku. Ako však píše Elon, väčšia batéria si pýta svoju daň, a to na nejednom kľúčovom aspekte.

TIP REDAKCIE
ASUS predstavil nové notebooky Zenbook 2022: Pri špičkovom hardvéri to naozaj nekončí!

No na druhú stranu, ako píše Mashable, očakávaný model Roadster má disponovať dojazdom až 620 míľ (997 km) a zároveň najlepším zrýchlením spomedzi všetkých elektromobilov Tesla. To nám naznačuje, že veľký dojazd a bleskové zrýchlenie sa vzájomne nemusia vylučovať. Automobilka si tak len zrejme chce ponechať takéto črty pre špičkové (a drahšie) modely.