Microsoft Cloud Gaming je tu: Xbox hry si zahráte už aj na smartfónoch a tabletoch

Spoločnosť Microsoft 15. septembra oficiálne spustila svoju platformu pre streamovanie hier, ktorá sa nazýva Cloud Gaming. Pôvodne bola známa pod označením Project xCloud.

Spoločnosť Microsoft 15. septembra oficiálne spustila svoju platformu pre streamovanie hier, ktorá sa nazýva Cloud Gaming. Pôvodne bola známa pod označením Project xCloud.

Microsoft Cloud Gaming je dostupný vo viac ako dvadsiatke krajín, pričom vývojári nezabudli ani na tú našu. Nie vždy sa Slovensko dostane do klubu trhových premiér, no v tomto prípade to neplatí.

Streamovanie konzolových hier (viac ako 150 titulov) do smartfónov a tabletov si tak môže vyskúšať takmer ktokoľvek aj z našich končín. Slovo „takmer“ je na mieste.

V prvom rade potrebuje nádejný hráč predplatné Game Pass Ultimate, ktoré stojí 12,99 eur mesačne. Na prvý mesiac je ale dostupné len za 1 euro, čo je ideálne práve pre potreby otestovania, resp. vyskúšania si novej služby.

Predplatné si aktivujete TU.

Foto: Xbox

V rade druhom je podmienkou smartfón alebo tablet s operačným systémom Android (6.0 a novší). Apple do svojho mobilného ekosystému služby tohto typu (tiež Google Stadia a pod.) nevpustil a v blízkej budúcnosti sa na tom zrejme ani nič nezmení. Ak máte iPhone alebo iPad, hry z Xboxu si na ňom teda nezahráte.

Mobilnú aplikáciu Xbox Game Pass si stiahnete TU.

TIP REDAKCIE
Erupcia sopky v Tongu pretrhla podmorský internetový kábel, celá krajina ostala bez pripojenia

Ďalej musí hráč vlastniť bezdrôtový ovládač, ktorý k smartfónu pripojí cez Bluetooth. Drvivá väčšina aktuálne dostupných hier v katalógu nepodporuje, resp. nie je upravená pre dotykové ovládanie. Výnimkou je azda len Minecraft Dungeons.

Výhodou je, že hráč nepotrebuje špecifický alebo konkrétny typ ovládača. Predsa len však musí byť so službou kompatibilný. Siahnuť môže po ovládači z konzoly PS4, ovládači Xbox OneRazer Kishi, ovládačoch od PowerA alebo 8BitDo. Ďalšie budú na trhu pribúdať.

Cloud Gaming
Ovládač MOGA XP5-X Plus

Pre ideálnu funkčnosť celého systému je prirodzene potrebné dostatočne rýchle a stabilné mobilné pripojenie. Nároky nie sú extrémne (10 Mb/s), stačiť by malo štandardné 4G, poprípade 5 GHz WiFi.

Microsoft Cloud Gaming je spustený len krátko, preto treba počítať s návalom hráčov a možnými komplikáciami s pripojením či odozvou. Microsoft chce cloudové hranie posunúť aj do televízorov a počítačov. Android tablety a smartfóny ho odštartovali.

Katalóg dostupných hier sa postupom času rozrastie o ďalšie, viac či menej zvučné hry, ako aj o hry, ktoré bude možné ovládať prostredníctvom dotykov. Pre čo najlepší zážitok z hrania ale určite odporúčame ovládač.

Microsoft Cloud Gaming

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať