AKTUÁLNE: Kontaminácia vo Western Digital a Kioxia zničila 6,5 exabajtov flash pamätí. Zapríčiní to zvyšovanie cien

Spoločnosti varujú pred zvyšovaním cien.

Situácia s čipmi vo svete sa stále nelepší a po nedávnej nehode v spoločných fabrikách Western Digital a Kioxia sa tak skoro ani nezlepší. Firmy sa totiž musia vyrovnať s obrovskou stratou vo forme niekoľkých exabajtov pamätí.

Bližšie nešpecifikovaná kontaminácia na výrobnej linke pre čipy 3D BiCS flash spôsobila znehodnotenie obrovského množstva čipov s celkovou kapacitou vyše 6,5 exabajtov. To je 6 500 petabajtov alebo 6 500 000 000 gigabajtov. Výroba týchto čipov trvá približne 2 až 3 mesiace. Nahradenie zničených kusov preto, bohužiaľ, možné nie je.

Flash pamäte by normálne skončili v SSD diskoch, takto poputujú maximálne tak do recyklačného centra. Pre obe firmy je to značná strana predstavujúca približne 13 % zo štvrťročného cieľa. Za celý rok všetky firmy na svete vyprodukujú približne 207 exabajtov.

Western Digital a Kioxia sú zodpovedné za 32,5 % podiel na trhu s NAND flash pamäťami. Takto veľká strata preto bude mať vplyv aj na koncové ceny, ktoré sa podľa analytikov majú v druhom štvrťroku zvýšiť o 5 % až 10 %.

TIP REDAKCIE
V Európe sa rozmáhajú opičie kiahne. O čo ide a treba sa obávať?