Experti bijú na poplach: Čína vraj ukradla citlivé údaje 80 % dospelej populácie USA

Všetky firmy obvinenia odmietajú.

Čína už niekoľko rokov čelí vážnym obvineniam týkajúcich sa nesprávneho spracovania dát. Experti sa dokonca domnievajú, že medzi dátami, ktorými Čína oplýva, sú aj informácie o lekárskych záznamoch občanov USA.

Vážne obvinenia pochádzajú z rozhovoru s Billom Evaninom, bývalým riaditeľom americkej Národnej kontrarozviedky a bezpečnostného strediska. V rozhovore, ktorý odvysielala televízia CBS 31. januára 2021 varoval pred tým, koľko dát má k dispozícii Čína a akým spôsobom s nimi narába. Podľa bezpečnostného experta sa má snažiť Peking získať informácie o lekárskych záznamoch Američanov. Evanina dokonca tvrdí, že Čína už získala kompletné alebo čiastočné dáta o 80 % Američanoch.

Kauza Pekingský genomický inštitút

Evanina ďalej dodal, že čínska spoločnosť BGI Group chcela v Spojených štátoch vybudovať nové stredisko. BGI je Pekingský genomický inštitút zaoberajúci sa sekvenovaním genómov. Spojené štáty sa obávali, že BGI Group by informácie o výsledkoch z testovania na ochorenie COVID-19 mohli posúvať do zahraničia.

Súčasné odhady hovoria, že čínska komunistická strana má prístup k informáciám o 80 % Američanov,“ povedal Evanina. Tvrdenia Evanina potvrdzuje aj niekoľko amerických predstaviteľov. Bezpečnostné zložky sa domnievajú, že BGI Group by zozbierané dáta mohli posunúť ďalej pre vývoj biologických zbraní.

TIP REDAKCIE
Samsung predstavil Galaxy Z Flip 3 Bespoke, u nás sa však predávať nebude

BGI Group všetky obvinenia popiera a považuje ich za neopodstatnené.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať