AKTUÁLNE: Ruský modul vychýlil Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Okamžitá reakcia – zrušili vesmírny let

Ruský modul priniesol mnoho nových nástrojov pre vedecké účely.

Piatkový skúšobný bezpilotný let kozmickej lode Starliner spoločnosti Boeing, ktorá sa mala spojiť s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS), odložili na neurčito. Stalo sa tak po tom, ako sa trysky ruského modulu Nauka (Veda) neočakávane spustili krátko po jeho štvrtkovom pripojení k ISS a stanicu vychýlili, informovali agentúra AFP a AP.

NASA a Boeing sa rozhodli upustiť od piatkového skúšobného štartu misie Orbital Flight Test-2. Štartovacie tímy v súčasnosti posudzujú ďalšiu možnú príležitosť (k štartu). Tento krok umožní tímu Medzinárodnej vesmírnej stanice pokračovať v kontrolách modulu Nauka (ruskej vesmírnej agentúry) Roskosmos, ktorý prednedávnom dorazil, ako aj zabezpečiť pripravenosť stanice na príchod Starlinera,” píše sa vo vyhlásení Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Vychýlenie o 45 stupňov, SpaceX Dragon v pohotovosti

Skúšobný let pôvodne plánovaný na piatok má byť podľa AFP odložený najmenej do 3. augusta. Medzitým bude prebiehať vyšetrovanie incidentu.

TIP REDAKCIE
Samsung predstavil Galaxy Z Flip 3 Bespoke, u nás sa však predávať nebude

Trysky modulu Nauka sa neočakávane spustili krátko po tom, ako sa modul pripojil k ISS, čím spôsobili vychýlenie stanice o 45 stupňov z jej normálnej polohy. NASA neskôr na sociálnej sieti Twitter uviedla, že posádka stanice počas incidentu nebola v ohrození a stanicu sa podarilo dostať späť do pôvodnej polohy. NASA tiež uviedla, že v prípade potreby evakuácie posádky ISS bola pripravená loď Dragon spoločnosti SpaceX, ktorá je momentálne k stanici taktiež pripojená.

Total
26
Zdieľaní
Total
26
Zdieľať