RECENZIA plnoautomatického kávovaru Philips LatteGo 4300: Začnite ráno s kávou ako z obľúbenej kaviarne

Technologické pokroky sa v súčasnosti netýkajú už len smartfónov či smart hodiniek, ale aj produktov do domácnosti, ktoré využívame úplne bežne. Či už ide o vysávače, produkty pre osobnú starostlivosť alebo napríklad – kávovary.

V našej redakcii sme mali možnosť testovať už množstvo najrozličnejších produktov, no kávovar mal u nás veľkú premiéru. Technologické pokroky sa v súčasnosti netýkajú už len smartfónov či smart hodiniek, ale aj produktov do domácnosti, ktoré využívame úplne bežne. Či už ide o vysávače, produkty pre osobnú starostlivosť alebo napríklad – kávovary.

Spoločnosť Philips nám na test zaslala kávovar, ktorý spadá do vyššieho radu, čo sa síce odrazilo aj na konečnej cenovke, no takisto aj na používateľskom komforte. Ak si teda zvyknete každé ráno pripraviť obyčajnú zalievanú kávu, poprípade používate kapsule, no chceli by ste prejsť na vyšší level, čítajte ďalej.

Philips LatteGo 4300: Pár slov na úvod

Ak si plánujete zadovážiť plnoautomatický kávovar, akým je aj LatteGo 4300, určite si najprv premyslite, či ho máte vôbec kam dať. Pri tomto type kávovarov je nutné počítať aj s tým, že sú väčších rozmerov a na kuchynskej linke zaberú dosť miesta. Nami testovaný kávovar dosahoval rozmery 24,6 x 37,2 x 43,3 cm a váhu 8 kilogramov, ide teda o poriadny kus technológie.

Ak sa po zvážení týchto skutočností nakoniec rozhodnete pre kúpu tohto alebo podobného kávovaru (v ponuke Philips ich nájdete naozaj mnoho), určite neoľutujete. Produkt vám bude doručený v naozaj velikánskej krabici a kávový zážitok začína.

Kávovar je samozrejme zabalený v jednom celku, nemusíte sa teda báť nijakého montovania a obáv, či ste to spravili správne. Po zapojení do zdroja elektriny vás úvodným nastavovaním prevedie prítomný TFT displej, ktorý vám bude zobrazovať jednotlivé kroky, ktoré následne, po ich vykonaní, odsúhlasíte dotykovým tlačidlom. Odporúčam sa však riadiť aj pribaleným papierovým manuálom, kde nájdete všetky potrebné informácie vrátane ilustračných fotografií.

Philips LatteGo 4300: Neobľúbené, no nutné úvodné nastavovanie

Kávovar síce nemusíte nijako montovať, no nastavovaniu sa nevyhnete. V tomto prípade by vám univerzálne predvolené nastavenia nedokázali priniesť taký komfort, aký od kávovaru tejto kategórie očakávate. Preto je nutné ho nastaviť individuálne, podľa vašich potrieb a možností.

Po napustení vody do nádržky a zapnutí kávovaru sa vám na prítomnom displeji budú postupne zobrazovať ďalšie kroky. Ako prvý si nastavíte jazyk vstupu – slovenčina je samozrejme prítomná tiež. Nasleduje nastavenie tvrdosti vody. V balení nájdete tiež testovací prúžok, na základe ktorého zistíte, akú tvrdú máte vodu. Stačí ho len vložiť pod tečúcu vodu po dobu len 1 sekundy a minútu počkáte. Úroveň tvrdosti potom nastavíte priamo v kávovare. Na základe tohto výsledku vám bude kávovar pripomínať, kedy bude nutné vymeniť filter na vodu, aby ste sa vyhli jeho zaneseniu. Po potvrdení ukončenia tohto kroku musíte chvíľku počkať, kávovar sa automaticky prepláchne vodou, preto majte po ruke pripravený pohár alebo hrnček na vytekajúcu vodu.

Ďalej vás LatteGo 4300 inštruuje k tomu, aby ste do nádržky na vodu vložili filter Aqua Clean, ktorý je takisto súčasťou balenia. Najprv ním však musíte potriasť, vložiť ho na 30 sekúnd do inej nádoby s vodou a je pripravený na používanie. Po potvrdení voľby nasleduje prepláchnutie jednotky na prípravu mlieka. Hrnček teda zatiaľ neodkladajte.

Úvodné nastavovanie vám zaberie približne 10 minút. Je to veľmi jednoduché, pretože všetky kroky vám pošepká sám kávovar a takisto sú veľmi pekne a zrozumiteľne popísané v Užívateľskej príručke, kde nájdete aj obrázky jednotlivých krokov.

Philips LatteGo 4300: Používanie

Do kávovaru môžete nasypať zrnkovú, ale aj mletú kávu. Pre každý druh je vyhradená špeciálna priehradka na vrchu kávovaru. My sme sa počas nášho testovania rozhodli pre zrnkovú kávu. Tú si totiž môžete namlieť podľa vašich preferencií. Teda, nie vy.. namelie si ju sám kávovar. Vy si len nastavíte silu kávy otočením kolieska nachádzajúcom sa priamo v nádobe na kávové zrná. Vybrať si môžete z 12 rôznych nastavení mletia. Čím nižšie číslo, tým budú kávové zrná jemnejšie a káva intenzívnejšia.

Používateľský tip: Neľakajte sa, úplne prvá káva rozhodne nebude podľa vašich predstáv. Majte na pamäti, že kávovar sa bude musieť najprv „rozbehnúť“. Druhá na tom bude pravdepodobne veľmi podobne, nie však kvôli kávovaru, ale kvôli tomu, že si len budete musieť nájsť tie „svoje“ nastavenia.

Plnoautomatický kávovar Philips LatteGo 4300 dokáže pripraviť až 8 rôznych druhov kávy, ktoré si môžete prispôsobiť vašej chuti. Slúžia na to 2, resp. 3 užívateľské profily – modrý, zelený a profil hosťa. V každom z profilov si môžete jednotlivé druhy kávy prispôsobiť a vytvoriť si tak nápoje, ktoré zodpovedajú vašim chuťovým požiadavkám. Po stlačení tlačidla s druhom kávy sa vám na displeji zobrazí ďalší krok, v ktorom si môžete nastaviť arómu, objem kávy a objem mliečnej peny/1 alebo 2 šálky kávy. Áno, kávovar dokáže naplniť aj dve šálky kávy naraz, týka sa to však tých druhov kávy, ktoré neobsahujú mliečnu penu.

Druhy kávy:

  • Espresso
  • Cappuccino
  • Ristretto
  • Latte Macchiato
  • Café au lait
  • Americano
  • Caffé Crema
  • Coffee
  • Mliečna pena
  • Horúca voda

Príprava kávy trvá približne 2 minúty. Nie je to chvíľka, no na dobré sa oplatí počkať. Kávovar si melie potrebné množstvo kávy tesne pred jej výrobou, aby bola čerstvá a voňavá. Po spustení však chvíľu počkajte, kým doň vložíte šálku, kávovar sa totiž pred samotným procesom ešte prepláchne. Po tom, čo vás vyzve k výberu nápoja, vložte hrnček a zadajte svoju voľbu. Príprava mojej kávy, Café au lait, trvá presne 1 minútu a 40 sekúnd, vrátane vyrobenia mliečnej peny. Po skončení vám displej oznámi, že je káva hotová a môžete si ju vziať. Kávovar následne vypínať nemusíte, urobí tak sám po chvíli nečinnosti. Pred tým, ako sa však vypne, sa ešte sám prepláchne.

TFT displej vás tiež upozorní na to, kedy je potrebné doplniť vodu, kávu alebo vyčistiť odpadovú nádobku. Nemusíte to teda priebežne kontrolovať, čo je takisto veľká pomoc. Občas je tiež nutné vyčistiť celú varnú jednotku pod tečúcou vodou, poprípade prostredníctvom tabliet priamo od Philips, ku ktorej sa dostanete z boku, po odstránení zásobníka na vodu. Ten je z boku priehľadný, a tak budete mať stále prehľad o tom, kedy bude vodu nutné doplniť. Ak sa vám stane, že sa voda minie v procese varenia kávy, nič sa nedeje. Na displeji sa vám ukáže upozornenie, vy vodu doplníte, stlačíte tlačidlo spustenia a kávovar pokračuje tam, kde skončil.

Ako funguje systém LatteGo?

Súčasť kávovaru je aj systém LatteGo, ktorý si zaslúži samostatnú časť tejto recenzie. Ak obľubujete mlieko a mliečnu penu (ako ja), prítomnosť dávkovača LatteGo určite oceníte. Druhy kávy, ktoré mlieko vyžadujú (napr. Café au lait, Latte Macchiato, Capuccino atď.) systém obohatí o hustú zamatovú mliečnu penu ako v kaviarni.

Systém funguje veľmi jednoducho. Do externej nádobky nalejete potrebné množstvo mlieka a následne ju zavesíte na vyhradené miesto priamo na kávovare. Kávovar potom do nádobky vpustí paru, ktorá mlieko malou trubičkou vytlačí smerom nahor do výpuste a potom priamo do vášho pohára s kávou. Škoda, že pri nádobke na mlieko nie je možné regulovať výšku jej umiestnenia, ako je to aj pri výpuste na kávu – podľa výšky pohára alebo hrnčeka. Musíte si dať teda pozor, aby ste svoj hrnček umiestnili tak, aby mliečna pena nevytiekla mimo.

Veľmi jednoduchá je aj údržba nádobky na mlieko. Môžete ju rozobrať na 3 časti a opláchnuť pod tečúcou vodou alebo ju vložiť do umývačky riadu. Ak vám v nej ostane prebytočné mlieko, čo je veľmi, veľmi pravdepodobné, môžete ju tiež vložiť do chladničky a opäť ju vybrať, keď bude čas na ďalšiu šálku kávy.

Philips LatteGo 4300: Konštrukčné spracovanie

Kávovar LatteGo je tvorený kombináciou plastu a kovu má čierno-sivé farebné spracovanie, ktoré sa bude vynímať v akejkoľvek kuchyni. Väčšinu odnímateľných častí je možné umývať aj v umývačke riadu a tie časti, ktoré tam vložiť nemôžete, sú viditeľne označené.

Veľmi sa mi páčil čelný prístup ku všetkému – k zásobníku na kávu, na vodu a na nádobu na odpad a prebytočnú vodu. Tu sa však musím, hoci nerada, chvíľočku zdržať. Nádoba na prebytočnú vodu je vlastne takou zásuvkou, ktorá sa vysúva zo spodnej časti kávovaru. Tu nájdete aj nádobku na odpad, ktorú môžete vyňať a vysypať. Pred ňou sa však nachádza akási plastová doštička v sivej farbe, aby ladila s „fasádou“ kávovaru.

Toto zloženie na mňa však pôsobí, ako keby bolo tvorené narýchlo a vyzeralo dobre aspoň z vonkajšej strany. Podľa môjho skromného názoru mohol výrobca zvoliť iné riešenie, napríklad také, že nádoba na odpad bude rovno tvoriť aj prednú časť kávovaru, aby sa vyhol vkladaniu rôznych doplňujúcich častí a podobne. Z toho dôvodu sa spredu viditeľná škára, ktorú jednoducho na kávovare za niekoľko stoviek eur vidieť nechcete. Ide však o vizuálny nedostatok, funkčnosť kávovaru nijakým spôsobom neovplyvňuje

Philips LatteGo 4300: Verdikt

Ak ste boli doteraz fanúšikom zalievanej, poprípade kapsulovej kávy, po prechode na plnoautomatický kávovar postavíte svoju pomyselnú latku oveľa vyššie. Je to komfort, na ktorý si zvyknete naozaj veľmi rýchlo. Dajte si však záležať na tom, aké kávové zrná do kávovaru nasypete. Kávovar totiž svoju časť práce zvládne na jednotku, no výsledný efekt nebude s nekvalitnou kávou uspokojivý. My sme kávovar vyskúšali v kombinácii so zrnkovou kávou Pascucci, výsledný chuťový zážitok bol teda vynikajúci.

Odhliadnuc od malých dizajnových konštrukčných chybičiek však kávovar Philips LatteGo 4300 dokázal splniť všetky naše požiadavky. Plusové body získava za kvalitu svojej práce, ale aj vďaka jednoduchosti ovládania, čistenia a vďaka prístupu ku všetkým potrebným častiam bez toho, aby ste museli s kávovarom manipulovať, rôzne ho otáčať a podobne. Ak by ešte podporoval pripojenie k Wi-Fi a ovládanie prostredníctvom aplikácie, bol by používateľský komfort na hranici dokonalosti. Takejto podpory sa však možno dočkáme niekedy v budúcnosti.

Cena plnoautomatického kávovaru Philips LatteGo 4300 sa pohybuje okolo hranice 600 EUR. Ak však hľadáte kávovar a nepotrebujete najrôznejšie druhy kávy, poprípade je pre vás cenovka príliš vysoká, v portfóliu spoločnosti Philips ich nájdete naozaj veľké množstvo a pevne verím, že si medzi nimi dokážete nájsť presne taký, ktorý bude vyhovovať všetkým vašim požiadavkám.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Philips.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať