TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Zapoj sa aj ty: Slováci budú cez víkend hackovať koronakrízu!
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zapoj sa aj ty: Slováci budú cez víkend hackovať koronakrízu!

Posledná aktualizácia: 2. apríla 2020 12:25
Redakcia
Publikované 2. apríla 2020
Zdieľať
4 min
Foto: Harvard
Zdieľať

Slovensko sa tento víkend (3. – 5. apríla 2020) zapája do globálneho boja proti pandémii COVID-19. Na špeciálnom virtuálnom podujatí Hack the Crisis Slovakia budú účastníci tvoriť riešenia na akútne problémy v zdravotníctve, ekonomike, kultúre, v mestách a vo vylúčených komunitách. Zapojiť sa môže každý, komu súčasná situácia nie je ľahostajná. Podujatie bude prebiehať 48 hodín a pripojiť sa dá cez stránku www.hackthecrisis.sk.

S myšlienkou, ako môžu technologickí a biznis ľudia pomôcť pri zvládaní výziev spôsobených pandémiou, prišla estónska startupová platforma Garage48. Tá počas jedného víkendu zvolala viac ako tisíc účastníkov z približne 20 krajín, aby riešili aktuálne problémy spoločnosti.

„K iniciatíve Hack the Crisis sme sa rozhodli pridať, pretože vidíme potenciál v ľuďoch a inštitúciách, ktoré na Slovensku máme. Kríza, ktorú momentálne pociťujeme, má aj širší rozmer ako len zdravotnícky,“ hovorí Peter Kolesár, líder iniciatívy Hack the Crisis na Slovensku, a zároveň dodáva: „Žijeme v neistote, a preto potrebujeme nové, konkrétne riešenia. Hack the Crisis je príležitosťou pre firmy, mestá, štát aj neziskovky. Chceme prísť nielen s novými službami či biznis modelmi, ale aj s riešeniami pre vylúčené komunity, kultúru či vzdelávanie.“

Ako to funguje?

Platforma aktuálne zbiera konkrétne výzvy od ľudí a inštitúcií a hľadá odborníkov, ktorí majú detailnú znalosť o probléme. Riešitelia spolu s mentormi počas 48 hodín prídu s konkrétnymi nápadmi na riešenie.

Všetci účastníci sa budú môcť zapojiť do globálneho Hackathonu a najlepšie riešenia sa budú môcť zúčastniť medzinárodného 6-týždňového akcelerátora. V ňom môžu pre svoj nápad vyvinúť prototyp, získať investora a globálny dosah.

Úvodný webinár sa spustí v piatok 3. apríla o 17:00, avšak ďalší záujemcovia sa môžu pridať aj počas hackathonu. Výsledky budú jednotlivé pracovné skupiny prezentovať v nedeľu o 18:00.

Ako sa zapojiť? 

Možnosť zapojiť sa majú nielen technologickí ľudia, ale hocikto s nápadom a chuťou riešiť problémy – od developerov, manažérov, dizajnérov, medikov, sociálnych pracovníkov až po inžinierov alebo účtovníkov. Celá komunikácia prebieha online, čiže aj samotný hackathon. Na stránke www.hackthecrisis.sk môžu záujemcovia predložiť návrh problému, zaregistrovať sa ako účastník (riešiteľ problému), prihlásiť sa ako mentor, či sponzor.

Problémy sa budú riešiť v štyroch oblastiach:

  • Výzva 1: Pomôž zdravotníctvu
    Odborný garant: Martin Smatana, riaditeľ Inštitútu zdravotníckej politiky pri MZ SR
  • Výzva 2: Pomôž mestám
    Odborná garantka: Petra Dzurovčinová, Chief Innovation Officer, Bratislava – hlavné mesto SR
  • Výzva 3: Pomôž ekonomike

Garant bude upresnený

  • Výzva 4: Pomôž komunitám
    Garant bude upresnený

Celý Hackathon sa bude odohrávať cez aplikáciu Slack, na ktorú sa môžu účastníci pripojiť.

Čo sa podarilo vo svete?

Ukážkovým príkladom je riešenie, ktoré vzišlo z Estónska. Share Force One je platforma na zdieľanie pracovnej sily, ktorá spája firmy za účelom dočasnej výmeny pracovných síl. Keďže počas koronavírusovej krízy majú niektoré firmy prebytok pracovnej sily a niektorým naopak chýba.

Ďalším z riešení je all-in-one platforma na domácu výučbu detí. V súčasnosti sa musia učitelia trápiť s rôznymi aplikáciami, z ktorých každá je lepšia na niečo iné. Nové riešenie výučbu zjednodušuje, zahŕňa testy, e-knihy, hodnotenie, rôzne oznámenia, hry či chat (individuálny alebo triedny).

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Nekomentované Nekomentované

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.

Najčítanejšie

Bankomat
Nové pravidlá: Bankomaty vás pri výbere hotovosti potichu nahlásia Finančnej správe
31. marca 2026
Finančná správa spustila obrovské kontroly. Ak vám v kufri nájdu naftu, hrozí pokuta
30. marca 2026
Tanker
Je zle a bude horšie: 4 tankery s naftou, ktoré mali priplávať do Európy, zmenili smer
30. marca 2026
Artemis 2
Artemis II v číslach: NASA sa s ľuďmi vracia k Mesiacu po viac než 50 rokoch
31. marca 2026

Najnovšie články

  • Artemis 2 úspešne odštartovala: 4 astronauti sú na ceste k Mesiacu
  • Chystá sa EÚ spomaliť tankovanie, aby zosúladila čas strávený na čerpacej stanici s nabíjaním elektromobilov?
  • Ako môže misia Artemis 2 zlyhať. Hrozí aj katastrofický scenár
  • Už dnes večer štartuje misia Artemis II: 4-členná posádka obletí Mesiac. Kde ju sledovať naživo?
  • Ako World of Warcraft pomohlo vedcom pochopiť a riešiť smrtiace pandémie

Bude sa vám páčiť

stíhačka

Holandský minister obrany: F-35-ky sa podľa potreby dajú hacknúť ako iPhone

27. februára 2026
Bezúečnosť, heslo, internet, Slovensko

Na slovenské firmy útočia takmer 2 000-krát týždenne. Väčšina používa rovnaké heslo

25. februára 2026
Slovenská národná galéria

Hackeri útočili na SNG. Získali prístup k interným systémom, ohrozená je centrálna evidencia diel

19. februára 2026
COVID-19, vakcíny

Peter Kotlár šíril klamstvá o vakcínach na COVID-19, potvrdil svetový odborník. Úmyselne prehliadal vedecké fakty

11. februára 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?