Litva odporučila nepoužívať smartfóny Xiaomi, Nemecko žiadne problémy nenašlo

Spolkový úrad pre informačnú bezpečnosť obavy Litvy nepotvrdzuje.

V septembri minulého roka litovské úrady odporučili nekupovať čínske smartfóny. Používatelia, ktorí ich už vlastnia, sa ich mali podľa odporúčania radšej zbaviť. Tieň podozrenia padol na zariadenia známej značky Xiaomi, ktoré majú podľa tamojšieho ministerstva obrany schopnosť rozpoznávať a cenzurovať určité frázy.

Má ísť o slová a frázy, ktoré nevyhovujú čínskemu vládnemu režimu. Smartfóny Xiaomi vraj dokážu cenzurovať slovné spojenia ako „Free Tibet“ (osloboďte Tiber), „Long live Taiwan independence“ (Nech žije taiwanská nezávislosť) alebo „democracy movement“ (dekomkratické hnutie).

V zozname nepohodlných výrazov sa má nachádzať cez 400 rôznych fráz. Firma mohla pomocou softvérových nástrojov integrovaných v smartfónoch ovplyvňovať verejnú mienku. Tie mali byť pre oblasť Európskej únie vypnuté, firma ich ale údaje dokáže zapnúť na diaľku, a to kedykoľvek.

xiaomi
Funkciou cenzurovať obsah má byť vybavený aj model Xiaomi Mi 10T 5G. Foto: mi.com

Obvinenia prišli v čase napätých vzťahov medzi Čínou a Litvou, diplomatický spor vyvolala zmena názvu zastúpenia Taiwanu vo Vilniuse. Označenie „Taiwanské zastúpenie“ sa Číne nepáčilo, keďže považuje krajinu aj s jeho demokratickou vládou za svoje vlastné územie.

TIP REDAKCIE
Realme Pad nedostane Android 12, predstavený bol pritom iba nedávno

Na mobilné zariadenia Xiaomi si posvietil aj nemecký Spolkový úrad pre informačnú bezpečnosť (BIS). Ten však žiadne dôkazy o nástrojoch cenzúry nenašiel, ako uvádza agentúra Reuters.

Úrad oznámil, že v smartfónoch čínskej značky nedokázal identifikovať žiadne anomálie, ktoré by si vyžadovali ďalšie vyšetrovanie alebo iné opatrenia. Zdá sa, že experti nenašli nič, čo by potvrdzovalo obvinenia Litvy.

Spoločnosť Xiaomi výsledky skúmania nemeckých orgánov potešili, vyplýva z jej vyjadrenia pre server Android Authority. Stanovisko BSI podľa nej potvrdzuje jej záväzok konať transparentne a so ohľadom na súkromie a bezpečnosť zákazníkov, ktoré sú pre firmu najvyššou prioritou.

Total
9
Zdieľaní
Total
9
Zdieľať