biely dom

Nad sociálnou sieťou TikTok sa zmráka aj v USA. Vláda uvažuje nad zákazom

Sociálna sieť TikTok dostala spolu ďalšími 58 čínskymi aplikáciami minulý mesiac stopku na indickom trhu. Tamojšia vláda vybrané aplikácie zakázala s odôvodnením, že predstavujú riziko pre národnú bezpečnosť.

Sociálna sieť TikTok dostala spolu ďalšími 58 čínskymi aplikáciami minulý mesiac stopku na indickom trhu. Tamojšia vláda vybrané aplikácie zakázala s odôvodnením, že predstavujú riziko pre národnú bezpečnosť.

Teraz hrozí, že aplikáciu TikTok zakáže aj americká vláda. Pre spravodajstvo Fox News to naznačil minister zahraničných vecí Mike Pompeo. Úvahy smerujúce k zákazu sa netýkajú len aplikácie TikTok, ale aj iných aplikácií pôvodom z Číny, ktoré majú charakter sociálnej siete, poprípade „sociálneho média”.

Mike Pompeo ale nechcel predbiehať a konečné slovo bude mať v tomto smere zrejme až prezident USA Donald Trump.

Aj v tomto prípade je dôvodom možného zákazu ochrana osobných údajov používateľov. Podľa čínskych zákonov musia miestne firmy v prípade potreby spolupracovať so spravodajskými službami a inými vládnymi orgánmi.

TikTok
Foto: pikist.com

Hovorca sociálnej siete TikTok v stanovisku pre CBNC na margo možného zákazu aplikácie v USA uviedol, že TikTok má amerického generálneho riaditeľa (Kevin Mayer), stovky zamestnancov a niekoľko odborníkov starajúcich sa o bezpečnosť služby a dodržiavanie pravidiel na trhu v USA.

TIP REDAKCIE
POZOR: V obchode Google Play sa má nachádzať viac ako 200 škodlivých aplikácií!

Vo vyjadrení ďalej uviedol, že čínskej vláde nikdy neposkytli osobné údaje používateľov a ani by tak neučinili, keby ich o to čínska vláda požiadala.

TikTok už skôr informoval, že osobné údaje používateľov z USA neukladá ani nespracováva na serveroch v Číne. TikTok ako ho poznáme nakoniec v Číne ani nie je dostupný. Čínska spoločnosť ByteDance, ktorá TikTok vlastní, na domácom trhu prevádzkuje samostatnú verziu aplikácie pomenovanú ako Douyin, ktorá podlieha pravidlám čínskej cenzúry.

Podľa analytickej platformy SensorTower sa sociálna sieť TikTok stala celosvetovo najsťahovanejšou aplikáciou prvého polroka 2020. Z obchodov Apple App Store a Google Play Store zaznamenala počas tohto obdobia 626 miliónov inštalácií.

Celkový počet stiahnutí aplikácie v apríli tohto roka prekonal 2-miliardovú métu. Obrovský indický a americký trh sú z pohľadu výrobcov a vývojárov aplikácií najdôležitejšie, ak chcú so svojimi produktmi preraziť v medzinárodnom meradle.

Pokiaľ by TikTok vyfasoval zákaz aj v USA, prevádzkovateľovi sociálnej siete by to zrejme spôsobilo značné ťažkosti.