TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Zlá kvalita a falzifikáty: Francúzsko zbrojí proti online obchodu Wish
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zlá kvalita a falzifikáty: Francúzsko zbrojí proti online obchodu Wish

Marek Urban
29. novembra 2021
Zdieľať

Online obchod Wish pozná asi každý používateľ, ktorý aktívne využíva internet. Aj keď v ňom nikdy nenakupoval, stretnúť s ním mohol v podobe vtipných koláži, ktoré si robia žarty z jeho, povedzme, nie úplne kvalitného tovaru.

Internetový obchod Wish sa najnovšie ocitol v pozornosti francúzskej vlády, ako informuje server TechCrunch. Niekoľko ministrov Francúzska podľa neho žiada, aby internetové vyhľadávače a obchody s aplikáciami prestali odkazovať na web a aplikáciu uvedeného obchodu (vyhlásenie TU).

Nejde pritom o prvé kroky, ktorými francúzska vláda vystupuje proti obchodnej platforme Wish. Regulačné orgány začali online obchod preverovať už v minulom roku, a to kvôli podozreniu, že predáva falošný tovar. Ide napríklad o obuv alebo parfumy s napodobeninami emblémov slávnych značiek.

Francúzsky úrad chrániaci práva spotrebiteľov si z obchodu Wish objednal 140 produktov a rozhodol sa preveriť ich bezpečnosť. Výsledky skúmania asi neprekvapia. Európske smernice nespĺňalo 90 percent hračiek, 45 percent z nich orgány označili ako nebezpečné.

Rovnako zle dopadla elektronika. 90 percent z preverovaných produktov by sa vôbec nemalo nachádzať na európskom trhu. Väčšinu z nich považuje francúzska administratíva za nebezpečné. Riziková je tiež lacná bižutéria.

wish
Zdroj: Google Play

Wish na upozornenia, že predáva nekvalitný tovar, reaguje. Z trhu ho vie stiahnuť do 24 hodín. Vo väčšine prípadov sa ale takéto produkty opäť dostanú do predaja, no pod iným názvom alebo sú dokonca opätovne dostupné u rovnakého predajcu.

Francúzsko tento rok v lete prevádzkovateľa obchodu požiadalo, aby dodržiaval európske nariadenia o elektronickom obchode a bezpečnosti produktov. Po 4 mesiacoch od avíza sa vláda rozhodla využiť nedávne zmeny v európskej legislatíve, ktorá umožňuje blokovať problematické weby a aplikácie.

V praxi by tak mal Wish zmiznúť z výsledkov vyhľadávania, či už na internete alebo priamo v obchodoch s aplikáciami. Web obchodu ale bude vo Francúzsku stále dostupný. Aplikácia bude fungovať taktiež, ak ju už má spotrebiteľ nainštalovanú v smartfóne. Ak by sa obchod Wish v budúcnosti polepšil, vláda môže zákaz zrušiť.

K situácii sa vyjadril aj hovorca Wishu. Uviedol, že majú množstvo mechanizmov slúžiacich na prevenciu, odhaľovanie a odstraňovanie produktov, ktoré porušujú miestne zákony a bezpečnostné predpisy. Dodal, že predajcov kvalitného tovaru odmeňujú a uprednostňujú, kým nekvalitných obchodníkov zase obmedzujú.

V online obchode Wish sa nachádza 150 miliónov produktov, nemá však žiadne skladové zásoby. V podstate len odkazuje na tovar rozličných čínskych predajcov, ktorí ho odosielajú priamo zákazníkom.

Kroky Francúzska namierené voči obchodu Wish sú pomerne radikálne. Hovorí však, že koná v najlepšom záujme spotrebiteľov.

Google News Pridajte si TECHBYTE.sk ako preferovaný zdroj informácií na Google Pridať
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Nekomentované Nekomentované

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.

Najčítanejšie

tankovanie, benzín, nafta, ceny benzínu a nafty
Tu radšej netankujte. Inšpekcia odhalila nekvalitný benzín aj naftu, tieto čerpacie stanice dostali pokuty
26. augusta 2026
vodomer
Začal platiť nový spôsob účtovania vody. Rodiny zaplatia aj o 144 eur viac
26. augusta 2026
130-tisíc Slovákov čaká problém s občianskym. Prestane fungovať dôležitá funkcia
26. augusta 2026
Tankovanie
Vošli na čerpaciu stanicu a nič nenatankovali. O dva týždne prišla pokuta na 372 eur
26. augusta 2026

Najnovšie články

  • Obchody potvrdili otváracie hodiny na 29. augusta a 1. septembra
  • Chystajú nový zákaz. Chodcom, ktorí pozerajú do mobilu, naparia 70 € pokutu
  • Štát bude predávať domy. Ceny štartujú na 14 000 €
  • Čoskoro budete zarábať najmenej 1 000 €, odkazuje štát
  • Štát od januára zdvihne platy. Niektorí namiesto 1 000 € zarobia rovno 2 000 €

Bude sa vám páčiť

Peniaze, bankovky, euro

Štát milo prekvapil. Tisícom ľudí na účet pošle o vyše 700 eur viac ako doteraz

26. augusta 2026
vodič, auto, slnečné okuliare, gestá, otvorené okná

Autá už nebudeme kupovať, ale predplácať. Cena štartuje na 150 € mesačne

25. augusta 2026
Nová dopravná značka

Začala platiť nová značka. Pripraviť vás môže o 135 €, sleduje ju inteligentná kamera

25. júla 2026
Meta, sociálne siete

Schválili tvrdý zákaz sociálnych sietí pre deti

21. júla 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.