Samsung Galaxy S9+

Predinštalované aplikácie, ktoré sa nedajú vymazať. Nový zákon EÚ to možno zmení

Európska komisia pripravuje nový Zákon o digitálnych službách (Digital Service Act), ktorý bude regulovať pôsobenie online platforiem a veľkých technologických hráčov na digitálnom trhu s cieľom podporiť zdravú hospodársku súťaž.

Európska komisia pripravuje nový Zákon o digitálnych službách (Digital Service Act), ktorý bude regulovať pôsobenie online platforiem a veľkých technologických hráčov na digitálnom trhu s cieľom podporiť zdravú hospodársku súťaž.

Nový zákon má zabrániť veľkým firmám ako Google, Facebook, Amazon či Apple v zneužívaní zhromaždených osobných údajov používateľov a v preferovaní vlastných produktov na úkor konkurencie (napr. vo vyhľadávaní). So zozbieranými údajmi by sa tiež mali podeliť s menšími hráčmi na trhu.

Legislatívu, ktorá má zabrániť deformovaniu digitálneho trhu a zabezpečiť spotrebiteľom širší a slobodnejší výber v oblasti digitálnych služieb, má Európska komisia predložiť do konca tohto roka.

Zákon o digitálnych službách bude upravovať množstvo aspektov. Má šancu tiež vyriešiť jedno úskalie, ktoré je dobre známe asi každému používateľovi inteligentného mobilného telefónu, všíma si Sammobile a XDA.

samsung galaxy note 9
Ilustr. foto.

Množstvo smartfónov obsahuje takzvané vopred nainštalované, resp. predinštalované aplikácie, ktoré sa však zväčša nedajú vymazať. Niektoré zariadenia ich majú viac, iné menej. Výnimkou sú snáď len smartfóny s čistým OS.

Takéto aplikácie zaberajú miesto v pamäti, môžu konzumovať mobilné dáta alebo sa spolupodieľať na rôznych marketingových aktivitách. Aplikácie do zariadení inštalujú výrobcovia, ale aj operátori.

Pokiaľ zákazník tieto aplikácie používať nechce, nezostáva mu nič iné, len ich ignorovať. Dajú sa síce odinštalovať „nasilu“, zásahom do systému, čo je ale parketa skúsených používateľov, nadšencov a vývojárov. Takýto krok je však väčšinou spojený so stratou záruky.

Zákon o digitálnych službách EÚ by mal výrobcov prinútiť, aby dovolili používateľom odinštalovať aplikácie, ktoré do svojich zariadení pridávajú nad rámec základnej sady aplikácií. Samozrejme bez toho, aby to ovplyvnilo funkčnosť samotných zariadení.

Čo všetko Zákon o digitálnych službách nakoniec prinesie sa dozvieme koncom tohto roka.