Nadzvukové lietanie je späť: Aerolinky United zadali objednávku na prvých 15 lietadiel

Nadzvukové lietanie sa vráti do konca dekády.

Americké aerolinky United Airlines plánujú na nebo vrátiť nadzvukové cestovanie. So spoločnosťou Boom Supersonic totiž podpísali zmluvu na dodávku 15 nadzvukových lietadiel Overture schopných dosiahnuť maximálnu rýchlosť Mach 1,7, teda 2 099 km/h.

Čo to ale bude znamenať v praxi? Lety sa skrátia približne o polovicu. Zo San Francisca do Tokia bude let namiesto 11 hodín trvať len 6, z amerického New Arku do nemeckého Frankfurtu to bude namiesto 7 hodín trvať len 4 hodiny.

Nadzvukové lietadlo Boom Supersonic Overture.
Boom Supersonic Overture

Nadzvukové lietanie si možno pamätáte z čias Concordu. Tento projekt však zanikol po niekoľkých nehodách. Spája sa s ním aj vysoká spotreba paliva, stiesnené miesto v kabíne a mnoho ďalšieho. Aerolinky United Airlines sľubujú, že lietadlá Overture budú výrazne pohodlnejšie.

Cestujúci by mali mať veľa priestoru, prístup k veľkým oknám a k displejom, cez ktoré budú mať prehľad o celom lete. Spoločnosť už teraz dala vedieť, že nepôjde o lacnú záležitosť. Celá kabína bude totiž zariadená tak, ako by ste sedeli v prvej triede.

Pasažieri budú mať dosť miesta a všetky technologické vychytávky.

Nadzvuková budúcnosť

Lietadlá by mali podľa toho, akú konfiguráciu si objednajú prepravcovia, odviezť 65 až 88 cestujúcich. Od bežných lietadiel sa budú líšiť aj v tom, že vyletia do výšky 18,2 kilometra. Celkový dolet 7 900 kilometrov by mal stačiť na väčšinu liniek. Výrobca lietadiel sa okrem toho zaviazal, že bude používať 100 % udržateľné palivo a aby toho nebolo málo, aj nulové emisie oxidu uhličitého.

No a kedy by ste takto mohli cestovať? Pár rokov si ešte budeme musieť počkať. Finálna verzia lietadla Overture bude predstavená v roku 2025, prvé lety prebehnú rok na to a preprava cestujúcich by mala začať od roku 2029. Ak všetko pôjde podľa plánu, aerolinky United Airlines doobjednajú ďalších 35 kusov, čím sa ich flotila rozrastie na 50 kusov.