5g

Qualcomm predstavil Snapdragon 480, prináša 5G pripojenie pre lacnejšie smartfóny

Výrobca Qualcomm odštartoval rok 2021 novým čipsetom Snapdragon 480, ktorý sa síce nemôže popýšiť extra výkonom, no aj tak má čo ponúknuť. Hlavnú úlohu zohráva 5G pripojenie.

Výrobca Qualcomm odštartoval rok 2021 novým čipsetom Snapdragon 480, ktorý sa síce nemôže popýšiť extra výkonom, no aj tak má čo ponúknuť. Hlavnú úlohu zohráva 5G pripojenie.

Číselné označenie nového čipsetu jasne napovedá, že je určený pre cenovo dostupnejšie zariadenia z nižších tried. Snapdragon 480 je však zaujímavý tým, že obsahuje 5G modem Snapdragon X51 s podporou pásiem mmWave a Sub-6 GHz. Multi gigabitová 5G konektivita zabezpečí mimoriadne rýchle sťahovanie a nahrávanie dát.

Z hľadiska výkonu je nový čipset vyrobený 8 nm technológiou. Dve jadrá Cortex-A76 s taktom 2,0 GHz dopĺňa 6 úsporných jadier Cortex-A55 s taktom 1,8 GHz a grafický čip Adreno 619.

V porovnaní s čipsetom Snapdragon 460 je nový kus kremíka graficky výkonnejší o 100 percent. Výkon prostriedkov strojového učenia vzrástol o 70 percent. Ide o teoretickú rovinu, no v praxi by mal byť vyšší výkon cítiť. Obzvlášť pri low-end zariadeniach.

Foto: Qualcomm

Výborná je prítomnosť štandardu Quick Charge 4+. Takto rýchle nabíjanie sa v čipsete určenom pre cenovo dostupné zariadenia objavuje prvýkrát. V rámci zvuku nechýba podpora pre Qualcomm aptX.

TIP REDAKCIE
Facebook v Európe chystá revolúciu: Vytvorí 10 000 pracovných miest, no čo presne plánuje?

Snapdragon 480 si dokonca poradí aj so 120 Hz obnovovacou frekvenciou obrazovky, hoci len pri hraničnom FHD+ rozlíšení. Prvé smartfóny s novým čipsetom sa objavia na trhu v priebehu prvého štvrťroka, resp. začiatkom roka 2021.

Vyrobiť by ich mal HMD Global a.k.a Nokia, Oppo či napríklad Vivo. Novinka bude určite zaujímavá aj pre ďalších OEM partnerov, ktorí ponúkajú alebo majú v pláne spotrebiteľom ponúknuť smartfóny s nižšou maloobchodnou cenou.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať