Odomknutie smartfónu hlasom: Črtá sa nová funkcia pre Samsung Galaxy S21

Súčasné smartfóny, prevažne tie lepšie vybavené, môžete odomknúť jednoducho a rýchlo. Stačí priložiť prst na obrazovku, poprípade upriamiť zrak na prednú stranu zariadenia.

Súčasné smartfóny, prevažne tie lepšie vybavené, môžete odomknúť jednoducho a rýchlo. Stačí priložiť prst na obrazovku, poprípade upriamiť zrak na prednú stranu zariadenia.

Rozpoznávanie tváre a autentifikácia pomocou odtlačku prsta sa stali obľúbenými metódami, ako sa dostať do svojho mobilného zariadenia. Samsung tieto spôsoby pravdepodobne obohatí o možnosť odomknúť smartfón hlasom.

Sammobile informuje, že nadchádzajúci Galaxy S21 bude využívať digitálnu asistenciu Bixby Voice aj ako biometrický prvok. To znamená, že na odomknutie zariadenia bude stačiť hlasový povel, čo môže byť v istých situáciách nápomocné. Snímač odtlačkov nemusí fungovať, ak máte mokré prsty.

Rozpoznávanie tváre môže zase zlyhať v zlých svetelných podmienkach, pokiaľ systém nevyužíva dômyselnejšiu technológiu 3D skenovania s IR senzormi. Rozpoznávanie tváre tiež zväčša nefunguje, ak máte nasadené slnečné okuliare alebo rúško.

Ilustr. foto: Samsung

Odomykanie hlasom ale nemusí byť zrovna najbezpečnejším prostriedkom. Rozpoznávanie tváre sa dá v niektorých prípadoch oklamať obyčajnou fotografiou, v prípade hlasovej autentifikácie by, teoreticky, stačila nahrávka vášho hlasu. Stále platí, že dlhý a silný PIN kód, poprípade heslo, je najbezpečnejší.

TIP REDAKCIE
Galaxy S21 FE má byť skutočne predstavený až začiatkom januára: Ako to ovplyvní vlajkové lode?

Digitálna asistencia Bixby už funkciu hlasového hesla obsahovala. Vývojári ju ale neskôr odstránili. V súčasnosti umožňuje ovládať hlasom fotoaparát, správy, pripojenia či napríklad zobrazovanie fotiek v galérii.

Bixby Voice s biometrickou funkciou odomykania by mal byť súčasťou novej verzie rozhrania One UI 3.1. Zo začiatku tak bude exkluzívnou záležitosťou modelu Galaxy S21. Nové verzie systémovej nadstavby Samsung uvádza vždy spolu s novými zariadeniami. Až neskôr rozpošle aktualizácie starším modelom.

One UI 2.1 debutoval so smartfónom Galaxy S20, One UI 2.5 zase s top-end zariadeniami Galaxy Note20. Škoda, že sa Samsung zbavil snímača očnej dúhovky, ktorým bol naposledy vybavený rad Galaxy S9. Honbe za dokonalým displejom bez rámikov a zárezov musela táto technológia zrejme ustúpiť.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať