Padol rekord v rýchlosti pripojenia na internet: Vedci sťahovali rýchlosťou 178 terabitov za sekundu

Predstavte si, že doma máte tak rýchly internet, že za jednu sekundu dokážete stiahnuť celú knižnicu Netflixu. Všetky filmy, všetky seriály, dokumenty.

Predstavte si, že doma máte tak rýchly internet, že za jednu sekundu dokážete stiahnuť celú knižnicu Netflixu. Všetky filmy, všetky seriály, dokumenty. Jednoducho všetko. Najrýchlejší internet tak ide rýchlosťou 178 000 000 megabitov za sekundu, informoval Neowin.

Pochopiteľne, od komerčného nasadenia tak rýchlej linky máme ešte ďaleko. Najrýchlejší internet pre domácnosti momentálne nájdeme v Japonsku. Objednať si tam môžete rýchlosť 10 Gbps, teda približne 10x vyššiu rýchlosť než relatívne bežne nájdeme už aj na Slovensku.

Za rekordnom stojí KDDI Research z University College London a spoločnosť Xtera. Vedci pre dosiahnutie tak vysokej prenosovej rýchlosti nevyužili nové materiály. Použili už existujúcu optiku, cez ktorú poslali viac dát, než bolo doteraz možné. Väčšina teraz využívanej infraštruktúry disponuje 4,5 THz šírkou pásma, modernejšie siete dosahujú až 9 THz. Nový systém dosahuje až 16,8 THz šírku pásma.

TIP REDAKCIE
Realme GT 2 Pro sa bude mať čím chváliť: Okrem vlajkového čipu ponúkne aj 120 Hz displej či LPDDR5 RAM

Vedci dosiahli požadovanú šírku pásma použitím technológie Geometric Shaping (GS). Aby cez optický kábel poslali viac dát bez toho, aby sa navzájom ovplyvňovali, využili kombináciu niekoľkých druhov prenosu signálu. Výskumníci súčasne využili zmenu jasu, fázy aj polarizácie svetla.

Dobrou správou je aj fakt, že pre nasadenie novej technológie nie je nutné vymeniť všetky káble. Je však nutné aktualizovať zosilňovače, ktoré je nutné rozmiestniť približne 40 až 100 kilometrov od seba. Jeden takýto zosilňovač podľa tlačovej správy UCL stojí približne 16 000 libier (17 730 €, pozn. red.). V porovnaní s nákladmi na zavedenie optickej linky, ktorá na každý kilometer môže vyjsť až na pol milióna eur, je to však zanedbateľná čiastka.

Total
27
Zdieľaní
Total
27
Zdieľať