google

Google má novinku: Nástroj na okamžité vymazanie nedávnej histórie vyhľadávania

Vyhľadávali ste na Googli blbosti? Posledných 15 minút aktivity odstránite ťuknutím na jedno tlačidlo.

Spoločnosť Google predstavila na májovej konferencii I/O 2021 niekoľko vylepšení svojho internetového vyhľadávača a prehliadača Chrome. Medzi novinkami zaujala možnosť okamžitého odstránenia nedávnej histórie vyhľadávania.

Posledných 15 minút vašej aktivity vo vyhľadávaní Google môžete z histórie odstrániť veľmi jednoducho a rýchlo – ťuknutím ja jedno tlačidlo. Novinka je dostupná v aplikácii Google pre iOS, na platformu Android dorazí neskôr v tomto roku, uvádza firma vo svojom blogu.

Na čo je takáto možnosť dobrá? Poslúžiť môže ako núdzové riešenie. Pokiaľ ste vo vyhľadávaní hľadali niečo netradičné, bizarné alebo jednoducho niečo súkromné, a nechcete, aby to figurovalo vo vašej histórii aktivity, jedným ťuknutím na tlačidlo stopy po vyhľadávaní zametiete.

  • Otvorte aplikáciu Google (zatiaľ len na iOS)
  • Ťuknite na profilovú fotku
  • Zvoľte „odstrániť posledných 15 minút“ histórie vyhľadávania
google
Foto: Google

História vyhľadávania sa ukladá do vášho účtu len vtedy, keď máte zapnuté nastavenie Aktivita na internete a v aplikáciách. Túto históriu si môžete kedykoľvek zobraziť alebo odstrániť na stránke Moja aktivita.

Ak si chcete byť istí, že k údajom môžete pristupovať iba vy, Google vám čoskoro umožní prístup do týchto nastavení chrániť heslom. Pokiaľ teda niekomu požičiate smartfón, nech už z akýchkoľvek dôvodov, do vašej histórie vyhľadávania sa nedostane.

TIP REDAKCIE
Vyhraj 2x fantastický projektor Samsung The Freestyle: Stačí pozerať livestream Futurestore!

Automatické vymazávanie

Pri tejto príležitosti pripomenieme už skôr dostupné nastavenie Automatického odstránenia aktivity na internete a v aplikáciách. Vo vašom účte si môžete nastaviť (TU), aby sa záznamy o vašej činnosti na webe a v aplikáciách automaticky odstraňovali po 3, 18 alebo 36 mesiacoch. Bez ohľadu na váš výber môžete aktivitu manuálne odstrániť kedykoľvek.

google
Foto: red.

Ukladanie aktivity na webe a v aplikáciách sa dá vypnúť úplne. Musíte však počítať s tým, že to ovplyvní služby Google, ktoré používate. Vďaka týmto údajom vie Google zabezpečiť rýchlejšie vyhľadávanie, lepšie odporúčania obsahu a prispôsobenejšie prostredie v Mapách, Vyhľadávaní, YouTube a ďalších službách.

Google zároveň dáva do pozornosti Kontrolu ochrany osobných údajov, ktorá vás krok po kroku prevedie najdôležitejšími nastaveniami ochrany osobných údajov. Každý používateľ si môže vybrať nastavenia ochrany súkromia, ktoré vyhovujú jeho preferenciám.

Pokiaľ ste vo svojom Google účte dlhšie nerobili poriadky, navštívte tento odkaz a preverte si vaše nastavenia ochrany osobných údajov.