Žiadny Mate 50? Reštrikcie na adresu Huawei prinášajú ďalšie následky

Rana za ranou.

S Huawei je to stále horšie a horšie, aspoň čo sa smartfónov týka. Ešte v roku 2019 boli na adresu čínskej spoločnosti uvalené reštrikcie, ktoré výrazne obmedzili jej aktivitu, tržby, a tým pádom aj možnosti inovovať a rozširovať svoj podiel na trhu.

Od toho obdobia ubehol už nejaký ten piatok, no situácia stále nevyzerá ružovo. Práve naopak. Huawei dostáva jednu ranu za druhou, pričom nedávno Spojené štáty americké zaradili čínskeho giganta (a mnoho iných čínskych spoločností) na ďalšiu čiernu listinu, ktorá zakazuje domácim (americkým) subjektom do firmy investovať. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku, ktorý nájdete tu.

Dnes sa dozvedáme, že reštrikcie na adresu Huawei budú mať ďalšie následky. Ako píše server Android Authority, je možné, že firma tento rok upustí od obľúbeného radu Mate, konkrétne modelu Mate 50. Vraj nemá k dispozícii dostatok špičkových čipsetov Kirin.

Tento rad vlajkových lodí mal pôvodne debutovať niekedy začiatkom jesene, presnejšie v septembri alebo októbri. Nakoniec to ale vyzerá, že sa dočkáme len radu Huawei P50. Kedy? Nikto nevie. Huawei už teraz dosť mešká, minuloročný rad P40 sa nám ukázal už v marci.

Na nedostatok čipov dopláca aj Huawei, trpí však oveľa viac ako ostatní

Nakoľko je Huawei technologická spoločnosť, je jasné, že je do vysokej miery poznačená nedostatkom čipov, ktorý aktuálne zužuje celý priemysel. Dá sa však povedať, že pre ňu je dopad tejto krízy ešte silnejší ako pre ostatných. Stále ju totiž okrem toho trápia aj reštrikcie zo strany USA, ktoré jej možnosti a aktivity doslova drasticky redukujú. Možno ešte väčšmi ako kríza.

Samozrejme, ešte nie je isté, či Huawei tento rok skutočne upustí od radu Mate, nakoľko firma zatiaľ oficiálne nič nepotvrdila. Ak by to ale bola pravda, išlo by o prvú odstávku od roku 2013, kedy obľúbená séria vlajkových lodí prvýkrát debutovala.