RECENZIA Epson EcoTank L8160: Skvelá voľba pre kanceláriu aj na domov

Atramentová tlačiareň Epson EcoTank L8610 prekvapila nielen po dizajnovej, ale aj funkčnej stránke.

Lacná prevádzka a vysoká kvalita tlače. Aj tak by sa dala opísať tlačiareň z dielne Epson, ktorá z nej vďaka prídavnému skeneru robí skvelú voľbu pre menšie kancelárie alebo ako šikovnú výbavu pre home office.

Tlačiareň Epson EcoTank L8160 je relatívne kompaktné zariadenie, ktoré sa zmestí do väčšiny izieb, pracovní či kancelárií. Biely elegantný kváder pritom skvele zapadne do všetkých dizajnov, ktoré ničím nebude rušiť. Práve naopak, vďaka starostlivému návrhu tlačiarne bude dizajn skôr dopĺňať než narúšať.

V balení tlačiarne nájdete len to základné, a to:

  • Samotnú tlačiareň Epson EcoTank L8160
  • Sadu atramentových náplní
  • Napájací kábel
  • CD s ovládačmi
  • Manuál
  • Záručný list

Epson EcoTank L8160: Dizajn

Prednej strane dominuje displej s pomerom strán 4:3, ktorý zároveň plní úlohu ovládacieho panela. Hneď pod ním sa nachádzajú polopriehľadné zásobníky na atrament rozdelené podľa farieb. Okrem CMYK (azúrovej, purpurovej, žltej a čiernej) však v tlačiarni nájdete aj ďalšie dva zásobníky. Jeden je určený pre čiernu farbu určenú na tlač fotografií a druhým je zásobník na sivú farbu.

Pri displeji môžete meniť uhol náklonu, vďaka čomu bude vyhovovať rôzne vysokým ľuďom. Navyše, systém poháňajúci tlačiareň je rýchly a spoľahlivý, čo robí prácu s tlačiarňou o to príjemnejšiu.

Vynikajúce je, že hladinu atramentov vidíte vždy, keď sa pozriete na prednú stranu tlačiarne a viete tak presne odhadnúť, kedy musíte dokúpiť zásoby.

Z konštrukčného hľadiska ma zaujal aj systém výstupného zásobníka, ktorý mimochodom pojme až 50 listov A4, ktorý sa automaticky dokáže otvoriť aj zatvoriť. Navyše, na vytlačené dokumenty svieti svetlo, vďaka ktorému okamžite uvidíte či je kvalita tlače na takej úrovni, na akej ste ju čakali.

Výstupný zásobník odkrýva aj sloty pre SD karty a USB disky. Na tlač preto tlačiareň nemusíte pripájať k počítaču alebo k telefónu. Stačí, ak si niečo nakopírujete na SD kartu alebo USB disk a môžete sa veselo pustiť do práce.

Keď už sme pri tom, Epson L8160 na to, aká kompaktná tlačiareň to je, ponúka celkom širokú škálu využitia. Papier do nej môžete naložiť hneď štyrmi spôsobmi.

Hlavné dva zásobníky vo vrchnej časti sú určené pre tlač z A4 papiera (a hrubšieho papiera alebo napr. kartónu). V spodnej časti sa taktiež nachádza zásobník na A4 papier (pojme až 100 listov), ako aj zásobník pre fotopapier.

Na zadnej strane tlačiarne sa nachádza Ethernet port a USB určené pre pripojenie tlačiarne k počítaču alebo notebooku.

Príjemná inštalácia

Nastavenie tlačiarne patrilo k jednému z najpríjemnejších zážitkov z podobnej kategórie. Tlačiarne vedia byť pekné potvorky, čo pri Epson L8160 vôbec neplatí. Na výber máte inštaláciu z priloženého CD alebo vám jednoducho stačí stiahnuť si aplikáciu Epson Smart Panel, ktorá vás podrobne prevedie celým procesom.

TIP REDAKCIE
Creality CR-10: Lepšiu 3D tlačiareň za túto cenu nezoženiete!

Čo sa mobilných zariadení týka, tam vám stačí naskenovať QR kód a máte hotovo. Naozaj šikovné riešenie, ktoré funguje.

Veľmi šikovne má Epson riešené aj dopĺňanie atramentov. Každá fľaštička je vybavená špeciálnym výrezom vo vrchnej časti, ktorý pasuje len do správneho zásobníka. Fľaštičku pritom stačí obrátiť a zastrčiť do zásobníka. Atrament následne začne automaticky stekať do zásobníka bez toho, aby ste museli tlačiť alebo fľaštičku nejak inak presviedčať. Je perfektné, že ventil nedovolí, aby ste zásobník preplnili a zašpinili si tak celú tlačiareň. Keď dosiahne istej hladiny, tok atramentu sa jednoducho zastaví.

Tlačiareň následne bude potrebovať približne 7 minút na to, aby nový atrament inicializovala a pripravila sa na jeho využívanie. Rovnaký proces sme s tlačiarňou museli absolvovať aj keď sme ju prvýkrát rozbalili. Po automatickom procese však už fungovala presne tak, ako sme čakali.

Moderná tlač

Vzhľadom na to, že je Epson EcoTank L8160 atramentová tlačiareň, od nej nemôžete očakávať raketové tlačenie. Potvrdilo sa to aj pri našich testoch, keď jej bežná tlač textového dokumentu zabrala 5 – 6 sekúnd, zatiaľ čo tlač fotografie aj niekoľko minút. Hovoríme tu samozrejme o tlači na formát A4, menšie formáty, napríklad obľúbený 10 x 15 cm zvládne vytlačiť výrazne rýchlejšie.

Čo sa skenovania týka, tam pri L8160 nemáme žiadne výhrady. Skenovanie jedného dokumentu trvá približne 10 sekúnd, pričom iniciovať ho môžete z počítača, z telefónu alebo zo samotnej tlačiarne. Na výber máte niekoľko rozlíšení, štandardom je pritom 300 dpi, na výber ale máte aj 200 dpi a 600 dpi. Výhodou moderného systému je aj to, že dokáže robiť moderné veci, ako napríklad skenovať priamo do cloudu.

Epson EcoTank L8160: Verdikt

Epson EcoTank L8160 je multifunkčnou tlačiarňou, ktorá si nájde miesto v každej domácnosti. To, čo robí, robí dobre a ako jej názov napovedá, skutočne je viac „Eko“ než konkurenčné výrobky. Tlačiareň je výborná nielen na tlačenie dokumentov, ale aj na tlač fotografií, o skenovaní nehovoriac.

Schopnosť tlače je však len jedným aspektom dobrého zážitku. Tlačiareň musí aj rýchlo reagovať, čo spĺňa vo všetkých smeroch a nemôže byť tŕňom v oku. Veď kto by sa chcel pozerať na dizajnovo nepodarený kus elektroniky, keď si radšej môže kúpiť tlačiareň, ktorej sa venoval pár skúsených očí.

90/100
Celkové skóre
  • Celkové hodnotenie
    90/100