Huawei P40

Huawei predbehol Samsung: V apríli sa z neho stal najväčší výrobca smartfónov na svete

Spoločnosť Huawei začiatkom roka 2016 vyhlásila, že sa chce stať do piatich rokov najväčším výrobcom smartfónov na svete. V ceste jej stála konkurencia, silní hráči Samsung a Apple.

Spoločnosť Huawei začiatkom roka 2016 vyhlásila, že sa chce stať do piatich rokov najväčším výrobcom smartfónov na svete. V ceste jej stála konkurencia, silní hráči Samsung a Apple.

Huawei dokázal po prvýkrát predbehnúť Apple v roku 2018. Vtedy však ešte neboli na stole sankcie americkej vlády, ktoré podnikanie spoločnosti Huawei na medzinárodnom trhu so smartfónmi citeľne skomplikovali.

Rovnako nikto nepredpokladal, že trh so spotrebnou elektronikou, smartfóny nevynímajúc, v budúcnosti ovplyvní pandémia ochorenia COVID-19. A práve tá pravdepodobne pomohla k tomu, aby sa Huawei stal v apríli tohto roka najväčším výrobcom smartfónov na svete.

Vypovedať o tom majú údaje známej výskumnej agentúry Counterpoint Research, na ktoré sa odvoláva čínsky web sina.com.cn.

Podľa nich spoločnosť Huawei dosiahla v apríli tohto roku 21,4-percentný podiel na globálnom trhu so smartfónmi, zatiaľ čo hlavný konkurent Samsung v úvodzovkách „len” 19,1-percentný podiel. Výrobcovia smartfónov dodali v apríli na trh 69,37 milióna kusov smartfónov, čo predstavuje rapídny medziročný pokles o 41 percent.

O situácii informuje aj portál GizmoChina, ktorý sa taktiež odvoláva na údaje agentúry Counterpoint Research. Predkladá však iné aprílové čísla, a to 19-percentný trhový podiel na strane Huawei a 17-percentný podiel na trhu pre Samsung.

TIP REDAKCIE
Rockstar hasí problémy s trilógiou GTA, sľubuje aktualizácie a hry zadarmo

Na stránke spoločnosti Counterpoint Research sme tieto údaje nenašli, zrejme budú zahrnuté v súhrnnej správe za druhý štvrťrok 2020, ktorá bude publikovaná neskôr.

Galaxy S10+ a P30 Pro
Ilustr. foto: Galaxy S10+ a P30 Pro

Huawei si mohol pripísať aprílový úspech vďaka silnému postaveniu v Číne, kde sa trh po pandémii nového koronavírusu postupne zotavuje. Naopak, Samsung čelil poklesu predaja v krajinách, kde COVID-19 ešte úraduje.

Ide hlavne o Indiu, ale aj Európu a Severnú Ameriku. Samsung má v Indii najväčšiu továreň na výrobu smartfónov, ktorá musela byť kvôli pandémii ochorenia COVID-19 dočasne zatvorená.

Smartfóny značky Samsung sú pritom v Indii tretie najžiadanejšie (16 %) hneď po zariadeniach značiek Vivo (17 %) a Xiaomi (30 %).

Samsung sa pravdepodobne vráti na svoju prvú pozíciu hneď, ako sa situácia na svetovom trhu upokojí.

Huawei ale nemôže počítať s vyšším dopytom po svojich zariadeniach na medzinárodnom trhu, keďže nie sú vybavené aplikáciami a službami od Google, na ktoré sú zákazníci z Európy a iných častí sveta mimo Číny zvyknutí.

Podľa Anshula Gupta, analytika spoločnosti Gartner, nie je veľmi pravdepodobné, že Huawei dokáže v tomto roku prilákať na medzinárodnom trhu nových zákazníkov.

Total
9
Zdieľaní
Total
9
Zdieľať