PRVÉ DOJMY: Samsung Galaxy Z Fold 3 – aký je naživo?

Aký je nový skladací kráľ naživo?

Po strastiplnej ceste plnej uniknutých informácií Samsung konečne predstavil nové generácie skladacích smartfónov – Galaxy Z Fold 3 a Galaxy Z Flip 3. TECHBYTE sa zúčastnil predstavenia všetkých noviniek s miernym predstihom, vďaka čomu vám môžeme priniesť zaujímavé poznatky ešte pred tým, ako ich dostaneme na recenziu.

To, koľko tieto zariadenia stoja, kedy sa začnú predávať a čo všetko ponúkajú sme už zhrnuli v samostatných článkoch. Spomenieme to aj tu, no sme si istí, že prvotné informácie už máte. Poďme si však spraviť krátky prehľad.

Samsung Galaxy Z Fold 3: Prvé dojmy sú dôležité

Samsung Galaxy Z Fold 3 bol spomedzi všetkých predstavovaných smartfónov najväčším, najdrahším a najzaujímavejším zariadením. Prešiel veľkými zmenami, ktoré navonok síce nevidno, no o to dôležitejšie sú. Je odolnejší voči poškodeniu, je odolný voči vode a dokonca podporuje pero S Pen, hoc musíte použiť verziu určenú presne preň.

Z Fold 3 ponúka certifikáciu IPX8, ktorú si netreba mýliť s certifikáciou IP68. Zariadenie tak síce môžete ponoriť do čistej vody do hĺbky 1,5-metra po dobu 30-minút, no nie je odolné voči prachu. Telefón je tiež vďaka procesoru Snapdragon 888 výkonnejší, energeticky šetrnejší a kvalitnejší.

Galaxy Z Fold 3
Samsung Galaxy Z Fold 3

Galaxy Z Fold 3: Špecifikácie

  • Konštrukcia: 67,1 x 158,2 x 16 mm (zatvorený), 128,1 x 158,2 x 6,4 mm (otvorený), 271 gramov, nová zliatina hliníka, IPx8 odolnosť
  • Hlavný displej: 7,60“ skladací Dynamic AMOLED 2X, 120 Hz, HDR10+, 2 208 x 1 768 px, 18:22,5 pomer strán, 374 ppi
  • Cover displej: 6,2“ Dynamic AMOLED 2X, 120 Hz, Corning Gorilla Glass Victus, 2 268 x 832 px, 24,5:9 pomer strán
  • Čipset: Snapdragon 888 5G (5 nm), osemjadrový (1x 2.84 GHz Kryo 680, 3x 2.42 GHz Kryo 680, 4x 1.8 GHz Kryo 680), Adreno 660
  • Pamäť: 512 GB úložisko (UFS 3.1), 12 GB RAM
  • OS: Android 11, One UI 3.5
  • Zadné fotoaparáty: Hlavný – 12 Mpx, f/1.8, 26 mm, 1/1.76“, 1,8 µm, Dual Pixel PDAF, OIS. Ultraširokouhlý – 12 Mpx, f/2.2, 123 °, 12 mm, 1,12 µm. Zoom – 12 Mpx, f/2.4, 52 mm, 1/3,6“, 1,0 µm, PDAF, OIS, 2x optický zoom
  • Predný fotoaparát: Pod displejom – 16 Mpx, 1 µm, 4 Mpx (po pixel binning). Na cover displej – 10 Mpx, f/2.2, 26 mm, 1/3“, 1,22 µm
  • Batéria: 4 400 mAh, 25 W rýchlonabíjanie, 11 W bezdrôtové nabíjanie, 4,5 W reverzné nabíjanie
  • Cena: 1 899 €

Samsung Galaxy Z Fold 3 je v porovnaní s jeho predchodcom o 11 gramov ľahší a celkovo kompaktnejší. Telefón je o 0,5 mm užší, čo sa prejavilo aj na kapacite batérie, ktorá klesla zo 4 500 mAh na 4 400 mAh.

Telefón je tiež výrazne odolnejší. Samsung vo Fold 3 aj Flip 3 využil novú zliatinu hliníka, ktorá má byť až o 10 % odolnejšia než doteraz. Ak niekde zbadáte označenie „Armor Aluminum,“ budete vedieť, že ide o zatiaľ najtvrdší materiál, aký Samsung použil vo svojom telefóne.

Vnútorný displej je stále plastový, no aj ten prešiel veľkou zmenou. Pokrýva ho nová, odolná vrstva, ktorú už nie je možné tak ľahko poškriabať a poškodiť. Samsung si je pri nej taký istý, že vám umožní používať nové pero S Pen. To bolo špeciálne navrhnuté tak, aby displej nepoškodilo. Predchádzajúce verzie by ho poškodiť stále mohli.

Samsung Galaxy Z Fold 3: Nádherný hardvér

Samsung Galaxy Z Fold 3 je výrazne pevnejším smartfónom, než jeho predchodca. V ruke pôsobí pevne, nešmýka sa a vďaka matnému finišu nie je magnetom na odtlačky prstov. Celý zážitok z používania umocňuje opäť o čosi lepší mechanizmus skladania.

Keď telefón zatvoríte, medzi oboma polovicami displeja stále ostáva malá medzera, ktorá je však užšia než pri Z Fold 2. Tlačidlá pre ovládanie ostali na rovnakom mieste ako pri minuloročnej verzii. To znamená, že tlačidlá pre zmenu hlasitosti a tlačidlo pre zapnutie/vypnutie displeja so vstavaným snímačom odtlačkov prstov sa nachádzajú na pravej strane, SIM slot sa zas nachádza na ľavej strane.

Na spodnej strane nájdete USB C port a väčší reproduktor. Na vrchnej strane opäť reproduktor a niekoľko mikrofónov.

Pri otvorenom displeji sa v strede stále nachádza malý záhyb indikujúci miesto, kde sa telefón sklápa. Chápem, že prekonanie tejto prekážky bude azda najťažšie, no tajne som veril, že sa to Samsungu podarí vyriešiť ešte tento rok. Som však presvedčený, že podobne ako pri Z Fold 2 si túto malú nedokonalosť po čase prestanete všímať.

Obrovskou novinkou je však predný fotoaparát ukrytý priamo pod displejom. To, kde presne sa nachádza, si všimnete okamžite. Fotoaparát totiž neprekrýva tak veľa pixelov ako pri zvyšku displeja. Miesto prekrytia je najviditeľnejšie, keď sa naň pozeráte z uhla. Stále však ide o lepšie riešenie ako pri priestrele alebo kvapkovom výreze. Mať ničím nerušenú veľkú plochu pre prácu alebo sledovanie obsahu je obrovským vylepšením.

Displej na prvý pohľad neprešiel veľkými zmenami, minimálne čo sa kvality farieb týka, no určite potrebujeme viac času, aby sme to zhodnotili objektívnejšie. Veľmi ma potešil aj fakt, že Samsung vylepšil Cover displej, teda displej, ku ktorému máte prístup vtedy, keď je telefón zatvorený. Má obnovovaciu frekvenciu 120 Hz a aj keď je užší než bežné displeje, väčšinu vecí s ním vybavíte bez akýchkoľvek problémov.

Samsung Galaxy Z Fold 3: Nezabúdajte na softvér

Samsung Galaxy Z Fold 3 pôsobí podobne ako Z Fold 2 aj po stránke softvéru. Práve pri 2-ke Samsung spravil obrovský kus práce, z čoho ťaží aj tento rok.

Sila Z Fold 3 sa prejaví hlavne pri pozeraní videí, fotografií alebo pri ich snímaní. To, ako sa dokáže 7,6“ displej premeniť na hľadáčik ma vždy dostane a inak tomu nie je ani teraz. Nemôžem opomenúť ani fakt, že ukazovať fotky a momenty niekomu blízkemu na veľkom displeji má predsa len iné čaro ako žmúriť na menšie displeje.

Veľký displej so sebou prináša aj pohodlný multitasking. Či už sú to dve okná s dvoma webstránkami alebo otvorenú prednášku a zároveň aj poznámky. Možností je naozaj veľa. Výrobca spolupracoval s najväčšími spoločnosťami na svete ako Google, Microsoft, Spotify a ďalšími, aby si tie najpopulárnejšie aplikácie s Foldom rozumeli čo najlepšie.

Ak by sa našla niektorá z vašich aplikácií, ktorá bude mať so skladacím telefónom problém, aktivovať si môžete funkciu Labs, ktorá to vyrieši za vás. Ide však o experimentálnu funkciu, ktorú Samsung postupne vylepšuje.

Viac informácií a detailnú recenziu pre vás pripravíme hneď, ako to bude možné. Zatiaľ na testovací kus stále čakáme.