Časť Slovenska namiesto papierového certifikátu na COVID-19 používa aplikáciu

Aplikácia TrustOne je hojne využívaná po celom svete. Na túto vlnu sa rozhodlo naskočiť mesto Nitra, v ktorom uplynulý víkend prebehlo celoplošné testovanie.

Aplikácia TrustOne je hojne využívaná po celom svete. Na túto vlnu sa rozhodlo naskočiť mesto Nitra, v ktorom uplynulý víkend prebehlo celoplošné testovanie. Na viacerých odberových miestach tak ľudia mohli vyskúšať aj takúto formu získania výsledku.

O nasadení informoval primátor Nitry, Marek Hattas. Ten najskôr hovoril o použití len na jednom odberovom mieste, neskôr už mala byť aplikácia nasadená aj na ďalších miestach.

Podľa Hattassa má aplikácia TrustOne uľahčiť zber dát, ich vyhodnocovanie a zasielanie do centrálneho registra. Aplikácia podľa autorov predstavuje unikátny spôsob uloženia výsledkov testovania, vďaka čomu zjednodušuje a urýchľuje nevyhnutné bezpečnostné kroky a pohyb ľudí v okrese.

O tom, že TrustOne je kvalitný projekt svedčí aj jej využitie vo svete. Spolieha sa na ňu napríklad Formula 1, a to počas celej minuloročnej sezóny poznačenej pandémiou.

Londýnske letisko Heathrow, amsterdamský Schiphol či všetky španielske letiská vďaka tejto aplikácii urýchľujú samotné odbavovanie pasažierov a najväčšie letecké spoločnosti ako Emirates, Etihad, Airfrance či KLM si už bez tejto aplikácie nevedia predstaviť svoju budúcnosť,“ hovoria autori.

TIP REDAKCIE
POZOR na veľký podvod: Falošné profily sa snažia Slovákov okradnúť o peniaze!

Vstup len s aplikáciou

Mnohé spoločnosti na svete vytvárajú tzv. zeleného koridory, do ktorých sa dostanete len s negatívnym testom uloženým v aplikácii. „V dnešnej dobe už začína byť nemysliteľné chodiť všade s modrým papierom, ako ho poznáme z nášho prvého celoplošného testovania,“ povedal Henrich Simonics, konateľ firmy zastupujúcej výrobcu systému na slovenskom trhu.

Podľa Simonicsa sú údaje v aplikácii chránené momentálne tým najlepším systémom – sú kryptograficky zapísané v blockchaine v bezpečnom šifrovanom formáte. K dátam má prístup len samotný užívateľ a ten, komu užívateľ dá prístup.

Možnosť využiť rovnakú aplikáciu pre testovanie aj očkovanie je samozrejme otvorená. Zaočkovaní ľudia by mohli mať doklad o tom, že tento proces podstúpili, vždy poruke vo svojom smartfóne. Vďaka nej by tak mohli voľnejšie cestovať a navštevovať všetky inštitúcie.

Total
28
Zdieľaní
Total
28
Zdieľať