Samsung Galaxy Note10+

Snapdragon 875 môže byť ešte výkonnejší, naznačuje zverejnené skóre z benchmarku

Počas prvých dní mesiaca december sa uskutoční podujatie Tech Summit 2020, ktoré organizuje spoločnosť Qualcomm. Predstaví na ňom čipset Snapdragon 875.

Počas prvých dní mesiaca december sa uskutoční podujatie Tech Summit 2020, ktoré organizuje spoločnosť Qualcomm. Počas tohto podujatia, ktoré na rozdiel od minulého roka prebehne online formou, bude predstavený čipset Snapdragon 875.

Snapdragon 875 sa stane srdcom mnohých mobilných high-end zariadení, ktoré rôzni výrobcovia postupne predstavia v budúcom roku. Tak ako konkurencia, sady Apple A14 alebo Kirin 9000, bude nová generácia výkonnostnej jednotky z dielne Qualcommu postavená na 5 nm technológii.

To znamená, že bude zase o niečo výkonnejšia a energeticky efektívnejšia. Vo všeobecnosti sa predpokladá, výpočtový výkon stúpne o 10 percent a energetická efektivita o 20 percent (v porovnaní so súčasnou generáciou SD 865).

Hrubý výkon nového čipsetu dôkladne zmapujú známe benchmarky. Prvý výsledok si už dokonca môžeme pozrieť. Dostal sa k nemu informátor Abhishek Yadav, ktorý uviedol, že čipset s interným označením Lahaina (Snapdragon 875) dosiahol v štandarde AnTuTu hodnotenie 847 868.

Údaj zverejnený informátorom ale treba brať s rezervou, keďže sa zatiaľ nedá dohľadať v oficiálnom rebríčku. Jemu kraľuje ASUS ROG Phone 3 (SD 865+) s aktuálnym hodnotením 642 671 bodov. Hrubý výkon sady SD 875 teda stúpol o približne 25 percent.

Treba však uviesť, že celkové hodnotenie ovplyvňuje aj kapacita a typ operačnej pamäte a úložiska. Napr. zariadenie s 12 GB RAM a úložiskom UFS 3.1 má šancu dosiahnuť o niečo vyššie skóre.

Snapdragon 875

Snapdragon 875 bude s najväčšou pravdepodobnosťou ešte výkonnejší ako 5nm Kirin 9000 z produkcie polovodičovej divízie výrobcu Huawei, ktorého architektúru tvoria staršie jadrá Arm.

Snapdragon 875 zrejme využije nový typ jadier Cortex-X1 (1x) a Cortex-A78 (3x), ktoré doplnia 4 jadrá Cortex-A55. Samozrejmosťou tiež bude inovovaný 5G modem Snapdragon X60.

Podobnú, ak nie rovnakú architektúru by mal využívať aj vlajkový Exynos 2100 výrobcu Samsung. Ten okrem neho pripravuje aj iný 5mn čipset, predbežne označený ako Exynos 1080. Tento procesor ale nebude taký výkonný, keďže si nájde miesto skôr v (vyššej) strednej triede zariadení.

Napriek tomu by mal byť jeho výkon viac ako dostatočný, čo je dôležitou správou, keďže cena nových vlajkových lodí v budúcom roku pravdepodobne zase o niečo vzrastie. Exynos 1080 tak môže pri výbere budúceho zariadenia zastávať úlohu rozumného kompromisu.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať