Microsoft

Microsoft prerába Skype, na smartfónoch má byť rýchlejší o 2000 %

Pribudnú nové funkcie a moderný vzhľad.

Komunikačná platforma Skype spája ľudí z celého sveta už dve desaťročia. Termín „skajpovať“ zľudovel, v minulosti išlo o najpopulárnejšiu videokonferenčnú aplikáciu sveta. Medzičasom ale tomto nástroju vyrástla konkurencia, ktorej nástup podporila aj pandémia a s ňou súvisiaca práca a vzdelávanie na diaľku.

Skype zostal tak trochu v úzadí a za konkurenčnými službami začal zaostávať. Microsoft okrem toho prevádzkuje ešte jednu aplikáciu zabezpečujúcu textovú, hlasovú a komunikáciu prostredníctvom živého videa – Microsoft Teams.

Napriek tomu sa spoločnosť aplikácie Skype zbaviť neplánuje, práve naopak. Vo svojom blogu informuje o plánovaných zmenách, ktoré videokonferenčnú platformu výraznejšie pretvoria. Skype ma byť rýchlejší, spoľahlivejší a modernejší, čo sa týka vzhľadu používateľského rozhrania.

skype
Foto: Microsoft

Modernizáciu bude Microsoft zavádzať postupne. V prvom rade premení „pódium“ – obrazovku s videohovormi. Všetci účastníci sa budú primárne zobrazovať v mriežke na jednej obrazovke bez ohľadu na to, či komunikujú videom, alebo len hlasom.

Účastník si ale bude môcť rozloženie upraviť podľa vlastných potrieb. V nastaveniach pribudne zobrazenie v tzv. veľkej galérii, režim Spolu alebo možnosť zobrazovať iba členov so zapnutým videom či tých, ktorí používajú len mikrofón.

skype
Foto: Microsoft

Používatelia, ktorí nemajú zapnuté video, si budú môcť upraviť vlastnú dlaždicu rozličnými pozadiami a farbami. Motívy s rôznorodou farebnosťou premenia aj okná četu, nielen videohovory. Okrem toho prejdú aktualizáciou vzhľadu záhlavia okien, ikony, tlačidlá a ďalšie prvky.

Novinkou tiež budú animované emotikony, tlmočenie v reálnom čase (text aj hlas) alebo podpora pre funkciu Office Lens, ktorá sa bude týkať mobilných zariadení s iOS a Android. Praktická bude funkcia Meet Now.

TIP REDAKCIE
Facebook v Európe chystá revolúciu: Vytvorí 10 000 pracovných miest, no čo presne plánuje?
videohovory
Foto: Microsoft

Vďaka nej sa bude môcť účastník do hovoru zapojiť bez toho, aby sa musel do aplikácie prihlásiť alebo zaregistrovať. Jednoducho klikne na vygenerovaný webový odkaz, ktorý ho do rozhovoru priamo pripojí. Jediné, čo potrebuje, je internetový prehliadač. Podobne to funguje napríklad v aplikácii Zoom.

Keď už sme pri prehliadačoch, Skype nefunguje na všetkých. Microsoft avizuje, že to zmení. Podľa spoločnosti by mal byť Skype dostupný pre každého bez ohľadu na to, aký prehliadač používa. Preto chystá podporu pre všetky prehliadače.

microsoft
Foto: Microsoft

Ďalšie zmeny sa dotknú zvukov. Používatelia si budú môcť vybrať zvuky upozornení podľa vlastného uváženia, čo bola podľa firmy jedna z najčastejších požiadaviek adresovaných v rámci spätnej väzby.

Nemenej dôležitou je informácia o zlepšení výkonnosti celej aplikácie. Skype má byť na počítačoch o 30 percent rýchlejší. V prípade Android smartfónov má výkon stúpnuť o závratných 2000 percent. Zostáva veriť, že Microsoft nepreháňal.

Spoločnosť neuvádza žiadny konkrétny termín, kedy budú nové funkcie a vzhľad k dispozícii. Hovorí o „plánoch do budúcna“. Inovácie bude s najväčšou pravdepodobnosťou spúšťať postupne, v niekoľkých aktualizačných fázach. Kompletná prerábka Skypu by mohla byť hotová o niekoľko mesiacov.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať