NAŽIVO: Sledujte ako sa SpaceX Crew Dragon pripojí k Medzinárodnej vesmírnej stanici

Pripojenie k ISS je naplánované na 16:29 CEST.

0

V sobotu neskoro večer začala prvá misia SpaceX s astronautmi na palube smerujúcimi na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Raketa Falcon 9 vyniesla na obežnú dráhu kapsulu Crew Dragon, ktorá odvtedy krúži okolo Zeme. Misia sa však ani zďaleka neskončila.

NASA astronauti Bob Behnken a Doug Hurley sa už o pár hodín pripoja k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Kapsula Crew Dragon disponuje systémom automatického dokovania, a to vďaka desiatkam senzorov, kamerám a ďalšieho vybavenia. Pripojenie k ISS už SpaceX úspešne otestovali pri misii DEMO-1.

Crew Dragon by celý proces pripojenia k ISS zvládol úplne sám. Testovací piloti NASA však po priblížení k ISS preberú kontrolu nad kapsulou a na pár chvíľ opäť vyskúšajú manuálne ovládanie pomocou dotykových obrazoviek. Stane sa tak vo vzdialenosti približne 220 až 170 metrov od stanice. Keď vyskúšajú všetky systémy, Crew Dragon opäť preberie ovládanie a automaticky sa priblíži do polohy pre pripojenie.

NASA a SpaceX od štartu misie vysielajú celý proces naživo. Predpokladaný čas pripojenia je naplánovaný na 16:29 (slovenský čas). Dovtedy však môžete sledovať, ako sa Crew Dragon približuje. NASA zábery vysiela aj z pohľadu ISS.