RECENZIA Samsung Galaxy A32 5G: Dvojdňový telefón s vysoko kvalitnými fotoaparátmi a priaznivou cenovkou

Kompromisy na tých správnych miestach.

Samsung začiatkom tohto roka priniesol na trh svoj nový príspevok začleňujúci sa do série Galaxy A. Zariadenie, o ktorom budem dnes hovoriť, je Galaxy A32 5G. Čo ponúka, koľko stojí a aké má nedostatky? Odpovede na všetky tieto a ďalšie otázky sa vám pokúsim poskytnúť v recenzii nižšie.

Samsung Galaxy A32 5G

Samsung Galaxy A32 5G je smartfón vyznačujúci sa špičkovými fotoaparátmi, fantastickou výdržou a kvalitnou konštrukciou sprevádzanou atraktívnym dizajnom. Má však aj svoje muchy.

85/100
Celkové skóre
Galaxy A32 5G

Samsung Galaxy A32 5G: Predstavenie zariadenia

Samsung Galaxy A32 5G je smartfón zaraďujúci sa do nižších vrstiev strednej triedy. Predstavený bol začiatkom tohto roka, a to tesne popri vlajkových modeloch z radu Galaxy S.

Hneď po odbalení zariadenia z krabičky som bol veľmi milo prekvapený. Pôsobilo pevne, konštrukčne na vysokej úrovni a oslovilo ma aj farebné prevedenie, ktoré vzbudzovalo dojem akejsi tichej elegancie. Dosť ma prekvapilo spracovanie zadných fotoaparátov, ktoré sa, netradične, nenachádzajú na vyčnievajúcom foto module. K dispozícii sú hneď štyri objektívy a LED svietidlo.

V oblasti prednej strany som bol spokojný o trošičku menej. Áno, ide o zariadenie zo strednej triedy, no rámiky ohraničujúce displej boli na môj vkus jednoducho až príliš hrubé. Pozitívom však je, že vďaka nim displej po stranách nepreteká, a tak sa nemusíte obávať žiadnych nechcených dotykov. Na hranách sa nachádza slot pre SIM kartu, tlačidlá na ovládanie hlasitosti a hlavné fyzické tlačidlo, ktoré zároveň slúži aj ako snímač odtlačkov prstov.

Prvé dojmy boli teda skôr pozitívne. Dôležité je však to, ako zariadenie pôsobí po nejakom tom čase používania. Za tie 2 týždne, ktoré som Galaxy A32 5G používal ako svoje hlavné zariadenie, som bol v mnohých oblastiach milo prekvapený. Všetko má však svoje muchy a ani tento smartfón nie je výnimkou. O tom však až trochu neskôr.

Samsung Galaxy A32 5G

Samsung Galaxy A32 5G: Prehľad špecifikácií

 • Displej: 6,5 palca, TFT, 81,6-percentný pomer displeja k telu, rozlíšenie 720 x 1 600 pixelov, pomer strán 20 : 9, hustota pixelov 270 ppi
 • Čipset: MediaTek Dimensity 720 5G (7 nm výrobný proces), 8 jadier s maximálnym taktom 2 GHz, grafický procesor Mali-G57 MC3
 • Pamäť: 4/6/8 GB operačnej pamäte RAM, 64/128 GB interného úložiska (možnosť rozšíriť prostredníctvom microSD)
 • Zadné fotoaparáty: 48 Mpx hlavný snímač s clonou f/1.8, 8 Mpx širokouhlý snímač s clonou f/2.2 a 123-stupňovým zorným poľom, 5 Mpx makro objektív s clonou f/2.4, 2 Mpx hĺbkový senzor s clonou f/2.4, LED svietidlo, podpora pre HDR
 • Video: 4K pri 30 FPS, 1 080p pri 30/120 FPS
 • Predný fotoaparát: 13 Mpx snímač s clonou f/2.2
 • Selfie video: 1 080p pri 30 FPS
 • Batéria: 5 000 mAh batéria s podporou pre 15 W rýchle nabíjanie
 • Váha: 205 g
 • Rozmery: 164,2 x 76,1 x 9,1 mm
 • OS: Android 11 + One UI 3.0

Samsung Galaxy A32 5G: Cena a dostupnosť

Nakoľko sa Galaxy A32 5G zaraďuje do nižších vrstiev strednej triedy, vysoká cena je to posledné, čoho by ste sa mali obávať. Zariadenie je možné si zadovážiť za pomerne primeranú čiastku vo výške 299 €.

Samozrejme, dostupný je aj u nás, pričom zakúpiť ho možno ako z oficiálnej stránky Samsungu, tak prostredníctvom ďalších slovenských obchodov s elektronikou. K dispozícii máte 4 farebné prevedenia, a to čierne, modré, biele a fialové. Každý si rozhodne príde na svoje.

Samsung Galaxy A32 5G

Samsung Galaxy A32 5G: Displej

Displej je oblasť, pri ktorej som mal pomerne zmiešané pocity. Samozrejme, treba sa predtým, ako začneme súdiť, pozrieť aj na cenu, ale jednoducho som očakával o trochu viac. Rozlíšenie 720 x 1 600 pixelov nie je žiadna sláva. No na druhú stranu, po čase som si zvykol a musím uznať, že mi displej uspokojivo vystačil na všetky úkony.

Či už to bolo prezeranie sociálnych sietí, fotografií, sledovanie videí, každý typ obsahu vyzeral na Galaxy A32 5G obstojne. Obraz nebol najostrejší, no stačilo to. Mierne ma sklamala absencia vyššej obnovovacej frekvencie, no tá sa pri telefóne za 300 eur asi dá očakávať.

Svietivosťou displeja som bol milo prekvapený. Takmer žiadny problém som dokonca nemal ani vo vonkajších priestoroch – len málokedy som si musel tieniť druhou rukou, aby som videl, čo sa deje na obrazovke. Miernych nedostatkov som si však všimol v prostredí automatického prispôsobovania jasu. Občas malo problém. Fungovalo, no nie perfektne. Preto som po približne dvoch dňoch presedlal na manuálne prispôsobovanie. Je to krok navyše, no zaberie skutočne len sekundu-dve, takže v tom až tak veľký problém nevidím.

Aby som túto časť zhrnul, bol som viac-menej spokojný. Na nižšie rozlíšenie sa dá pomerne ľahko zvyknúť, rovnako ako aj na hrubšie rámiky, ktoré displej ohraničujú. Obnovovacia frekvencia je len na úrovni štandardných 60 Hz, no ale to aj kopa iných, často aj drahších zariadení. Svietivosť bola postačujúca, ba až prekonala moje očakávania. Nenáročný užívateľ sa tak rozhodne nebude mať na čo sťažovať.

Samsung Galaxy A32 5G

Samsung Galaxy A32 5G: Dizajn a konštrukcia

Dizajn a konštrukcia sú pri tomto zariadení naozaj prvotriedne. Už keď ho prvýkrát chytíte do ruky, viete, že držíte kus solídneho smartfónu, ktorý niečo vydrží. Je pomerne ťažký, takže v ruke pôsobí naozaj pohodlne.

Začnem prednou stranou. Tú z väčšej časti vypĺňa displej ohraničený na môj vkus až príliš hrubými rámikmi. Má to však aj svoje pozitíva, ako je napríklad aj nulové riziko nechcených dotykov, ktoré sú pomerne bežné pri zariadeniach s po stranách zahnutými panelmi. Na vrchu vyúsťujú do výrezu v tvare dažďovej kvapky, ktorý je domovom pre samostatný selfie fotoaparát. Názory na výrez ako taký sa môžu líšiť, no osobne som s riešením v podobe kvapky nadmieru spokojný. Časom si ani nevšimnete, že tam je.

Je to však zadná strana, kde smartfón zažiaril. Ak vám prekážajú obrovské, často až nadmieru vyčnievajúce foto moduly, mám pre vás skvelú správu. Na tomto zariadení by ste niečo také hľadali len márne. Jediné, čo vyčnieva, sú samotné objektívy, a aj to skutočne len minimálne. To je však len jedna z dvoch hlavných častí, ktoré som nútený vyzdvihnúť a pochváliť.

Tou ďalšou je prevedenie zvyšku chrbta. V redakcii sme na testovanie mali model v bielom prevedení, ktoré vyzerá naozaj elegantne. Aj keď je táto zadná strana lesklá, robí veľmi dobrú prácu v schovávaní odtlačkov prstov. Horšie je to však pri prachu či malinkých čiastočkách, ktoré na bielej dosť vidno. Ani to ale nevidím ako negatívum. Jednoducho zadnú stranu prebehnete handričkou alebo ju v prípade nutnosti otriete o nohavice a opäť sa máte možnosť pozerať na majstrovskú prácu šikovných dizajnérov.

Na bočných hranách nájdete všetky dôležité porty, výstupy a tlačidlá. Na pravej strane sa nachádzajú tradičné tlačidlá na ovládanie hlasitosti a pod nimi hlavné tlačidlo, ktoré súčasne slúži aj ako snímač odtlačkov prstov. Spodná hrana, na moje potešenie, ponúka výstup pre slúchadlá. Okrem neho sa tu však nachádza aj USB-C port na nabíjanie a výstup pre reproduktory. Poslednou dôležitou časťou je slot pre SIM a microSD kartu. Ten nájdete zase na ľavej hrane.

Vrátil by som sa však späť k spomenutému snímaču odtlačkov prstov. Keďže ide o fyzický snímač, čakal som vysokú rýchlosť a najmä spoľahlivosť. Prvé očakávanie sa naplnilo, druhé, žiaľ, nie. Zaregistroval som mnoho prípadov, kedy snímač odmietal prijať priložený prst, a tak som musel tlačidlo stlačiť a do zariadenia sa dostať prostredníctvom prednastaveného kódu. Síce takýchto prípadov nebolo až tak veľa, no na druhú stranu, nebolo to ani tak ojedinelé, aby som nad tým len mávol rukou.

TIP REDAKCIE
Exynos 2200 oficiálne: Nový čipset od Samsungu s GPU AMD RDNA 2
Samsung Galaxy A32 5G

Samsung Galaxy A32 5G: Fotoaparáty

Samsung si dal tento rok na optike naozaj záležať, a to nielen pri vlajkových lodiach zo série Galaxy S21, ale aj pri lacnejších smartfónoch z radu Galaxy A. Model Galaxy A32 5G nie je výnimkou. Do vienka dostal celkovo 4 objektívy, a to 48 Mpx hlavný snímač obrazu s clonou f/1.8, 8 Mpx širokouhlý senzor s clonou f/2.2 a 123-stupňovým zorným poľom, 5 Mpx makro objektív s clonou f/2.4 a 2 Mpx hĺbkový snímač s clonou f/2.4.

Ako si viedli? Priam famózne. Nech už fotíte čokoľvek, objektívy podporované špičkovým softvérom si s tým hravo poradia a vždy vám ponúknu ten najlepší možný výsledok. Spokojný som bol pri všetkom. Fotenie vonku i vnútri, na priamom svetle, proti svetlu, v tmavších priestoroch, jednoducho som nenašiel nič, kde by fotoaparáty Galaxy A32 5G zaostávali. Detaily sú špičkové, farby sýte a presné. V tomto smere Samsung rozhodne nesklamal. A to platí aj o selfie fotoaparáte.

Užívateľ má v prostredí aplikácie fotoaparátu kopu možností. Medzi hlavné režimy sa zaraďuje režim “na výšku”, tradičné fotenie a video. V ďalších možnostiach však nájdete aj AR Kresbu, režim “Pro”, panorámu, režim jedla, nočný režim, makro režim, spomalené snímanie či hyperčasozberné snímanie. Každý si jednoducho nájde to svoje.

Osobne nie som veľký fanúšik natáčania videí cez smartfón. Ak však vy medzi nich náhodou patríte, budete nadmieru spokojní. Môžete natáčať 4K i 1 080p záznamy, preto sa môžete pripraviť na doslova špičkovú kvalitu. Pri natáčaní cez 4K však treba poznamenať, že snímkovanie je obmedzené na 30 FPS, pričom rovnako stojí za zmienku aj pomerne vysoká náročnosť na úložisko. Toho pri tomto smartfóne k dispozícii až tak veľa nemáte, takže opatrne. Pri natáčaní cez 1 080p získate taktiež veľmi kvalitné zábery a navyše ušetríte aspoň trochu miesta. Je len na vás, aké máte preferencie.

Fotené prostredníctvom Galaxy A32 5G
Fotené prostredníctvom Galaxy A32 5G
Fotené prostredníctvom Galaxy A32 5G
Fotené prostredníctvom Galaxy A32 5G
Fotené prostredníctvom Galaxy A32 5G
Fotené prostredníctvom Galaxy A32 5G
Fotené prostredníctvom Galaxy A32 5G
Fotené prostredníctvom Galaxy A32 5G
Fotené prostredníctvom Galaxy A32 5G
Fotené prostredníctvom Galaxy A32 5G
Fotené prostredníctvom Galaxy A32 5G
Fotené prostredníctvom Galaxy A32 5G
Fotené prostredníctvom Galaxy A32 5G
Fotené prostredníctvom Galaxy A32 5G
Fotené prostredníctvom Galaxy A32 5G
Fotené prostredníctvom Galaxy A32 5G
Fotené prostredníctvom Galaxy A32 5G

Samsung Galaxy A32 5G: Výkon a batéria

Výkon a batéria. Dve kľúčové oblasti, pričom v jednej si ma smartfón kompletne získal, no v druhej ma celkom sklamal. Začnem najskôr tou druhou.

Samsung sa pri Galaxy A32 5G rozhodol na pozíciu čipsetu dosadiť Dimensity 720 5G od spoločnosti MediaTek. Ako si vo svojej práci viedol?

Ako kedy, no vo všeobecnosti mi prišlo, že často nestíhal. Krátko po úvodnom nastavení zariadenia bol takmer nepoužiteľný. Nebral som to však vážne, nakoľko každá elektronika potrebuje nejakú tú chvíľu na aklimatizovanie. Chvíľu som teda počkal.

Neskôr to bolo rozhodne lepšie, no zároveň ani nie tak dobré, ako som očakával. Telefón mal veľký problém s notifikáciami. Nikdy nemám aktívnych až tak veľa aplikácií, no keď sa náhodou stalo, že mi prišlo viacero upozornení, smartfón kooperoval len s veľkými ťažkosťami. Keď som stiahol vrchný panel, aby som si pozrel, čo za notifikácie mi prišlo, telefón sa priam drasticky zasekával. A žiaľ, nebol to len okamih. Trápil sa až dovtedy, kým som všetky notifikácie neodstránil.

Samozrejme, otváranie aplikácií a poniektoré náročnejšie operácie chvíľku trvali, no nebolo to nič hrozné. Pri telefóne za 300 eur sa jednoducho blesková rýchlosť čakať nedá. Inak sa ale nemám na čo sťažovať. Četovanie, prehrávanie videí či prezeranie sociálnych sietí… S týmto všetkým si telefón vedel poradiť bez väčších problémov.

Teraz je čas na tie lepšie správy. Výdrž, tá ma doslova ohromila. Galaxy A32 5G je skutočne 2-dňový telefón, a to aj pri náročnejšom používaní. Vďačiť za to treba práve gigantickej 5 000 mAh batérii a menej náročnému displeju. Osobne som telefón, ktorý pri náročnom používaní vydrží viac ako deň, nedržal v ruke už dlho. Toto tak pre mňa bola príjemná zmena, ktorú som si veľmi pochvaľoval.

Čo presne myslím náročnejším používaním? Hry som sa síce nehral, no bol som pomerne často a dlho aktívny na sociálnych sieťach, komunikačných platformách a dokonca aj video platformách. Obyčajne by mi telefón pri takomto používaní už večer vypovedal službu (samozrejme, záleží od modelu), no pri Galaxy A32 5G som mal k dispozícii ešte viac ako polovicu batérie.

A keď už sa mi aj po dvoch dňoch aktívneho používania smartfón konečne vybil, k dispozícii je podpora pre rýchle 15 W nabíjanie, pričom samotnú nabíjačku nájdete v krabičke. Nie je to najvyššia rýchlosť na trhu, no osobne väčšinou nabíjam telefón cez noc, takže som to ani nejak nepocítil.

Samsung dodržal svoje slovo. Galaxy A32 5G je naozaj 2-dňový telefón. Bez debát. Výkon by síce mohol byť trochu vyšší, no pri smartfóne strednej triedy sa jednoducho musia robiť kompromisy.

Samsung Galaxy A32 5G

Samsung Galaxy A32 5G: Verdikt

Galaxy A32 5G je skutočne tvrdý oriešok. Fotoaparáty i výdrž sú nepochybne najväčšími plusmi tohto zariadenia. Kvalitné snímky, kvalitné videá a potreba nabíjať smartfón len 3 až 4-krát do týždňa je jednoducho niečo, čo nejde nepochváliť.

To sa však nedá až tak úplne povedať o výkone a displeji. Čakal som o trochu viac. Aj napriek tomu je však reč o veľmi slušne vybavenom telefóne, ktorý, i keď niekedy s menšími problémami, zvládne každú úlohu. Ak najmä radi fotíte a máte obmedzený rozpočet či len nemáte potrebu vlastniť špičkovú vlajkovú loď, Galaxy A32 5G rozhodne stojí na zváženie.

Mne verne slúžil celé dva týždne. Prvé dni sme síce mali svoje nezhody, no krátko na to som si naň zvykol a niektoré nedostatky dokonca úplne prestal vnímať. Možno som len musel mierne znížiť svoje nároky.

Samsung Galaxy A32 5G môžete nájsť u týchto predajcov

Samsung Galaxy A32 5G: Hodnotenie

Samsung Galaxy A32 5G
85 100 1
Galaxy A32 5G toho ponúka naozaj mnoho. Kvalitná konštrukcia, atraktívny dizajn, prvotriedna výdrž a špičkové foťáky sú jednoznačne najväčšími lákadlami a zároveň plusmi, ktoré bez akýchkoľvek pochybností prevažujú nad mínusmi v podobe slabšieho displeja a výkonu. Taktiež opäť treba pripomenúť cenu, ktorá jednoducho nie je dostatočne vysoká na to, aby výrobca mohol vybaviť smartfón tým najlepším v každom jednom smere. Musel učiniť kompromisy. A je potešujúce vidieť, že ich učinil na tých správnych miestach.
Galaxy A32 5G toho ponúka naozaj mnoho. Kvalitná konštrukcia, atraktívny dizajn, prvotriedna výdrž a špičkové foťáky sú jednoznačne najväčšími lákadlami a zároveň plusmi, ktoré bez akýchkoľvek pochybností prevažujú nad mínusmi v podobe slabšieho displeja a výkonu.
85/100
Celkové skóre
 • Konštrukcia a dizajn
  95/100
  V oblasti konštrukcie či dizajnu nemám prečo šetriť chválami. Zariadenie pôsobí pevne a pohodlne sa drží.
 • Displej
  70/100
  Displej nenaplnil moje očakávania. Vidím možnosť zlepšenia, no zároveň to neberiem ako drastický nedostatok.
 • Fotoaparáty
  85/100
  Samsung opäť nesklamal. Aj toto zariadenie vybavil vysoko kvalitnými fotoaparátmi, ktoré verne poslúžia každému.
 • Výkon
  70/100
  Druhý z tých slabších článkov. Výkon nebol nič-moc, no vystačil. Sekanie pri prezeraní notifikácií rozhodne prekáža.
 • Batéria
  100/100
  Galaxy A32 5G je naozaj 2-dňový telefón. Či už ste náročný alebo nenáročný užívateľ. Nebudete si ho v tomto smere vedieť vynachváliť.
 • Softvér
  95/100
  Kombinácia OS Android 11 a vlastného rozhrania One UI 3.1 je takou malou čerešničkou na torte.

Plusové body

 • Kvalitné fotoaparáty
 • Fantastická výdrž
 • Dizajn
 • Konštrukcia
 • Priaznivá cena

Mínusové body

 • Slabší výkon
 • Menej kvalitný displej
 • Hrubé rámiky

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať