Maďari idú do vesmíru: Schválili vesmírnu stratégiu

Krajina chce byť aktívnym účastníkom globálneho hodnotového reťazca vesmírneho sektora.

Maďarská vláda schválila dokument pod názvom “Vesmírna stratégia Maďarska”, informovalo vo štvrtok agentúru MTI ministerstvo zahraničných vecí.

“Maďarsko – podobne ako väčšina európskych krajín – zadefinovalo svoje možnosti a rozvojové smery v oblastiach vesmírneho výskumu a vesmírnych činností vo vesmírnej stratégii,” píše sa v dokumente rezortu diplomacie.

Maďarskou víziou vesmírnej stratégie je podľa tohto dokumentu byť aktívnym účastníkom globálneho hodnotového reťazca vesmírneho sektora a z hľadiska doteraz dosiahnutých výsledkov plniť v niektorých rozvojových oblastiach aj úlohu regionálneho lídra.

Tri piliere tejto stratégie sa týkajú využitia možností vesmírneho sektora v oblastiach inovácií a udržateľného rozvoja, ďalej posilnenia medzinárodnej úlohy Maďarska, rozšírenia jeho vzťahov a vytvorenie rámca organizácií koordinácie. Tretím pilierom je vytvorenie spoločenských a hospodárskych podmienok založených na vedomostiach, ale aj infraštruktúrneho zázemia, ktoré sú nutné k dosiahnutiu prosperity v rámci tohto sektora.

Vesmírna stratégia Maďarska, ktoré je členom Európskej vesmírnej agentúry (ESA), je v súlade s obsahom stratégie Agenda 2025 tejto agentúry, s hlavnými cieľmi Vesmírneho programu Európskej únie 2021-2027, ako aj s cieľom rozvoja hospodárstva maďarskej vlády, podčiarkol rezort diplomacie.