2nm čip

Chod sveta závisí na jednej firme. A to je veľmi, veľmi nebezpečné

TSMC je zodpovedný za 92 % špičkových čipov. Vyrába skoro všetko, od grafických kariet, cez AMD procesory až po čipy v autách.

Svet technológií čelí veľkému problému, ktorý sa môže časom ešte viac prehĺbiť. Jedna firma totiž ovláda to, či si budete môcť kúpiť nový telefón, grafickú kartu, procesor alebo nové auto. Volá sa Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) a závisí od nej doslova celý svet.

Je totiž najväčším zmluvným výrobcom na svete. Jeho služby využívajú firmy ako Apple, AMD, MediaTek a mnohé ďalšie. TSMC dostane inštrukcie, ako vyrobiť najnovší procesor pre AMD a on to spraví. AMD tak nemusí investovať do vlastnej fabriky, ktorá by ich stála niekoľko miliárd dolárov a namiesto toho zaplatí len za toľko vyrobených kusov, koľko momentálne potrebuje.

TSMC je pre mnohých bežných ľudí neznámou firmou. Na to, čo vyrába si nelepí svoje logo, ale logo firmy, ktorá daný komponent navrhla a dala si ho vyrobiť. Podľa informácií z The Wall Street Journal je pritom TSMC s trhovou kapitalizáciou 550 miliárd dolárov až 11. najhodnotnejšou spoločnosťou na svete.

Na TSMC spolieha celý svet

Na obrovské kapacity TSMC sa spolieha celý svet a až doteraz sa jej dopyt podarilo uspokojovať. Tento rok svet zachvátila čipová kríza, čo však nie je najväčší problém, ktorému zvyšok sveta čelí. TSMC totiž sídli v Taiwane, o ktorý má v rámci stratégie „jedna Čína“ veľký záujem východná veľmoc. Práve toto je najviac znepokojujúce a západné krajiny si to veľmi dobre uvedomujú.

TSMC
Trh s čipmi ovláda TSMC. Ak padne TSMC, padnú aj krajiny.

Taiwanská firma je tak obrovská a tak ďaleko popredu, že jednoducho nemá konkurenciu, ktorá by v prípade problémov dokázala vykryť všetky objednávky. Taiwanskí výrobcovia za prvé tri mesiace tohto roka vyrobili 65 % všetkých čipov, pričom len TSMC sám o sebe pokryl 56 % objednávok.

Nie je čip ako čip. Až 92 % špičkových čipov vyrába práve TSMC.

Výskum Capital Economics

Výskumná spoločnosť Capital Economics však upozorňuje, že nie je čip ako čip. Mnohé sú málo výkonné alebo vyrobené staršou technológiou. Svedčí o tom aj zaujímavá štatistika, ktorá poukazuje na to, že až 92 % špičkových čipov vyrába práve TSMC, zvyšok zas juhokórejský Samsung.

Kúsok z TSMC určite nosíte aj vo vrecku. Firma totiž vyrobila 1,4 miliardy mobilných procesorov. To isté platí aj pre najnovší procesor, ktorý sa nachádza v nových Macbookoch, Mac mini alebo novom iPad Pro. Čip Apple M1 tiež vyrába TSMC pokrokovou 5 nm výrobnou technikou, vďaka ktorej sa na každý čip zmestí až 16 miliárd tranzistorov.

Veľké krajiny už teraz vyvíjajú obrovské úsilie, aby sa v sektore výroby čipov osamostatnili. Americký prezident Joe Biden na zvýšenie domácej výroby čipov vyčlenil 50 miliárd dolárov. EÚ chce do roku 2030 kupovať len 20 % špičkových čipov. Zvyšok si chce vyrábať sama.

“Wafer,” resp. substrát, z ktorého vznikajú nové procesory.

30 miliárd ročne, inak sa ani nemusíte snažiť

Výskumná spoločnosť IC Insights odhaduje, že akákoľvek krajina, ktorá chce konkurovať sile TSMC musí každoročne po dobu piatich rokov na výrobu čipov vynaložiť približne 30 miliárd dolárov. Až potom budú mať akú-takú šancu konkurovať takým fabrikám, aké prevádzkujú TSMC a Samsung. Výroba čipov v USA neustále klesá. Zatiaľ čo v roku 1990 im patril podiel 37 %, v tomto roku to bolo už len 12 %, o čo sa stará domáci Intel.

Stať sa výrobcom čipov pritom vôbec nie je jednoduché. Jedna taká fabrika stojí 20 miliárd dolárov. Prečo tak veľa, pýtate sa? Stroj schopný „vytlačiť“ procesor technológiou EUV stojí 100 miliónov dolárov. Je nesmierne ťažké ho ovládať, preto fabriky potrebujú špičkových expertov a potom samozrejme ľudí, ktorí im ho dovezú a nainštalujú. Zložitá je aj samotná doprava do fabriky. V rozobratom stave ho preváža niekoľko lietadiel.

Spoločnosť TSMC začala v americkej Arizone začiatkom tohto mesiaca stavať novú fabriku za odhadovaných 12 miliárd dolárov. Keď v roku 2024 dokončia a začne vyrábať, chrliť bude 5 nm čipy. Tie však budú v roku 2024 zastaralé a v Taiwane sa už tak či tak budú vyrábať čipy výrazne lepšou technológiou. Spojené štáty TSMC poprosili o postavenie až 6 ďalších fabrík. Stihnúť by to chceli za 10 až 15 rokov.