Doktorka z JAR popísala veľmi nezvyčajné príznaky nákazy variantom omikron

Doktorka z Juhoafrickej republiky, ktorá lieči pacientov nakazených novým variantom omikron popísala veľmi nezvyčajné príznaky u ľudí bojujúcich s touto chorobou. Angelique Coetzeeová bola vôbec prvou v Južnej Afrike, ktorá varovala pred novým variantom. V rozhovore s denníkom Bild popísala príznaky a naznačila, že omikron nemusí byť tak hrozný, ako sa niektorí vedci obávajú.

Symptómy nakazených omikronom sú podľa lekárky úplne odlišné od tých, ktoré sú známe z predchádzajúcich variantov. Príznaky sú, podľa prvotného pozorovania, neobyčajné. Omikron mal u mnohých pacientov spôsobiť vysoký krvný tlak a neobvykle silnú únavu. Ani jeden z pacientov, ktorých doktorka Coetzeeová lieči, nemal stratiť čuch ani chuť.

Doktorka doteraz liečila celkom 24 pacientov infikovaných novým variantom koronavírusu. Väčšina z nich boli zdraví muži, ktorí bojovali s neobyčajnou únavou, pričom približne polovica z nich nebola očkovaná.

Lekárov zalarmovalo hlásenie prípadov z jednej rodine, v ktorej trpeli neobyčajne silnou únavou až štyria členovia. Rozhodli sa preto, že o prípade dajú vedieť zodpovedným úradom.

Vysoký krvný tlak aj únava

Coetzeeová popísala aj prípad 6-ročného dievčaťa, ktoré vykazovalo príznaky, s akými sa doposiaľ pri koronavíruse nestretla. „Mala zvýšenú teplotu a vysoký krvný tlak. Premýšľala som, že by som ju nechala hospitalizovať na klinike, no keď som ju po dvoch dňoch skontrolovala, bolo jej oveľa lepšie,“ spomína si.

TIP REDAKCIE
Energetika EÚ v roku 2020: Štvrtina celkovej elektriny sa vyrobila v jadrových elektrárňach

Doktorka sa však obáva, že omikron by mohol spôsobiť vážne komplikácie u starších ľudí. „Obávam sa, že ak sa nakazia starší neočkovaní ľudia, priebeh ochorenia môže byť ťažší,“ povedala.

Dobrou správou však je, že doktori z JAR sú presvedčení, že lieky aj očkovanie proti omikronu aspoň do určitej miery funguje. V nemocniciach má končiť výrazne menej očkovaných, než neočkovaných pacientov. Stav hospitalizovaných priblížil profesor imunológie z londýnskej Imperial College, Danny Altmann.

O symptómoch a dopade omikronu sa však bohužiaľ zatiaľ vie žalostne málo. Všetky správy, ktoré sú aktuálne k dispozícii vychádzajú z malej vzorky pacientov. Omikron sa od predchádzajúcich variantov líši počtom mutácií na Spike proteíne ovplyvňujúcom to, ako sa vírus dostáva do buniek. Zatiaľ čo variant Delta mal na Spike proteíne len 2 mutácie, Omikron ich má až 32.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať