RECENZIA Huawei Watch Fit: Podarený fitness náramok!

Huawei predstavil v auguste 2020 Watch Fit, nové zariadenie z kategórie nositeľnej elektroniky. Huawei Watch Fit sú podľa výrobcu, a označenia, hodinkami.

Spoločnosť Huawei predstavila v auguste minulého roka Watch Fit, nové zariadenie z kategórie nositeľnej elektroniky. Huawei Watch Fit sú podľa výrobcu, a označenia, hodinkami. Po niekoľkotýždňovom používaní by som ich skôr zaradil do klubu športových náramkov.

Huawei Watch Fit sa na našom trhu predávajú od konca septembra 2020 za maloobchodných odporúčaných 119 eur. Niektorí online predajcovia ich už ponúkajú aj za cenu nižšiu ako 100 eur.

Watch Fit majú podľa mňa podstatne bližšie k náramkom ako k hodinkám, v texte ich ale budem označovať ako hodinky, keďže nimi oficiálne sú. Špecifikáciu hodiniek si môžete pozrieť na stránke výrobcu.

Huawei Watch Fit: Dizajn a komfort

Priznám sa, že po predstavení hodiniek Watch Fit ma príliš neoslovil formát obrazovky, ktorá nie je ani okrúhla a ani štvorcová. Výrobca zvolil na pomery hodiniek obrazovku s netradičným pomerom strán, má tvar obdĺžnika.

Ukázalo sa však, že ide o dobré riešenie, ak budete na hodinky nazerať skôr ako na náramok. Športové náramky sú ľahké, takmer neviete, že ich máte na ruke. Okrem toho zvyknú na jedno nabitie vydržať dlhšie ako hodinky.

Kompaktné fitness náramky však majú menší displej, ktorý toho nedokáže zobraziť veľa. A práve v tomto smere majú Watch Fit veľkú výhodu.

Hodinky Watch Fit vyzerajú naživo lepšie ako na prezentačných fotografiách. Celkový vzhľad pôsobí neutrálne a elegantne, skôr by som ale hodinky odporučil ženám ako mužom, ktorým pristanú viac.

Žiadne remeselné výstrelky nečakajte. Watch Fit sú jednoduché a svedčí im to. Polymérové telo s matnou povrchovou úpravou (testovaný model) obsahuje len jedno podlhovasté tlačidlo na pravej strane.

Spodná časť hodiniek je vyrobená z obyčajného plastu. Okrem konektorov pre nabíjanie sú v spodnej časti umiestnené optické snímače pre meranie tepu, okysličenia krvi a stresu. Ústredný prvok prednej strany tvorí kvalitný OLED displej.

Hodinky na ruke drží silikónový remienok so dostatočnou šírkou, ktorému by ale pre štíhlejšie zápästia pristala ešte jedna manžeta navyše. Náramok je inak taktiež obyčajný, Huawei sa nesnažil vytvoriť žiadny špeciálny mechanizmus zapínania ani nič podobné.

Čo je dôležité, Watch Fit sedia na ruke perfektne. Nič netlačí ani neťahá, mäkký náramok je príjemný na dotyk s pokožkou. Váha hodiniek je bez remienka len 21 gramov. S remienkom pochopiteľne váha mierne stúpne, no aj takú hodinky mimoriadne ľahké. Zabudnete, že ich máte na ruke.

Huawei Watch Fit: Obdĺžnikový displej

OLED displej na prednej strane disponuje uhlopriečkou 1,64” a rozlíšením 280 x 456 pixelov. Zobrazovanie obsahu je pekne ostré a kontrastné. Takisto som bol spokojný s maximálnym jasom, ktorý sa dá nastaviť v 5 úrovniach.

Dobre funguje automatické nastavenie jasu, ktoré sa snaží šetriť energiu a svietivosť udržiava skôr na nižších hodnotách (ak nie ste na priamom slnku alebo vonku). Obsah je ale stále dobre čitateľný.

Obrazovka nemá extrémne štíhle okraje, za vyslovene hrubé ich ale určite nepovažujem. Hodinky ohraničenie obrazovky dobre maskujú čiernym pozadím v celom systéme, čomu nahráva aj spomínaná OLED technológia.

Nastaviť si môžete zobrazovanie na vypnutej obrazovke – AOD, čas zapnutia obrazovky alebo jej automatické uspanie po určitom čase.

Huawei Watch Fit: Dobre prispôsobený systém

Obdĺžnikový displej má aj iné výhody, systémové. Vývojári musia rozhrania pre hodinky s okrúhlym alebo štvorcovým displejom upraviť tak, aby bolo zobrazovanie informácií vzhľadom k prevedeniu obrazovky čo najideálnejšie.

Displej v tvare obdĺžnika je systémovo prívetivejší. Menu, notifikačný panel, widgety, aplikácie…všetko je zoradené v prehľadom a dobre čitateľnom usporiadaní na výšku. Podobne ako pri veľkých obrazovkách smartfónov, aj keď sa to, samozrejme, porovnávať úplne nedá.

Celý systém sa primárne ovláda gestami. Hlavným tlačidlom hodinky zobudíte, vstúpite do hlavného menu a vrátite sa pomocou neho na domácu obrazovku. Potiahnutím smerom dole zobrazíte notifikačnú lištu so skratkami a vstupom do nastavení. Potiahnutím smerom hore zobrazíte doručené upozornenia z pripojeného smartfónu. Krok späť vykonáte tak, že potiahnete prostom po obrazovke zľava doprava.

Medzi jednotlivými obrazovkami a widgetmi so športovými a inými údajmi takisto prechádzate gestami, potiahnutím po displeji smerom vpravo alebo vľavo. Takéto ovládanie má svoje úskalia. Pri troche cviku ale pracuje relatívne spoľahlivo. Problém bude robiť vlhkosť, či už spotené prsty alebo mokrá obrazovka (dážď, sneh a podobne).

TIP REDAKCIE
Qualcomm predstavil Snapdragon 8 Gen 1+. Kde pocítime najväčšie vylepšenia?

Watch Fit pracujú s rovnakým operačným systémom ako iné hodinky Huawei. To znamená, že je jednoduchší. Predinštalovaných je len pár ciferníkov, pričom len pri jednom (nazýva sa Štyri rohy) si môžete navoliť, aký typ údajov má okrem času zobrazovať (batéria, kalórie, kroky a tak ďalej).

Vzhľad ciferníkov, aspoň niektorých, je ale vkusný, čo platí aj o dizajne rozhraní aplikácií a widgetov. Systém celkovo pracuje svižne a dobre reaguje na každú interakciu. Na upozornenia, napr. správy, ale z hodiniek neodpoviete. Na podporu aplikácií tretích strán musíte zabudnúť.

Huawei Watch Fit: Kvalitný športový sprievodca

Keďže Watch Fit považujem za náramok a nie hodinky, širšie možnosti prispôsobenia mi nechýbali, rovnako odpovedanie na správy a pár ďalších drobností, ktoré by som pri klasických veľkých smart hodinkách očakával.

Huawei Watch Fit sú však skvelým doplnkom pre ľudí, ktorí športujú, no nechcú na zápästí nosiť ťažké hodinky, ktoré by museli každú chvíľu nabíjať.

K dispozícii je nepretržité meranie tepu, monitorovanie stresu (v 30 min. intervaloch), sledovanie okysličenia krvi kyslíkom, prepracované sledovanie kvality spánku, stopky, časovač, dychové cvičenia alebo niekoľko desiatok cvičebných režimov, ktoré pokrývajú všetky bežné (beh, cyklistika, chôdza, plávanie), aj menej tradičné športy (šípky, plachtenie, lietajúci tanier).

Automatické zistenie cvičenia funguje len pri behu, chôdzi, epileptickom tréningu a veslovaní. Inak musíte vybraný režim pred cvičením zapnúť manuálne, čo je ale vo všeobecnosti asi najlepšie riešenie.

Z ostatných funkcií spomeniem baterku (biely jasný displej), počasie, budík, vzdialenú spúšť fotoaparátu, hudobný prehrávač, záznam o aktivite či funkciu Nájdi môj telefón. V nastaveniach s môžete zmeniť intenzitu vibrácií, naplánovať aktiváciu režimu Nerušiť a pár málo ďalších funkcií. Nastavenia hodiniek sú skromnejšie.

Monitorovanie fyzickej aktivity prebiehalo príkladne. Snímač tepu nezlyhal za žiadnych okolností, vo výslednom grafe som tak nemal žiadne hluché miesto. Čas, spálené kalórie, prejdená vzdialenosť…údaje korešpondovali s tými, ktoré som zaznamenal s podstatne drahšími Galaxy Watch. Odchýlka nebola väčšia ako 5 percent.

Informačné gro hodiniek nájdete v aplikácii Zdravie. Mobilná aplikácia zobrazí všetky športové a zdravotné údaje v prehľadnom a vizuálne atraktívnom prevedení. Cez túto aplikáciu si môžete stiahnuť/zakúpiť ďalšie ciferníky, pokiaľ by vám tie predinštalované nestačili. Extra veľa ich po ruke aj tak nie je, pár je ale podarených.

Rovnako si cez apku nastavíte ciele cvičenia, zóny srdcového tepu a upozornenia na vysoký tep, synchronizáciu údajov a automatické sledovanie cez GPS. Hodinky majú podľa výrobcu GPS modul zabudovaný. V hodinkách sa však nenachádza žiadne nastavenie umiestnenia. Sledovanie polohy vypnete alebo zapnete len v mobilnej aplikácii.

Škoda, že v hodinkách chýba kompas a výškomer. Pokiaľ sa venujete turistike, orientačným športom a podobne, Watch Fit pre vás nie sú. Taktiež chýba NFC, ktoré by sa dalo využiť pri platbách v obchodoch. Huawei ale u nás platobnú službu neprevádzkuje, čiže to je aj tak jedno.

Huawei Watch Fit: Dlhá výdrž na jedno nabitie

Huawei Watch Fit mi vydržali na jedno nabitie 6-7 dní. Používal som nepretržité monitorovanie tepu, občas sledovanie spánku, sem tam som si zmeral stres a okysličenie krvi. Počas 7 dní hodinky zniesli približne 8 hodín fyzickej aktivity s aktívnym režimom cvičenia.

Vzhľadom na záťaž bola výdrž nadpriemerná, verím, že šetrnejší používatelia sa dostanú s výdržou aj na 10 dní. Tento údaj nakoniec spomína aj sám výrobca. Vo výsostne pasívnom režime používania hodinky Watch Fit vydržia aj dlhšie.

Pohodlné je nabíjanie. Síce k hodinkám nedostanete žiadny stojan ani nič podobné, v balení sa nachádza kompaktná magnetická nabíjačka. Stačí ju zapojiť do USB rozhrania počítača a druhým koncom iba priložiť na dvojicu pinov na zadnej strane.

Huawei Watch Fit: Dobrý produkt

Huawei Watch Fit ma zo začiatku nezaujali a ani teraz by som nimi nenahradil väčšie smart hodinky s okrúhlym displejom a bohatšou funkcionalitou. Ako fitness náramok mi ale poslúžili skvele a v rámci tejto kategórie ich aj odporúčam.

V podobnej cenovej triede si viete napríklad zadovážiť náramok Fitbit Charge 4, ktorý bude vzhľadom na skúsenosti výrobcu Fitbit asi v niektorých aspektoch lepší. Watch Fit sú ale napriek prvotnej skepse dobrým produktom, ktorý nezruinuje osobný rozpočet.