galaxy z fold 3

Samsung reorganizuje, mobily a spotrebnú elektroniku zlúči pod jednu strechu

V skupine Samsung prebehnú najväčšie zmeny od roku 2017.

Podnikanie spoločnosti Samsung reprezentuje niekoľko divízií, ktoré sa zameriavajú na bežnú spotrebnú elektroniku, smartfóny, výrobu polovodičových komponentov alebo napríklad obrazovky pre inteligentné televízory.

Samsung sa rozhodol, že dve kľúčové divízie zlúči. Týka sa to mobilnej a divízie spotrebnej elektroniky. Chladničky, televízory, robotické vysávače a ďalšie zariadenia tak bude výrobca vyvíjať takpovediac pod jednou strechou aj spolu so smartfónmi.

Informuje o tom spravodajská agentúra Reuters.

Samsung je svetovou jednotkou, čo sa týka výroby smartfónov a pamäťových čipov. Podiel smartfónov na celkovom zisku spoločnosti však klesá. Kým v roku 2010 tvorili 70 percent z celkových ziskov, dnes sa na hospodárskych výsledkoch podieľajú len 21 percentami.

Najziskovejší je biznis s polovodičovými súčiastkami na čele s čipmi. Rast v tomto odvetví podporil rozmach dátových úložísk, ale aj situácia s nedostatkom týchto komponentov na trhu. Predaj súčiastok vygeneroval Samsungu v minulom roku tri štvrtiny prevádzkového zisku (zhruba 11,9 miliardy eur), uvádza Reuters.

Samsung by chcel do roku 2030 predbehnúť taiwanskú firmu TSMC, ktorá je najväčším zmluvným dodávateľom čipov na svete. Do podnikania v tejto oblasti plánuje juhokórejský výrobca investovať po prepočte približne 133 miliárd eur.

TIP REDAKCIE
Apple vlani vyplatil vývojárom aplikácií približne 60 miliárd dolárov

Ďalšie prostriedky v ešte väčšom objeme v nasledujúcich 3 rokoch investuje do vývoja umelej inteligencie, robotiky a biofarmaceutík.

samsung exynos
Čip Exynos 9810. Foto: Samsung

Smartfóny a tablety ale Samsung na druhú koľaj neodsúva, práve naopak. Zjednodušenie podnikovej štruktúry má podporiť ďalší rast, zvýšiť konkurencieschopnosť a urýchliť rozhodovanie v rámci spoločnosti.

Ak si odmyslíme bezprostredné problémy v dodávateľskom reťazci a rastúce ceny surovín, súperov analytici vidia v kalifornskej firme Apple a čínskych výrobcoch smartfónov.

Zlúčenie mobilnej a divízie spotrebnej elektroniky by mohlo Samsungu pomôcť s kvalitnejším prepojením služieb medzi jeho smartfónmi a domácimi spotrebičmi. „Z dlhodobého hľadiska je pre Samsung najväčšou výzvou vytvorenie vlastnej platformy,“ povedal pre Reuters analytik Lee Jae-yun zo spoločnosti Yuanta Securities Korea.

Novým výkonným riaditeľom sekcie združujúcej smartfóny, televízory a ďalšiu spotrebnú elektroniku vrátane domácich spotrebičov bude Han Jong-hee, ktorý predtým šéfoval oddeleniu displejov pre televízory.

Vysoko ziskovú divíziu komponentov zase prevezme Kyung Kye-hyun, riaditeľ dcéry Samsung Electro-Mechanics. Väčšie zmeny na vedúcich pozíciách divízií firma Samsung naposledy vykonala v roku 2017.

Aktuálna cena modelu Samsung Galaxy Z Flip 3 5G

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať