MIMORIADNE: Obrovský POZOR pred Vianocami. Toto číslo cez SMSky potichu kradne peniaze!

Nižšie nájdete návod, ako zrušiť sťahovanie peňazí.

Aktuálna situácia pre mnohé domácnosti znamená znížený rozpočet. Viaceré rodiny prežívajú ťažké chvíle, ktoré sa im ešte ťažšími snažia spraviť ľudia s nekalými úmyslami. Vyplýva to z informácií, ktoré TECHBYTE dostal od jedného z čitateľov. Okrem podozrivých emailov či nebezpečných reklám by si Slováci mali dať pozor aj na škodlivé SMS správy navrhnuté tak, aby nachytali čo najväčší počet ľudí.

Len nedávno sme písali o SMS správach ohrozujúcich klientov Slovenskej pošty, ktorá eviduje už vyše 30 rôznych druhov takéhoto konania. To začína byť veľa aj pre tých najskúsenejších ľudí. O tom, že podvody cez emaily a SMS správy fungujú svedčí aj fakt, že útočníci pridávajú a pripravujú nové a nové spôsoby akým ľudí okradnúť.

Na jeden takýto spôsob upozornil aj náš čitateľ Vojtech G., ktorému za tip veľmi pekne ďakujeme.

Číslo 6676 a napadnutá batéria

Naprieč Slovenskom sa šíri správa z čísla 6676, ktorá ľudí informuje o tom, že ich telefón má napadnutú batériu rôznymi vírusmi. Pochopiteľne, tí, ktorí majú predstavu o tom ako telefón funguje, takejto informácii neuveria. Je tu však aj veľkí počet ľudí, ktorí nevedia, čoho sú hackeri schopní a svoj často drahý telefón sa pochopiteľne boja.

Po aktivácii „ochrany“ vám útočníci aktivujú prístup ku obsahu. O aký obsah ide, nevedno, keďže dostať sa k nemu vedia len tí, ktorí si za obsah vedomky alebo nevedomky zaplatili.

Nevieme ako, ale dcéra nevedomky zapla službu… Prišli sme za 2 týždne o 9,60 €,“ píše sa v jednom z mnohých komentárov na webe neznamecislo.sk. „Včera písali, že mám poškodenú baterku šiestimi vírusmi. Klikla som na to a stiahlo mi 4,80 €,“ píše ďalšia obeť.

TIP REDAKCIE
Už ani v jednom balení: Apple odstraňuje slúchadlá z krabičky aj v poslednej krajine

Z SMS správ, ktoré prichádzajú následne je zjavné, že prvotná SMS správa o napadnutí vášho telefónu vírusmi je len zámienka na to, aby vás útočník nalákal na pravidelné platenie prístupu k obsahu. To musí spraviť preto, aby služba mohla ďalej prebiehať.

Po odpovedaní na SMS totiž obetiam začali chodiť SMS správy propagujúce obsah z webu netsogo.co, ktorý je už niekoľko rokov spájaný so šírením malvéru a inými podvodmi.

Ako zrušiť sťahovanie peňazí

Dobrou správou je, že samotné číslo 6676 patrí legitímnej firme zaoberajúcej sa SMS marketingom, A SMS s.r.o.. Medzi jej klientov patria aj také firmy ako TESCO, NAY, Markíza či Rádio Expres. Prevádzkovateľ čísla je teda v poriadku. Horší je subjekt, ktorý si služby s najväčšou pravdepodobnosťou predplatil.

Vďaka tomu, že firma A SMS s.r.o. rešpektuje zákony, tým ľuďom, ktorí bohužiaľ naleteli na podvod ponúka rýchlu možnosť ako automatické sťahovanie zrušiť.

V prípade správ z čísla 6676 týkajúcich sa predplatenia nechceného obsahu stačí zaslať SMS v tvare „MC STOP“ na číslo 6676. To je všetko. O rovnakom postupe informuje aj samotná firma.

TECHBYTE oslovil spoločnosť A SMS s.r.o. so žiadosťou o vyjadrenie.

Prišla vám už podobná SMS správa? Dajte nám vedieť v diskusii nižšie!

Total
1K
Zdieľaní
Total
1K
Zdieľať