Francúzi modernizujú: Na orbitu vyslali najmodernejšiu vojenskú družicu

Družica dokáže odolať vojenskej agresii zo zeme aj vo vesmíre.

Francúzsko úspešne vyslalo na obežnú dráhu Zeme svoju najmodernejšiu družicu, ktorá umožní francúzskym ozbrojeným silám komunikovať rýchlo a bezpečne v rámci celého sveta.

Predmetná družica “je navrhnutá tak, aby odolala vojenskej agresii zo zeme i vo vesmíre, ako aj interferencii“, povedal v nedeľu pre tlačovú agentúru AFP hovorca francúzskych vzdušných a vesmírnych síl plukovník Stéphane Spet.

Nosná raketa Ariane 5 s vojenskou družicou Syracuse 4A na palube vyštartovala z kozmodrómu pri obci Kourou vo Francúzskej Guyane (juhoamerickom zámorskom departemente Francúzska) v sobotu večer miestneho času.

decollage en ZL3, le 25-092018

Misia bola úspešne zavŕšená necelých 39 minút po štarte. Satelit môže sledovať svoje blízke okolie a pohybovať sa tak, aby unikol útoku. Družica je tiež chránená voči elektromagnetickým impulzom, ktoré môžu byť výsledkom jadrového výbuchu.

Vesmírne sily budú dôležité

Paríž vytvoril svoje vesmírne sily v júli 2019 na pozadí obáv, že konkurenčné krajiny výrazne investujú do rozvoja svojich vesmírnych technológií. Táto iniciatíva je vnímaná ako nová vojenská hranica.

TIP REDAKCIE
Sony chystá herný ovládač pre smartfóny: Podobá sa na DualShock

Francúzsko v marci spustilo prvé vojenské cvičenie vo vesmíre so zámerom otestovať svoje schopnosti na obranu vlastných družíc. Spojené štáty vlani vyhlásili, že Rusko vykonalo z vesmíru nedeštruktívny test protidružicových zbraní.

Úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v marci bez ďalších detailov oznámil, že sa vyskytli ďalšie podobné incidenty.

Investície do francúzskeho vesmírneho programu majú v rozpočtovom období rokov 2019-2025 dosiahnuť 4,3 miliardy eur; ide však o zlomok sumy, ktorú na rovnaké účely vynakladajú USA a Čína.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať